logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
35
0
4

W filmach i serialach jest nas coraz więcej

Raport GLAAD 2017

Dodano: 14.11.2017, Aktualizacja: 14.11.2017

Jak w 2017 roku wygląda reprezentacja LGBT w filmach i telewizji? Jak co roku organizacja GLAAD przedstawiła wyniki swojego medialnego badania. Czego się dowiadujemy? Jest coraz bardziej tęczowo!

To już 32 rok działalności organizacji GLAAD, która kolejny rok z rzędu opublikowała raport na temat reprezentacji mniejszości seksualnych w mediach, "Where We Are on TV". Jak wygląda sezon 2017/18 we wspomnianym raporcie?

Bardzo dobrze! To jest najbardziej tęczowy sezon w historii! I - jak zauważa GLAAD - znów prawicowa propaganda działa na naszą korzyść. Sarah Kate Ellis z organizacji podkreśla, że to gwarant równowagi między tym, co rzeczywiste, a tym, do czego dążymy. I nawet administracja Trumpa nie jest w stanie temu zaradzić... 

Generalny trend jest taki: reprezentacja społeczności LGBT w mediach jest stała, postacie nieheteronormatywne stają się stałymi bohaterami, a nie tylko pobocznymi czy wątkowymi. Niestety, różnorodności w samej reprezentowanej społeczności LGBT nie ma... 55% z nich to biali geje, a zaledwie 17 postaci to osoby transpłciowe. 

Na 901 postaci produkcji telewizji naziemnej 86 to postaci LGBT (brano pod uwagę produkcje ABC, CBS, The CW, FOX i NBC). 86 z nich to geje, a 21 lesbijki. 


Prócz serialu "Instinct", dużą reprezentację środowisk LGBT będą miały seriale: "Ten Days in the Valley", "Champions", "Black Lightning", "Dynasty" i "Life Sentence".

W telewizji kablowej - 72 postaci.


Oraz serwisach streamingowych - 70.


Aż 77% z nich to bohaterowie produkcji streamingowych - Netflixa, Amazona czy Hulu.
Prowadzi Netflix z 46 bohaterami LGBT, Amazon ma ich 13, a Hulu - 11. 

Raport zauważa pojawienie się osób niebinarnych i aseksualnych. Póki co jest to postać Raphael z "Shadowhunters" i Todd w "BoJack Horseman". 

Nastąpił spadek postaci biseksualnych - stanowią one 28% wszystkich postaci LGBT. Są to głównie kobiety - tylko 18 postaci biseksualnych to mężczyźni. 

Raport wyróżnił trzy produkcje: "Will & Grace", "Sposób na morderstwo" i "Instinct". Jednak, jak zauważają autorzy raportu, to wyjątki od reguły. 

Cały raport do przeczytania tutaj

(ar)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (4)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
maxoku (31) Radom 16.11.2017 22:29
Tenebris7:
(...) Jednak uważam, że w produkcjach niezwiązanych stricte z naszą tematyką nie powinno być zbyt dużej liczby naszych reprezentantów (...)
Zgadzam się z tobą, ale wymień mi jakąkolwiek produkcję gdzie to miało miejsce.
vraios (25) Rzeszów 15.11.2017 0:11
Tenebris7:
powinno być zbyt dużej liczby naszych reprezentantów; wyobrażacie sobie np. The Walking Dead z połową osób LGBT? .

Połową nie, ale 2-5%, czyli odwzorowanie rzeczywistości byłoby fajnym pomysłem
Tenebris7 (26) Warszawa 14.11.2017 18:05
Bardzo dobrze, że jest nas coraz więcej w filmach i serialach: to jeden z najprostszych sposobów pokazywania ludziom, że jesteśmy tacy sami i nawet da się nas lubić.
Jednak uważam, że w produkcjach niezwiązanych stricte z naszą tematyką nie powinno być zbyt dużej liczby naszych reprezentantów; wyobrażacie sobie np. The Walking Dead z połową osób LGBT? Ja nie, bo fabuła serialu dotyczy zombie, a nie tęczowego życia. Dlatego myślę, że naturalne proporcje są ok. A idąc tym tropem myślę, że fajnie gdyby w każdym "tasiemcu" pojawił się przynajmniej jeden nasz wątek.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
W filmach i serialach jest nas coraz więcej Sense8
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku