logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
19.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
22
37

Czy Borys Budka zagłosowałby za związkami partnerskimi?

Wojciech Tochman pyta

Dodano: 21.08.2017, Aktualizacja: 21.08.2017

Wiele osób widziałoby go w roli nowego lidera Platformy Obywatelskiej, czy w ogóle zjednoczonej opozycji. A co poseł PO i były minister sprawiedliwości, Borys Budka, sądzi o związkach partnerskich? Pięć lat temu głosował w Sejmie przeciwko. Dziennikarz Wojciech Tochman zapytał polityka o tamto głosowanie, jak i jego obecne podejście do związków, jak i małżeństw i adopcji.

Merytoryczny i spokojny - były minister sprawiedliwości w rządzie PO, a obecnie poseł tej partii i jej wiceprzewodniczący był jedną z politycznych "twarzy" protestów w obronie niezawisłych sądów. W mediach nie brakowało pochwał i zachwytów, a wiele osób widziałoby go jako nowego lidera PO. Nie każdy pamięta, że kilka lat temu poseł Budka głosował przeciwko związkom partnerskim w Sejmie.

O to konkretne głosowanie, jak i o obecne podejście posła do związków partnerskich, jak i równości małżeńskiej i adopcji zapytał Budkę dziennikarz i reportażysta, Wojciech Tochman. 

Czego się dowiadujemy? "Nie było większości, by te ustawy przyjęto. Dlatego tak głosowałem". Dopytywany, czy byłaby większość, gdyby PO głosowało na tak, Budka odpowiada: "Gdyby głosowała cała, to tak. Ale nigdy w Platformie nie było narzucania dyscypliny w sprawach światopoglądowych. Stąd brak większości". Polityk dodaje jednak, że jego zdaniem tamto głosowanie i odrzucenie projektów w pierwszym czytaniu było błędem.

"Na związki partnerskie patrzę przez pryzmat godności człowieka i prawa do bycia traktowanym tak jak inni, prawa do równości. Natomiast nadal uważam, że instytucja małżeństwa, zgodnie z polską konstytucją, przewidziana jest wyłącznie dla związków kobieta – mężczyzna" - mówi Budka.

Dla nas najważniejsze są jednak słowa polityka dotyczące jego obecnego poparcia dla związków partnerskich, równości małżeńskiej i adopcji. Zostawiamy Was z fragmentami rozmowy, pozostawiając je Waszej ocenie. I dziękujemy Wojciechowi Tochmanowi za podjęcie tematu.

ZWIĄZKI PARTNERSKIE

"Namawiałbym koleżanki i kolegów parlamentarzystów do zgody na związki partnerskie rejestrowane w drodze umowy notarialnej".


RÓWNOŚĆ MAŁŻEŃSKA I ADOPCJA

"Legalizacja małżeństw osób tej samej płci wywołuje wiele emocji. Ścierają się ze sobą skrajne poglądy. Jak już wspomniałem, opowiadam się za rejestrowanymi związkami partnerskimi. Jeżeli miałoby dojść do zmiany konstytucji, to najlepszym rozwiązaniem byłoby odwołanie się do opinii publicznej. Oczywiście referendum musiałoby zostać poprzedzone rzetelną debatą, która pozwoliłaby walczyć z krzywdzącymi stereotypami".

I jeszcze o samej adopcji:

"Najgorsze, co może zrobić ustawodawca, to forsować prawo nieakceptowane społecznie. Dzisiaj nie widzę pola do wprowadzenia takich rozwiązań. Natomiast jestem zwolennikiem szerokiej, pozbawionej uprzedzeń dyskusji, która może zmienić nastawienie opinii publicznej w tej sprawie. Taka debata jest przed Polakami".

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (37)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Julia-Renata (?) 21.09.2017 23:46
No tak , jak kolesie byli przeciw , to Budka też. Taka jest Platforma. Nie miejmy złudzeń !
Queen (17) Warszawa 22.08.2017 22:34
To jest typowe dla PO. Między słowami widać tutaj, że jest to dla niego temat niwygodny i nie będzie się nim zajmował :")
Ania   dodane przez Facebooka 22.08.2017 4:35
wiekszosc z nich chce tak niby glosowac, a jak przychodzi co do czego to nic sie nie zmienia :)
zewszad_i_znikad (36) Warszawa 22.08.2017 1:42
To się nazywa logika: głosował przeciw, bo nie było większości... a większości nie było, bo głosował przeciw! Sam przyznaje, że większości nie było przez Platformę (pomińmy milczeniem homoseksualnych pisowców, którzy mają tak głęboko uwewnętrznioną homofobię, że może nawet głosują tak z przekonania), ale wniosku nie wyciąga...
Sambor   dodane przez Facebooka 22.08.2017 0:18
Niech spada z takimi pogladami, laskawca. Prawa czlowieka i rownosci wobec prawa nie powinny byc przedmiotem referendow tylko oczywistoscia prawna.
andre_2000 (38) Wrocław 22.08.2017 0:01
Platforma "Obywatelska" nic się nie zmieniła i nie wyciągnęła wniosków, nadal chce być "łagodniejszym PiS", ale faktycznie mówi to samo, tylko innym językiem. Budka jest tego doskonałym przykładem. Tusk, doskonały taktyk, wróżył nam związki za 20 lat, teraz bierze się do walki, wierzycie, że zacznie od związków?

Osobiście bardziej wierzę potykającej się Nowoczesnej, przynajmniej próbują...

AM
Carola (23) Olsztyn 21.08.2017 22:49
#KtoPytaNieBladzi xD
gizelle (?) 21.08.2017 22:44
Jan:
Wszystkim którzy nie widzą różnicy miedzy PO i PiS (nie żebym lubił PO) którzy uważają że przedtem było tak samo żle jak teraz - ja bardzo przepraszam - K mać - NAPRAWDĘ?! NAPRAWDĘ CHCECIE DRUGIEJ I TRZECIEJ KADENCJI DLA PISU ??? Bo tak to się skończy. Jest pewien poziom wyobrażni i przewidywania. Jojczenie i znudzenie PO dało (m.in) wygraną PiSowi. Chcielibyście cofnąć czas o 2 lata? Bo ja tak. Było kiepsko ale jest różnica miedzy kiepsko a totalnie do dupy. Ja wolę się kopać z PO niż ze sponsorowanymi przez władzę kibolami z ONRu. Ale wasz wybór.
Jan:
Wszystkim którzy nie widzą różnicy miedzy PO i PiS (nie żebym lubił PO) którzy uważają że przedtem było tak samo żle jak teraz - ja bardzo przepraszam - K mać - NAPRAWDĘ?! NAPRAWDĘ CHCECIE DRUGIEJ I TRZECIEJ KADENCJI DLA PISU ??? Bo tak to się skończy. Jest pewien poziom wyobrażni i przewidywania. Jojczenie i znudzenie PO dało (m.in) wygraną PiSowi. Chcielibyście cofnąć czas o 2 lata? Bo ja tak. Było kiepsko ale jest różnica miedzy kiepsko a totalnie do dupy. Ja wolę się kopać z PO niż ze sponsorowanymi przez władzę kibolami z ONRu. Ale wasz wybór.


Człowieku - a czy w tym kraju musi zawsze rządzić tylko PO i PIS na zmianę? Ja nie chcę trzeciej kadencji PISu czy PO, ja chcę aby oni wszyscy znikli ze sceny politycznej raz na zawsze precz, bo to wybór między kiłą a rzeżączką !!!!!!
upstairs_at_you (49) miasteczko raczej 21.08.2017 22:15
Panie Budka! Wsadź pan sobie w d....ę swoje umowy i swoich notariuszy OK?
Linbix (21) Poznań 21.08.2017 20:39
PO spadajcie na drzewo.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Czy Borys Budka zagłosowałby za związkami partnerskimi? Fot. za: twitter.com/bbudka
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku