logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
49
1
8

USC i zaświadczenia: Szypuła przeciwko Polsce

Sprawa już w Strasburgu

Dodano: 19.03.2015, Aktualizacja: 19.03.2015

"Nasza (moja i José) sprawa ciągnie się blisko 5 lat. Zaczęło się od podania o wydanie zaświadczenia o stanie wolnym, który w lecie 2010 roku wysłałem do Urzędu Stanu Cywilnego w Tarnobrzegu, w którym się urodziłem, a skończyło się na Strasburgu. Wiem, że ewentualny pozytywny wyrok nie wprowadzi w Polsce równości małżeńskiej, ale przynajmniej będziemy mogli wstępować w związki małżeńskie bez przeszkód i gry w kotka i myszkę z urzędnikami USC" - mówi naszemu portalowi działacz LGBT i polityk Tomasz Szypuła, który w grudniu zeszłego roku złożył skargę do Trybunału w Strasburgu na to, że polskie urzędy stanu cywilnego nie chciały wydać mu potrzebnego do małżeństwa za granicą zaświadczenia. W tym tygodniu skarga Szypuły otrzymała numer.

Pięć lat temu Urząd Stanu Cywilnego odmówił Tomaszowi wydania zaświadczenia o stanie cywilnym. Swą decyzję uzasadniał tym, że "zgodnie z art. 1. § 1. i 2. ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. (Dz. U. Nr 9, poz. 59, późn. zm.), małżeństwo jest to związek kobiety i mężczyzny. Polskie prawo nie przewiduje zawarcia związku małżeńskiego osób tej samej płci". Panowie nie poddali się i zdecydowali się na drogę sądową - sądy obu instancji przyznały rację USC - a Sąd Najwyższy uznał, że kasacja wyroku jest niedopuszczalna, albowiem sprawa dotyczy prawa rodzinnego, które jej nie podlega. Tomasz nie ukrywał, że wraz z prawnikami bardzo poważnie myśli o odwołaniu się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Prawnik Tomasza tłumaczył, że praktyka USC to utrudnianie ludziom życia - a o możliwości zawarcia małżeństwa w danym kraju powinni decydować tamtejsi urzędnicy. "W ciągu ostatnich 10 lat 2 miliony Polek i Polaków tymczasowo lub na stałe mieszkało i pracowało w innych krajach UE. Wiele z tych krajów ma pełną równość małżeńską. Polskie państwo nie tylko nie daje nam możliwości zawarcia małżeństwa w kraju, ale de facto uniemożliwia nam to za granicą" - mówił w rozmowie z nami w czerwcu Szypuła, dodając, że decyzja o wstąpieniu na drogę sądową była wspólna - wraz z kancelarią prawną, która przez 4 lata pracowała pro bono. Panowie w międzyczasie się rozstali, ale podjęli decyzję, że chcą walczyć dalej, albowiem sprawa jest ważna dla wszystkich: "Nie robimy tego dla siebie, ale dla innych ludzi, którzy w Unii Europejskiej nie chcą być obywatelami i obywatelkami drugiej kategorii". Do tej pory nie występowali też pod nazwiskami - były partner Tomasza jest osobą prywatną.

W tym tygodniu Szypuła otrzymał list ze Strasburga z numerem sprawy. "Nasza (moja i José) sprawa ciągnie się blisko 5 lat. Zaczęło się od podania o wydanie zaświadczenia o stanie wolnym, który w lecie 2010 roku wysłałem do Urzędu Stanu Cywilnego w Tarnobrzegu, w którym się urodziłem, a skończyło się na Strasburgu. Wiem, że ewentualny pozytywny wyrok nie wprowadzi w Polsce równości małżeńskiej, ale przynajmniej będziemy mogli wstępować w związki małżeńskie bez przeszkód i gry w kotka i myszkę z urzędnikami USC. Bardzo chciałbym podziękować mojemu adwokatowi, który całą pracę wykonuje pro bono Marcinowi Górskiemu. Trzymajcie kciuki!" - mówi naszemu portalowi.

URZĘDY STANU CYWILNEGO A ZWIĄZKI PARTNERSKIE I MAŁŻEŃSTWA - o co chodzi?

O problemach z wydawaniem zaświadczeń o stanie cywilnym osobom, które chcą za granicą wstąpić w związek małżeński/partnerski z osobą tej samej płci pisaliśmy wielokrotnie.

W 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację Marzenie K., chcącej wstąpić w związek partnerski w Niemczech, której USC odmówił wydania zaświadczenia. Sąd orzekł, że urzędy stanu cywilnego bezprawnie odmawiają wydania zaświadczenia o niepozostawaniu w związku małżeńskim. W 2010 roku na problem ten zwróciła uwagę Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

Kolejną odsłoną walki o zaświadczenia było złożenie przez Kampanię Przeciw Homofobii skargi do Komisji petycji Unii Europejskiej - na początku 2011 roku odbyło się przesłuchanie, po którym Komisja Europejska postanowiła przyjrzeć się bliżej sprawie. Do apelu o ułatwienie procedur włączyła się także pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania, Elżbieta Radziszewska oraz Rzecznik Praw Obywatelskich, Irena Lipowicz. Nadzieja pojawiła się w kwietniu 2011 roku. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło, że rozpoczęły się prace zmierzające ”do wyeliminowania z treści zaświadczenia danych osoby, z którą wnioskodawca zamierza zawrzeć małżeństwo” - usłyszeliśmy od rzeczniczki ministerstwa, Małgorzaty Woźniak. Czy jednak faktycznie było się z czego cieszyć? Zapytaliśmy wtedy MSWiA czy zmiana druku powstrzyma homofobicznych urzędników przed dyskryminacyjnymi praktykami. Rzeczniczka powiedziała nam, że "ewentualna zmiana wzoru zaświadczenia stwierdzającego zdolność prawną do zawarcia małżeństwa za granicą nie wpłynie na jego charakter. Zaświadczenie to nadal będzie wydawane w celu zawarcia małżeństwa zgodnie z prawem polskim. Zgodnie z definicją małżeństwa zawartą w Konstytucji RP (art. 18) oraz w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (art. 1 § 1), w Polsce małżeństwo rozumiane jest jako związek kobiety i mężczyzny, i jako takie wywołuje na terenie RP skutki cywilnoprawne".

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (8)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
-mike- (35) Warszawa 19.03.2015 17:32
Trzymam kciuki! Trzeba wreszcie ukrócić te urzędniczą homofobię!
WYRÓŻNIONY cytuj zgłoś 0
Nilition (21) Poznań 19.03.2015 15:37
Po raz kolejny widać że w Polsce urzędnik przeszkadza zamiast pomagać.
Ile będzie trzeba jeszcze takich spraw by USC zrozumiał ze to nie jego sprawa, kto z kim chce się wiązać
WYRÓŻNIONY cytuj zgłoś 1
lilianne_blaze (101) Warszawa 21.03.2015 19:36
deng zgao ping:
Tylko niedouk powtarza mity ze polskie prawo konstytucyjne zakazuje małżeństw homo. Na szczescie coraz wiecej prawników dostrzega ze konstytucja tylko stwierdza ze małżeństwo hetero znajduje sie pod ochrona prawa co oznacza ze małżeństwo homo juz nie. Zatem konstytucja jest wzajemnie sprzeczna bo narusza rownosc poprzez przyznanie ochrony prawnej tylko heterykow a nie homo tez.


To nie do konca tak. Nakaz ochrony malzenstw hetero nie oznacza zakazu ochrony malzenstw homo.
A poniewaz akty prawne musza byc interpretowane calosciowo i w sposob ograniczajacy sprzecznosci to jedyna poprawna interpretacja jest ze brak rozpoznania w KRiO malzenstw homo jest niezgodny z Konstytucja.
shingao (31) Szczecin 20.03.2015 23:51
"(...) Panowie w międzyczasie się rozstali (...)"

Ciemnogród się cieszy, bo Panowie sami dostarczyli Ciemnogrodzianom dowód na to, że Panom żadne małżeństwa są niepotrzebne. :D
deng zgao ping (?) 20.03.2015 8:43
Tylko niedouk powtarza mity ze polskie prawo konstytucyjne zakazuje małżeństw homo. Na szczescie coraz wiecej prawników dostrzega ze konstytucja tylko stwierdza ze małżeństwo hetero znajduje sie pod ochrona prawa co oznacza ze małżeństwo homo juz nie. Zatem konstytucja jest wzajemnie sprzeczna bo narusza rownosc poprzez przyznanie ochrony prawnej tylko heterykow a nie homo tez.
AnnaeS (33) Warszawa 19.03.2015 16:32
Brawo dla Was.
Wydaje mi się, że w Polsce nadal Kościół ma za dużą władzę i dla tego należy go odseparować i uczynić nasz kraj krajem laickim. Co dało by nam większe szanse do edukacji dzieciaków i społeczeństwa. Małżeństwa jednopłciowe, adopcje itp i jeszcze legalizacja marihuany i żyło by nam się lepiej :)
radek (42) Kraków 19.03.2015 15:39
Gratulacje i podziękowania dla Tomka za wytrwałość!
kierownik2 (67) Tarnow 19.03.2015 10:49
To kolejny przyklad polskiego absurdu.Przeciez urzednik ma wydac zaswiadczenie ze skladajacy taki wniosek,jest stanu wolnego i nie zawarl w Polsce zadnego zwiazku.Nie wiem na co urzedom potrzebna wiedza z kim mam ewentualnie wstapic w zwiazek malzenski.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku