logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
20.10.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
110
3
16

Jednopłciowe śluby humanistyczne w 2010 roku

Alternatywa czy zabawa?

Dodano: 30.12.2009

Pojawiła się strona poświęcona ceremoniom humanistycznym. W dziale zapowiedzi możemy zauważyć trzy pary jednopłciowe. Czy oznacza to początek popularności tego typu ślubów w naszym kraju?

Niedawno zrobiło się ponownie głośno o ślubach humanistycznych. Ryszard Giersz, jeden z najbardziej znanych medialnie gejów 2009 roku, poślubił początkiem grudnia swego partnera. Poślubił humanistycznie - a więc poślubił czy nie, grzmiały media. Okazało się, że w Polsce, od 2007 roku, było już kilkanaście takich ślubów. W sierpniu 2008 roku odbył się pierwszy ślub humanistyczny, którego bohaterkami były lesbijki.

Czym zatem są śluby humanistyczne? Z pewnością alternatywą dla osób, które z różnych powodów, w tym światopoglądowych, nie mogą wziąć tradycyjnego w naszym rozumieniu ślubu. Ideą ślubów humanistycznych jest indywidualne podejście do ceremonii każdego z jej uczestników. Najważniejszy jest człowiek i jego wartości. Dlatego od nas zależy jak będzie wyglądała ceremonia, brzmiała przysięga, itd.

W Polsce ślubów humanistycznych udziela Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów. Wiele krajów na świecie uznaje takie śluby za pełnoprawne: Norwegia, Szkocja, USA, u nas mają konsekwencje indywidualne i społeczne.

Już niedługo na naszym portalu więcej informacji o ślubach humanistycznych.

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (16)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Rybka Darwina (?) 19.08.2012 9:18
http://rybkadarwina.pl/ - zapraszamy do naszego sklepu, w którym można nabyć produkty dla ateistów, racjonalistów oraz wolnomyślicieli :)
filipek09 (?) 02.02.2010 8:28
Jak to powiedział kolega pod dołem każdy ma swoją opinie ;)
Ja myślę że miło by było wziąść ślub z ukochaną osobą i nie wchodzi to w rachube czy z kobietą cz mężczyzną ;)
Każdy ma prawo wyboru i z tego prawa kożysta z resztą jak większość nas ;)
Więc popatrzmy kto jakie ma zdanie a puźniej krytykujmy ;)
agent (32) Londyn 04.01.2010 7:15
Hehe, to mamy małe niezrozumienie. Nigdzie nie napisałem, że nie popieram partnerstwa cywilnego. Wręcz przeciwnie, każde tego typu rozwiązanie byłoby mile widziane w Polsce. :D I się pod tym podpisuję. ALE... Tak jak zauważyłeś -szanując swobodę wyrażania siebie -można przyjąć, że znajdzie się spora liczba ludzi, którzy będą chcieli zawrzeć związek w formule ślubu humanistycznego. To nie musi być przecież gra o sumie zerowej: albo śluby humanistyczne albo PACS lub inne podobne rozwiązanie. Wystarczy dać ludziom wybór i podobne konsekwencje prawne podpiąć pod ślub humanistyczny. :]
alex_jersey (?) 02.01.2010 21:51
AGENT- nie chce Ci udowadniac wyższosci swojej racji nad Twoja,kazdy ma bowiem prawo myslec po swojemy, aczkolwiek to co uwazasz za powtarzane regulki- nie istnieje. Cywilne partnerstwo jest urzadowo akceptowalne w Europie,a to co bedziesz mowic i jaka muzyke wybierzesz i oprawe tego dnia nalezy do Ciebie- u nas np. Moja Partnerka wybierala muzyke.
Jesli natomiast zyjemy w kraju przez ktore jestes uwazany za obywatela i masz spelniac jego role to masz takie samo prawo by urzedowo wziasc slub wobec prawa tego kraju- tak uwazam ja i nikogo nie chce przekonac, ja po prostu jestem po slubie i inaczej na to patrze.Kazdy ma swoja opinie!
ryku (?) 02.01.2010 15:44
no to oby zaistniał.. byłby to przynajmniej jednej krok ku uspołecznienieniu homoseksualnych relacji :)
agent (32) Londyn 02.01.2010 15:37
Jasne, że nie. Sądy działają w ramach prawa. A w prawie ślub humanistyczny nie istnieje. Jeszcze!
ryku (?) 02.01.2010 14:22
taki ślub w świetle polskiego prawa znając życie gdyby co do czego nieco gorszego wypadku doszło, nie byłby uznany pewnie przez sąd pełnoprawnym związkiem.. w szczególności gdyby doszło do spraw spadkowych..
agent (32) Londyn 02.01.2010 14:18
Alex_jersey, nie uważam, żeby to był substytut. Dla mnie taka forma jest dużo bardziej wartościowa niż ślub "zwykły". Dlaczego? Ponieważ jest bardziej intymna. Nie polega na powtarzaniu formułek i rytuałów wymyślonych wieki temu przez innych, nie musi mieć absolutnie żadnych odwołań do religii (olbrzymi plus), wszystko co zaplanujesz na tą ceremonię pochodzi przede wszystkim od Ciebie i Twojego partnera. Jedyne co należy zmienić to brak konsekwencji prawnych. Dlaczego państwo nie ma poczytywać za małżeństwo ludzi, którzy zdecydują się na ślub humanistyczny? Nie widzę najmniejszych przeciwwskazań.
ryku (?) 01.01.2010 23:06
bo te śluby im bardziej dziwacznie nazwane... tym bardziej odbiegają od swojego pierwowzoru..
haku (28) 01.01.2010 23:04
ehh a Ty ryku jak zwykle się czepiasz :P zwał jak zwał nie nazwa się liczy, a idea ;)

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran