Kraków 24-27 kwietnia 2008
Tegoroczny Krakowski Festiwal Kultury Gejowskiej i Lesbijskiej Kultura dla Tolerancji jest już piątą edycją imprezy. Od swojego powstania Festiwal przechodzi nieustanną ewolucję. W tym roku stawiamy na radykalizm. Proponujemy Wam sztukę bardziej queerową i mniej politycznie poprawną. Do współpracy zaprosiliśmy najlepszych artystów i artystki z całego świata. Na Festiwalu swoje prace pokażą m.in. fotograf Yves de Brabander, artysta konceptualista DAve SChweitzer, fotograf Stuart Sandford, duet malarsko - fotograficzny Lidia Krawczyk oraz Wojciech Kubiak oraz reżyser filmowy Bruce LaBruce. Plakat Festiwalu zaprojektował Wilhelm Sasnal.
W tym roku będzie też sexy, bo festiwale gej&les nie muszą oznaczać śmiertelnej powagi. Chcemy także, aby Kultura dla Tolerancji stała się czymś więcej niż cyklem wystaw i imprez. Chcemy aby na cztery kwietniowe dni Festiwal odmienił Kraków w miasto otwarte, nie bojące się eksperymentować i stawiać odważnych pytań.
Program ułożyliśmy podobnie jak w poprzednich latach. Wydarzenia zgrupowaliśmy w 5 modułów: Wydarzenia Specjalne, cykl spotkań Queer Café, pokazy filmowe, warsztaty oraz imprezy klubowe.
WYDARZENIA SPECJALNE
Wystawa Ecce Homo.
Autorzy: Yves de Brabander (*1976, Belgia), DAve SChweitzer (*1972, Belgia).
Galeria Pauza.
14 wielkoformatowych fotografii przedstawiających bohaterów mitologii antycznej i judeochrześcijańskiej. Gejowska fantazja na tematy kulturowe. Narcyz, Dawid i Goliat, Pieta i wiele innych w niepokojących i nieoczekiwanych stylizacjach. Wystawa, która przypomina, że reinterpretacja mitu jest także jego ożywieniem i ocaleniem. Premiera europejska.
Wystawa Genderqueer.
Autorzy: Lidia Krawczyk (*1979, Polska), Wojciech Kubiak (*1978, Polska).
Kuratorka: Beata Nowacka - Kardzis. Pracownia Otwarta.
Pierwsza pełna prezentacja głośnego i nagrodzonego na Bielskim Biennale Artystycznym projektu dwojga artystów młodego pokolenia. Niezwykła wystawa obrazów chwytających to, co nieokreślone kulturowo i rozgraniczone na płci. Wystawa udowadniająca, że patrzenie na płeć jest motywowane tylko przez nas samych. Malarstwo rozszerzające horyzonty. Premiera europejska.
Wystawa Cumfaces.
Autor: Stuart Sandford (*1978, Wielka Brytania). Miejsce.
Cykl portretów wschodzącej gwiazdy brytyjskiej fotografii zrealizowany dzięki zgodzie namówionych przyjaciół. Jak poczułbyś/poczułabyś się, gdyby ktoś chciał zrobić Ci zdjęcie w momencie przeżywania orgazmu? Wystawa śmiało wprowadzająca seksualność i prywatność w sferę publiczną. Premiera europejska.
Otto, or, Up with Dead People, reż. Bruce LaBruce
Polska premiera najnowszego filmu kultowego artysty queer. Obraz pokazany dotąd tylko
na festiwalach w Sundance i Berlinie! Historia nastoletniego zombie Otto, który próbuje
poradzić sobie w nieprzyjaznym świecie żywych. Zaskakujące połączenie estetyki gore,
młodzieżowego melodramatu i filmowej burleski. Dla widzów o mocnych nerwach
i koneserów kina wszelkich gatunków.
MARSZ TOLERANCJI
Najgorętsze wydarzenie sezonu! Barwny korowód zwolenników i zwolenniczek Krakowa otwartego, tolerancyjnego i przyjaznego różnorodności. Dołącz do nas!
QUEER CAFE
Homoliteratura, cz. 1.
Pierwsze festiwalowe spotkanie poświęcimy literaturze widzianej, tworzonej przez i pisanej dla osób homoseksualnych. Dyskusja i prelekcja przedstawią tę problematykę z łączonej perspektywy: relacji wydawnictwo - tematyka książki i jej promocja, socjologii literatury, specyfiki rynku wydawniczego głównego i pobocznych nurtów, wreszcie anegdoty. Zaprezentowany obraz udowodni, że mówienie o literaturze i rynku
wydawniczym bez uwzględnienia jej homoseksualnego charakteru mija się z celem.
Wśród prowadzących: Tomasz Charnas (Ha!art), Michał Zygmunt (autor New romantic).
Homoseksualna historia polskiej literatury. Zaprasza Klub Krytyki Politycznej w Krakowie.
Spotkanie organizowane wspólnie z Krytyką Polityczną przedstawi autorski projekt Krzysztofa Tomasika, książkę będącą cyklem opowieści o najwybitniejszych twórcach polskiej kultury XIX i XX wieku będących osobami homoseksualnymi m.in. o Konopnickiej, Dąbrowskiej, Czechowiczu, Iwaszkiewiczu, Zawieyskim, Andrzejewskim, Białoszewskim, Giedroyciu. Śmiały projekt autora unieważnia narrację o polskiej kulturze jako jednolitej i pozbawionej odmienności, spychającej seksualność swoich bohaterów na margines. Jednocześnie przywraca on utracone przez sfałszowane i niepełne interpretacje nieoczekiwane i twórcze związki polskiej kultury z kulturą światową, udowadniając tezę, że mówienie o jej marginalności jest słuszne tylko w wypadku, gdy nie uznaje ona własnych i szerokich "marginesów".
Czy polski teatr jest homoseksualny?
Spotkanie z młodymi i głośnymi twórcami polskiego teatru (m.in. Michałem Borczuchem) ma na celu przybliżenie kwestii skomplikowanych związków polskiej sceny z przemianami obyczajowymi ostatnich lat. Zaproszeni goście odpowiedzą na kilka rzadko zadawanych głośno pytań, m.in. czy polski teatr odkrył, przeżył i przepracował rewolucję seksualną? Jakie miejsce zajmują w nim geje i lesbijki? Czy istnieją ikony gejowskiego teatru? Jak pod tym względem wygląda młoda dramaturgia? Jaki jest stosunek twórców teatru podejmujących ryzyko niezrozumienia i odrzucenia wobec bardziej zachowawczych form kultury, na przykład współczesnego polskiego kina, które będzie dla nas negatywnym odniesieniem?
Jak opowiadać o skomplikowanych procesach kulturowych po polsku bez narażenia się na zarzuty o kopiowanie sprawdzonych gdzie indziej wzorców, o tępych decydentach, wreszcie o kulisach powstawania głośnych inscenizacji - jak wyglądają one z perspektywy widza i reżysera. Moderatorzy: Sebastian Liszka, Grzegorz Stępniak.
Geje, lesbijki i późny kapitalizm. Zaprasza Klub Krytyki Politycznej w Krakowie
Czyli o tym, jak kategorie geja oraz lesbijki nie wiążą sie już z walką o równe prawa, ale stały sie grupami docelowymi marketingu postmodernistycznego. W konsekwencji oznacza to emancypację uprzywilejowanych, czyli białych mężczyzn z klasy średniej.
Ziny queerowe
Promocja twórczości i aktywizmu związanych z zinami, połączona z wystawą zinów zredagowanych w Polsce, USA i Kanadzie. Swobodna rozmowa i wymiana doświadczeń, także mały poradnik jak zrobić własnego zina. Przynieście nożyczki!
Androgynia: poza kobiecością i męskością
Czym jest androgynia rozumiana jako przestrzeń zupełnej bezpłciowości? Dlaczego nie zrozumiemy współczesnej kultury bez tego pojęcia? O glamie, Dawidzie Bowie, popkulturze mówić będzie Karolina Kosińska (UJ i Instytut Sztuki PAN).
Rewolucja czy Ewolucja?
Rozmowa o polskim ruchu gejowsko - lesbijskim. Jaką strategię przyjął? Dokąd zmierza? Czy w Polsce zaczyna się homoseksualna rewolucja? O dokonaniach, planach na przyszłość i porażkach będą mówić Yga Kostrzewa, Lech Uliasz i Sebastian Liszka.
Architektura i gender
Co mają wspólnego architektura, gender i seksualność? Całkiem sporo. Więcej informacji wkrótce.
Queer a anarchizm
Jakie są związki ruchu queer ze współczesnym anarchizmem? Jak obie perspektywy rozumieją wspólnotę? Czego mogą się od siebie nauczyć? Paneliści: Marta Trawińska oraz Piotr Antoniewicz (Uniwersytet Wrocławski).
Queer Morning! To już 5 lat!
Dyskusja połączona ze śniadaniem. O Festiwalu i o tym jak to wszystko się zaczęło oraz dokąd zmierza opowiedzą: Tomasz Szypuła i Marcin Śmietana (pomysłodwacy imprezy), Ida Łukawska (fundatorka) oraz Samuel Nowak (dyrektor Festiwalu od 3 lat).
Trans-misja. Pokaz filmu i spotkanie z bohaterem
Bohaterem "Trans - Misji" jest 30-letni mieszkaniec Krakowa, Kostek - osoba transseksualna. Film przedstawia procesy dotyczące zmiany płci, zarówno z perspektywy polskiego prawa, jak i subiektywnych doświadczeń Kostka. "Trans - Misja" przedstawia różne perypetie i sytuacje, które stają na drodze osobom, które chcą zmienić płeć. Jest to także intymny zapis z życia codziennego bohatera. Udział wezmą: Julie Land, Kostanty Wilk, Justyna Struzik.
POKAZY FILMOWE:
Queerowy pomiot / Queer Spawn
reż. Anna Boluda, Hiszpania 2005, czas trwania: 29 min, dokument.
Film opowiada o homorodzicielstwie w Stanach Zjednoczonych. Na przykładzie dwóch par bohaterów - gejów z Nowego Jorku wychowujących syna i lesbijek z Texasu, które zajmują się nastoletnią córką - poznajemy plusy i minusy wychowywania dzieci w homoseksualnych rodzinach.
Pusinky / The Dolls
reż. Karin Babinská, Czechy 2007, czas trwania: 90 minut, film fabularny
Bohaterkami filmu są trzy dziewczyny: Iška, Karolína i Vendula, które właśnie skończyły szkołę średnią. Na progu dorosłości postanawiają odbyć wspólnie podróż do Holandii. Niestety, od samego początku wszystko idzie jak najgorzej: do przyjaciółek dołącza nieproszony gość: młodszy brat Iški, Vojta. Pierwszy czeski film lesbijski.
Otto / Otto, or, Up with Dead People
Re. Bruce LaBruce. Niemcy 2007, czas trwania: 90 min. Zobacz: Wydarzenia specjalne.
WARSZTATY:
Warsztaty prawnicze: Dyskryminacja - jak z nią walczyć?
Spotkanie o tematyce prawniczej, dotyczące kroków prawnych, jakie można podjąćwobec dyskryminacji w edukacji, w pracy oraz w życiu codziennym. Prowadzący zaprezentują zarys problematyki równościowej i dyskryminacyjnej w różnych dziedzinach życia, jak również odpowiednie dla różnych przypadków kroki prawne przewidziane w prawie polskim i europejskim. Po spotkaniu dyskusja z udziałem uczestników.
Dwie sesje: 1h + 1h. Prowadzenie mec. Marcin Lassota, Jacek Borek. Wstęp wolny. Bez
zapisów.
Warsztaty kreatywnego pisania
Czym jest technika "creative writing" i jak ją stosować? Warsztaty są przeznaczone dla przyszłych prozaików. Temat pierwszej sesji będzie związany ze sposobami manifestowania się w tekście literackim tożsamości płciowych i seksualnych. Zastanowimy się również, jak literatura może dekonstruwać normatywne tożsamości. Jednocześnie wszyscy uczestnicy zostaną poproszeni o przygotowanie krótkich (do 5 stron znormalizowanego maszynopisu) fragmentów swojej prozy. Fragmenty mają być anonimowe. Podczas drugiego spotkania omówimy je z perspektywy badań genderowych oraz teorii queer.
Dwie sesje: 4h + 6h. Prowadzenie: dr Katarzyna Czeczot, Instytut Badań Literackich
Polskiej Akademii Nauk. Udział bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Zgłoszenia
i informacja: creative_writing@poczta.onet.eu
Warsztaty dobrego smaku
Garść praktycznych informacji o najnowszym dizajnie, wzornictwie i tym co na prawdę jest trendy. Wstęp wolny. Więcej informacji pod koniec marca na stronie Fundacji.
Tożsamości biseksualne?
Jak radzić sobie z wykluczeniem osób biseksualnych zarówno ze strony osób homo- oraz heteroseksualnych? 1 sesja, 2h. Prowadzenie: Bettina Gerhardt. Wstęp wolny. Bez zapisów.
Networking
Festiwalowe spotkanie działaczek i działaczy w segmencie LGBTQ mające na celu wymianę doświadczeń. 1 sesja, 2h. Prowadzenie i informacja: Bettina Gerhardt bettinagerhardt@o2.pl
Harmonogram wydarzeń festiwalowych oraz związane z nimi materiały prasowe można ściągnąć ze strony Fundacji Kultura dla Tolerancji http://www.tolerancja.org.pl/
Zapraszamy na Festiwal!