Strona główna Aktualności Społeczność
Profile Grupy Przewodnik Wydarzenia Wsparcie
Ogłoszenia
Towarzyskie Pokoje i mieszkania Praca Ogłoszenia drobne Edukacja Pozostałe Dodaj
Queeroteka
Książki Filmy i seriale Quizy Patronat Queer.pl
Magazyn
Artykuły Galerie Tematy Tagi
Kontakt Reklama Regulamin
Queer.pl Portal osób LGBT+
Menu
Logowanie Rejestracja
TOP Sport LGBT Profile i ogłoszenia Marsze Równości 2026 Kino LGBT Coming out
Piątek, 21.04.2006, Aktualizacja: Czwartek, 02.04.2026

Oświadczenie w sprawie wycofania się WSZiB z organizowania konferencji

Podziel się Tweetnij Skomentuj (3)
Podziel się Tweetnij Skomentuj (3)

W Krakowie nie ma miejsca na debatę naukową

Oświadczenie w sprawie wycofania się Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości z organizowania konferencji naukowej

"Mniejszości seksualne. Rytuał Przejścia" podczas Festiwalu Kultury Gejowskiej i Lesbijskiej "Kultura dla Tolerancji".

W dniach 27-30 kwietnia w Krakowie odbędzie się trzecia edycja festiwalu gejowsko - lesbijskiego "Kultura dla Tolerancji" Festiwal ten jest przestrzenią dla dyskusji o prawach mniejszości seksualnych w Polsce. Służyć temu mają warsztaty , dyskusje a przede wszystkim Marsz Tolerancji i konferencja naukowa "Mniejszości seksualne. Rytuał Przejścia".

Wiemy już, że Prezydent Krakowa nie wyraził sprzeciwy wobec zorganizowania Marszu Tolerancji. Niestety niedawno dowiedzieliśmy się, że miejsce, w którym miała być zorganizowana konferencja jest dla nas niedostępne. Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości postawiła nam warunki niemożliwe do spełniania: m.in. ograniczenia ilości uczestników konferencji tylko do swoich studentów oraz ograniczenia informacji na jej temat do minimum. Zażądała więc warunków, na które nie mogliśmy się zgodzić. Konferencja ta jest organizowana podczas festiwalu gejowsko-lesbijskiego, więc nie możemy jako organizatorzy nie informować o jednym z wydarzeń festiwalowych i dokonywać przez to swoistej autocenzury. Organizując tę konferencję pragnęliśmy także, aby wszyscy zainteresowani tematyką szeroko pojętego wykluczenia, w tym wykluczenia mniejszości seksualnych mogli w niej uczestniczyć.

Do dzisiaj nie otrzymaliśmy formalnego pisma od władz uczelni, jaki jest dokładny powód "ocenzurowania" tej akademickiej debaty. Nasze zdziwienie budzi dodatkowo fakt , iż szkoła ta organizowała konferencję w zeszłym roku a od listopada 2005 roku Kampania Przeciw Homofobii w Krakowie wspólnie z Kołem Naukowym Socjologów WSZiB organizowała spotkania dotyczące mniejszości seksualnych . Na spotkaniach tych uczestnicy mogli dowiedzie się m.in. o wątkach homoseksualnych we współczesnej literaturze polskiej , o małżeństwach homoseksualnych w Europie, gejowsko-lesbijskiej interpretacji Biblii.

Wszyscy pamiętamy pierwszy Festiwal "Kultura dla Tolerancji" , podczas którego konferencja naukowa organizowana przez Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego spotkała się z oporem ze strony rektora UJ. Zabroniono nam używania loga UJ. Początkowe miejsce konferencji - budynek Instytutu Socjologii w centrum Krakowa, zostało zmienione na budynek Instytutu Biotechnologii na Trzecim Kampusie w Pychowicach.

Znaleźliśmy, więc inną szkołę - Wyższą Szkołę Zarządzania i Bankowości. Jednak i tutaj napotykamy dziś na niezrozumiałe dla nas przeszkody. Na sześć dni przed festiwalem nie mamy przestrzeni, w której moglibyśmy zorganizować debatę naukową.
Czy uczelnie wyższe w Krakowie nie są zainteresowane konferencją naukową na temat mniejszości seksualnych? Czy w mieście chlubiącym się swoja naukową tradycją z najstarszym w Polsce uniwersytetem, mieście studentów i profesorów, nie mam miejsca na naukową debatę o społeczności gejowsko- lesbijskiej?

Adam Rogalewski- Kampania Przeciw Homofobii w Krakowie
OCEŃ ARTYKUŁ
Podoba mi się (0)
Nie podoba mi się (0)
Komentarze (3)
HEJT STOP!Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Komentuj
Moja ikona
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Ikona
24.04.2006 12:03 euleer
Traktowanie Krakowa jako miasta otwartego w mysleniu to jakies nieporozumienie. Jest ono juz znane ze swojej homofobii i nieco przereklamowane. Wyzsza Szkoła Zarzadzania i Bankowosci nie ma prawa tak sie nazywac bo taka nazwa zobowiazuje do pluralizmu swiatopogladowego. Swietną alternatywą dla takich akcji jest Wrocław - miasto wielu kultur, autentycznie otwarte na ludzi i swiat. Pozdro z w Wroclawia dla wszystkich.
cytuj zgłoś 0 0
Ikona
22.04.2006 14:25 Piter
Przeceniacie Kraków. Kiedys byc moze faktycznie bylo to miasto akademickie, gdzie mlodzi ludzie szukali wiedzy, majac umysly otwarte na nowe horyznonty. Dzisiaj to po prostu prowincja - gnusna, konserwatywna. Hordy mlodych bezrobotnych ida na studia tylko po to, zeby nie stac w kolejce po zasilek. Alkohol, narkotyki - to czeste wyposazenie studentow. Tu juz nie ma miejsca na zdobywanie wiedzy. Nad tym wszystkim unosi sie smrodek kato-narodowego rynsztoku, w jakim babraja sie rozni wiespolacy i sPISkowcy, blogoslawieni przez lokalnych kacykow - Dziwisza, Maharskiego i reszte. Krakow, tak jak reszta kraju, to tylko smutny, cywilizacyjny skansen Unii Europejskiej, o ktorym kraza polish jokes. I to sie niepredko zmieni - jesli w ogole. Kto tylko moze - niech wyjezdza z tego kraju. Tu nie ma miejsca dla normalnych, otwartych na swiat ludzi.
cytuj zgłoś 0 0
egankian2003
21.04.2006 23:33 Wojtek (40) Warszawa
Całe szczęście, że na Uniwersytecie Warszawskim takie konferencje sie mogą odbywać. Co prawda dofinansowania nie dostają, ale mogą przynajmneij za darmo odbywać się w uniwersyteckich aulach.
cytuj zgłoś 0 0
Autor
Redakcja Queer.pl
Pierwszy polski portal ludzi LGBT
TAGIWięcej
Adam Rogalewski cenzura dyskryminacja festiwal Kampania Przeciw Homofobii konferencja naukowa Kraków Kultura Kultura dla Tolerancji marsz tolerancji Nauka Polska prawa mniejszości socjologia Społeczeństwo Uniwersytet Jagielloński wykluczenie Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości
Powiązane
Obraz Czwartek, 20.04.2006 WSZiB wycofuje się z "homo-konferencji" Obraz Piątek, 28.04.2006 Wawel został zdobyty Obraz Środa, 18.01.2006 Warsztaty "Wokół Gender i queer studies" Obraz Piątek, 30.04.2004 Kraków: "Kultura dla Tolerancji" Obraz Czwartek, 29.04.2004 Czy poseł Jurek może stać się gejem?
Inne tematy
Prezydent Nawrocki zapowiada weto ws. ustawy o statusie osoby najbliższej. Będzie projekt prezydencki? Czwartek, 28.05.2026 Prezydent Nawrocki zapowiada weto ws. ustawy o statusie osoby najbliższej. Będzie projekt prezydencki?
Transkrypcja małżeństw jednopłciowych: była radość - są problemy, niepewność i rozczarowanie Wtorek, 26.05.2026 Transkrypcja małżeństw jednopłciowych: była radość - są problemy, niepewność i rozczarowanie
Eurowizja 2026: największy bojkot w historii wydarzenia od 1970 roku. Kto i dlaczego odwrócił się od konkursu? Sobota, 16.05.2026 Eurowizja 2026: największy bojkot w historii wydarzenia od 1970 roku. Kto i dlaczego odwrócił się od konkursu?
Kontakt Reklama Regulamin
Social media
Polub na Facebooku Obserwuj na Twitterze Instagram WhatsApp
© 1996-2026 Queermedia.pl, ISSN 2299-9019 Polityka prywatnościUstawienia prywatnościPrzerwij abonamentOdstąpienie od umowy







🌈
Odkryj więcej na Queer.pl
Zalogowani użytkownicy mogą oglądać zdjęcia innych osób, zakładać profile, komentować artykuły i oceniać filmy.
Dołącz do nas Zaloguj się