logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
22.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
69
2
5
Książki

Małe życie

Poruszający obraz dojrzewania, w którym sukces, trauma i przyjaźń stanowią jedno. Najgłośniejsza amerykańska powieść 2015 r.

Wzbudziła falę zachwytu i zarazem gorącą dyskusję wśród krytyków i czytelników. Proza w całym swoim pięknie opisująca doświadczenie zła, granice ludzkiej wytrzymałości i tyranię pamięci.

Pochodząca z Hawajów amerykańska pisarka opisuje kilkadziesiąt lat z życia czterech przyjaciół. Bohaterów powieści poznajemy w chwili, gdy kończą studia i przenoszą się do Nowego Jorku. Przetrwanie, nie mówiąc już o sukcesie, w jednym z najwspanialszych miast świata nie jest łatwe, lecz szczęście wydaje się im sprzyjać. Pełen temperamentu JB jest malarzem i z czasem zaczyna brylować w kręgach nowojorskiej bohemy. Malcolm zostaje uznanym architektem, a Willem robi błyskotliwą karierę aktorską. Najbardziej tajemniczy z nich, Jude, przejawia wybitny talent matematyczny, jako prawnik również odnosi sukces za sukcesem. W przeciwieństwie do przyjaciół nigdy jednak nie wspomina o swojej przeszłości ani o rodzinie, choć poważne problemy zdrowotne i emocjonalne wskazują na to, że w jego życiu wydarzyło się coś, o czym nie potrafi zapomnieć.
Willem, Malcolm i JB stopniowo będą odkrywać straszną prawdę, która kładzie się cieniem na całym życiu przyjaciela. Nieuchronnie nadchodzi dla nich czas trudnej próby empatii i dojrzałości. Co będą gotowi poświęcić, by ratować Jude’a, pogrążającego się w mroku?
„Małe życie” to poruszająca do głębi powieść o codziennym bytowaniu w wielkim mieście, które daje szansę na zapomnienie o przeszłości, oraz o bólu, który nie pozwala zapomnieć o przeszłości. To proza, która w całym swoim pięknie opisuje doświadczenie zła, granice ludzkiej wytrzymałości i tyranię pamięci.
Powieść „Małe życie” w Ameryce i w Anglii odniosła ogromny sukces wśród krytyków i czytelników – trafiła do finału Nagrody Bookera i National Book Award, otrzymała prestiżową Kirkus Prize, znalazła się na czele rankingów najlepszych powieści 2015 roku sporządzonych przez najważniejsze tytuły prasowe, rozgłośnie radiowe i portale internetowe (m.in. „The New York Times”, „The Washington Post”, „The Wall Street Journal”, „The Guardian”, „The BuzzFeed”, „The Goodreads, Oprah”). Prawa do opublikowania powieści dotychczas sprzedano do dwudziestu krajów.

„2015 był to rok ogromnych i ogromnie nagłośnionych amerykańskich powieści, a tą, która zawładnęła wszystkimi, była faworytka w konkursie o Nagrodę Bookera: powieść «Małe życie» Hanyi Yanagihary, która jednych wprawiła w zachwyt, innych w irytację” – Justine Jordan, „The Guardian”

„Ta potężna powieść dowodzi, że Yanagihara to obecnie jedna z najwybitniejszych amerykańskich powieściopisarek. Oto pełne rozmachu studium traumy i przyjaźni, tak wnikliwe i inteligentne, że będzie miarą wszystkich powieści podejmujących podobne tematy (a jest ich wiele)” – Sam Sacks, „The Wall Street Journal”

„Zamiłowanie do detali i analiza kilku dekad życia bohaterów pozwoliły Yanagiharze stworzyć przenikliwe studium charakterów, tyleż budujące, co druzgoczące. To życie jak każde inne, ale pod jej piórem staje się tkliwe i znaczące, wzruszające i wyjątkowe; wcale nie takie «małe życie»” – Nicole Lee, „The Washington Post”

„Wyśmienita, niepokojąca powieść, która z portretu pokolenia zmienia się w mroczną, choć przepełnioną czułością historię. To poruszające studium ludzkiego okrucieństwa ma bowiem kontrapunkt: pokrzepiającą moc przyjaźni” – „The New Yorker”

PODZIEL SIĘ
E-booki Prideshop

KOMENTARZE (5)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Kamienie Szlachetne (25) Warszawa 16.01.2018 17:48
Świetnie napisana, fajnie nakreślone postaci i generalnie strasznie szybko się ją czyta, ale - to nieszczęsne nawarstwianie dramatów jednego z głównych bohaterów w pewnym momencie przebija choćby zdolności dołowania widza w polskim kinie jeszcze sprzed paru lat. W pewnym momencie jest tego po prostu nieprawdopodobnie za dużo, a bohater staje się przez to nieznośnie pierdołowaty i antypatyczny - mimo że autorka, zdaje się, miała inne zamiary jeśli o to chodzi.
U_piter (33) Lublin 02.09.2017 21:46
Przeczytałem jakiś czas temu i mam ambiwalentny stosunek do "Małego życia". Momentami sytuacje opisane przez autorkę są rzeczywiście przerysowane, nie wszystko kupuję (np heteroseksualny przyjaciel, który zostaje partnerem- także seksualnym, jednego z bohaterów, no i zbyt wiele tragicznych przeżyć w młodym życiu Jude'a). Z drugiej analiza relacji i emocji, które dla mnie wzbogaciła treść, ale nie wiem czy dla wszystkich byłaby strawna. Muszę przyznać, że powieść mimo swej objętości, była wciągająca. Chociaż czytałem po pracy spędziłem z nią intensywne 3 dni.
me123 (27) Rzeszów 26.08.2017 22:02
Książka, która dorwała się do moich emocji, sprawiła, że poczułem się poszarpany i zniszczony psychicznie, jednak dla mnie to katharsis. Mało jest książek, które z czytelnika robią uczestnika wydarzeń i można poczuć akcję jak drzazgę w ręce. Zmiany narracji, retrospektywy, przemijanie... za dużo wymieniać, mimo że postacie są przerysowane odnośnie statusu społecznego, to jednak najważniejszym plusem jest analiza psychologiczna, niczym w "Zbrodni i karze" Dostojewskiego, która sprawia, że postacie wydają się prawdziwe do szpiku kości.
resistant (22) Łódź / Żychlin 21.07.2016 20:40
Moja wymarzona obsada: https://postimg.org/image/3mnlkg4bl/
Amorficzna (37) Castleford 05.06.2016 6:58
Przeczytałam. I sama nie wiem co napisać. Z jednej strony trochę przesłodzona i jakby zbyt wyidealizowana, ale z drugiej to niesamowite studium psychiki ludzkiej. Nie tylko tej poranionej. 800 stron, które przewracałam sama nie wiem kiedy.
Amorficzna (37) Castleford 05.06.2016 6:55
Przeczytałam. I nie wiem co napisać. W pewnych momentach przesłodzona i jakby zbyt idealna, ale generalnie to niesamowicie ciekawe studium psychiki ludzkiej. Nie tylko tej poranionej. 800 stron, które przewracałam sama nie wiem kiedy.
Nadrób filmowe zaległości! W Prideshop.pl najsłynniejsze filmy LGBT w promocyjnych cenach: 15 lub 25 PLN - więcej nie zapłacisz.

filmy2016
4.9/5 (71)

Autor: Hanya Yanagihara

Wydawnictwo: W.A.B

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-280-2648-3


© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku