logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
19.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
5
1
1
Książki

Seksualny kapitał

Pionierska w Polsce książka analizująca związki mediów i seksualności z perspektywy studiów kulturowych

Jak można rozumieć związki mediów, kultury popularnej i (homo)seksualności? Jaki wpływ na seksualne projekty tożsamościowe mają procesy digitalizacji i konwergencji mediów? W jaki sposób jako użytkownicy mediów konfrontujemy się z politykami tożsamości? Autorzy znakomitej części prac zmagających się z tak postawionymi pytaniami, udzielają zwykle podobnych odpowiedzi: że seks zawsze się sprzedaje, że media zapośredniczają i reprodukują heteronormatywny dyskurs tożsamości, że tylko niezależne i jakościowe media dają szansę pokonania dominującej heteroseksualnej ideologii. Samuel Nowak, odwołując się do przykładu gejów, proponuje odwrócenie tej perspektywy. Wtedy na media i popkulturę spojrzeć można jako na niekończącą się bitwę o prawo do artykulacji własnego seksualnego „ja”. Portale randkowe, kampanie społeczne, programy telewizyjne, tabloidowe newsy okazują się ważnymi politycznie przestrzeniami oporu przed dominacją. Towarzyszą mu rozmaite taktyki podstępu oraz akty ciągłej niesubordynacji ze strony odbiorców mediów.

Odwołując się do brytyjskich studiów kulturowych oraz studiów LGBT, Samuel Nowak wprowadza autorskie pojęcie wyobrażonych wspólnot seksualnego smaku, powstałych w efekcie mediatyzacji seksualnego kapitału i gustu. Wspólnoty te organizują doświadczenia gejów w ich ciągłych zmaganiach o prawo do wyrażania własnej tożsamości. Pracy patronują dwaj teoretycy — Pierre Bourdieu oraz John Fiske, którzy na kartach tej książki spotykają się homo-celebrytami, bohaterami seriali oraz społecznościami portali randkowych. Z błyskotliwych analiz autora wyłania się obraz świata, gdzie różne wspólnoty seksualnego smaku walczą o własną wartość, aby ich seksualny kapitał ulokował się wysoko w hierarchii społecznego uznania. Heteronormatywność okazuje się dyskursem kruchym i niestabilnym, a w konfrontacji z nią każdy chwyt jest dozwolony.Samuel Nowak (ur. 1984), kulturoznawca i medioznawca. Specjalizuje się w brytyjskich studiach kulturowych i teorii mediów. Pracownik naukowy Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przebywał na stypendiach i realizował staże badawcze na Universitet Antwerpen, King’s College London, New York University oraz Goldsmiths, University of London. Wybrane publikacje udostępnia na www.scribd.com/samuel_nowak

PODZIEL SIĘ
E-booki Prideshop

KOMENTARZE (1)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
BeMoreHappy (?) 27.06.2014 12:20
Niełatwa książka = dobra książka. Im trudniejsza "egzegeza" autora przedstawionego tematu, tym ciekawsza Jego osobowość, co z drugiej strony nie wyklucza braku zainteresowania w mniej skomplikowanych interpretacjach :-)
Tyle razy, ile razy przeczytasz książkę, tyle będziesz miał opinii.

Pozdrawiam :)
Przemysław (100) Poznań / Warszawa 08.01.2014 16:29
Książka dość niełatwa do jednoznacznej oceny.
Nadrób filmowe zaległości! W Prideshop.pl najsłynniejsze filmy LGBT w promocyjnych cenach: 15 lub 25 PLN - więcej nie zapłacisz.

filmy2016
4.2/5 (6)

Autor: Samuel Nowak

Wydawnictwo: Universitas

Rok wydania: 2013

ISBN: 97883-242-2307-7


© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku