logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
19.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
12
0
0
Książki

Chrześcijaństwo, tolerancja społeczna i homoseksualność

Na podstawie bogatego materiału źródłowego John Boswell (1947-1994), profesor historii na amerykańskim Uniwersytecie Yale, przeanalizował dzieje postaw społecznych wobec ludzi preferujących własną płeć, żyjących na chrześcijańskim Zachodzie od czasów starożytnych do okresu rozkwitu średniowiecza. Wnikliwe badania wskazują m.in. na to, że wbrew rozpowszechnionym wyobrażeniom zmiany w nastawieniu do homoseksualności następowały również w samym chrześcijaństwie: od początkowej obojętności do późniejszego moralnego potępienia. I tak historyczno-krytyczna analiza tekstów biblijnych wykazuje, że passusy przytaczane obecnie jako wyraz potępienia w oryginale nie odnoszą się do homoseksualności jako takiej. Interesujące jest też ukazanie rozwoju tzw. prawa "naturalnego" jako systemu moralnego mającego korzenie w myśli filozofów pogańskiego antyku. Mimo wewnętrznych sprzeczności tego systemu wielu powołuje się nań jeszcze dziś (szermując określeniem "przeciwne naturze"), co często nie napotyka na sprzeciw intelektualny zwłaszcza w kręgach, w których poziom refleksji na ten temat jest niski. Opis zmian postaw rzuca światło na obecny stosunek społeczeństwa do lesbijek i gejów. Wiedza zaś o źródłach homofobii jest niezbędna do prowadzenia rzeczowych rozmów na temat ich miejsca w społeczeństwie. Książkę uatrakcyjniają teksty starożytne i średniowieczne, w tym poezja homoerotyczna. Pozycja ta jest szeroko znana i uznana w świecie, będąc ważnym punktem odniesienia dla wielu zajmujących się tą problematyką. Wyróżniona została amerykańską Krajową Nagrodą za Książkę (The National Book Awards) z dziedziny historii.

Chrześcijaństwo, tolerancja społeczna i homoseksualność: Geje i lesbijki w Europie Zachodniej od początku ery chrześcijańskiej do XIV wieku
Tłumaczył: Jerzy Krzyszpień
Zakład Wydawniczy NOMOS, 2006
383 strony, 13 ilustracji
ISBN 83-88508-97-0

Książka dostępna jest w sklepie  
PODZIEL SIĘ
E-booki Prideshop

KOMENTARZE (0)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Elle_80 (?) 14.03.2013 20:12
Dla mnie, osoby wierzącej, otucha - że jednak Kościół nie zawsze ma rację. Tym bardziej wiem, że nie pójdę do piekła tylko dlatego, że chcę być 'w zdrowiu i w chorobie'... Z kobietą.
Nadrób filmowe zaległości! W Prideshop.pl najsłynniejsze filmy LGBT w promocyjnych cenach: 15 lub 25 PLN - więcej nie zapłacisz.

filmy2016
5/5 (12)

Autor: John Boswell

Wydawnictwo: NOMOS

Rok wydania: 2006

Strona www: http://www.nomos.pl

ISBN: 83-88508-97-0


© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku