logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
20.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
20
1
0
Książki

Zbrodnia i...

Bandycko-seksualne przypadki 36-letniego aktora i 16-letniego hydraulika na tle panoramy PRL-u. Ówczesne życie salonowe Warszawy oraz szokujące erotyczne za więziennym murem. Zarazem historia dziesięciu i pół roku walki "niebezpiecznego" inteligenta-bandziora ze społecznością więźniów oraz więziennymi władzami (w jakiejś mierze walki z PRL-owskim systemem). Zako-rzeniony w rzeczywistości, panoramiczny obraz wszelkiej maści przestępców: morderców, gwałcicieli, opozycjonistów, złodziei, ekshibicjonistów, waluciarzy; prawdziwych facetów, którzy za kratami, totalnie się spedalają. Autor kreuje rządzące się swoimi prawami społeczeństwo podzielone na będące u władzy "partie" Ludzi i Festów oraz motłoch - frajerów i cweli. Drobiazgowo opisuje ich rytuały, zachowania, żargon, humor, najniższe popędy. Gatunek: gejowski romans, więzienna epopeja, kryminał. Ocenzurowana o połowę i wydana pod - wymuszonym przez ówczesną władzę - pseudonimem Jerzy Trębicki "Zbrodnia i..." po raz pierwszy ukazała się w 1988 roku. 70-tysięczny nakład rozszedł się w dwa dni, na dodruki nie pozwolono. Obecnie ukazuje się pełne, autorskie, wolne od cenzury wydanie...


O AUTORZE


Jerzy Nasierowski - ur. 1933 r., autor posiadający następujące CV: arystokrata, złodziej, pisarz, aktor, pedał, ateista, Żyd, szpicel, ekswięzień. Uważany za największego skandalistę w dziejach literatury polskiej. Ikona rodzimego queeru, jeszcze w czasach przedemancypacyjnych dokonał głośnego w polskiej kulturze coming outu. W jednym z najbardziej medialnych procesów PRL-u skazany na 33 lata za kierowanie napadem rabunkowym i morderstwo (dokonane przez jego młodocianego kochanka - hydraulika). W latach 1972-1982 przebywał w więzieniu, gdzie napisał "Zbrodnię i...". Zagrał około 20 ról filmowych i teatralnych, występował w teledyskach, nakręcono o nim dwa dokumenty. Już na wolności opublikował słynną, obrazoburczą trylogię: "Nasierowski, ty pedale, ty Żydzie" (1992), "Nasierowski, ty antychryście" (1993), "Nasierowski, ty..." (1993) oraz autobiografię "Nie moje życie" (2002). Dla portalu Gaylife pisze powieść w odcinkach "Ten pedalski PRL wg Nasierowskiego". Jest powszechnie uznawany za pierwszego pedała PRL-u oraz III Rzeczpospolitej. Obecnie powalczy o to miano w nowej, lepszej IV RP... (fot. Patrycja Musiał)

PODZIEL SIĘ
E-booki Prideshop

KOMENTARZE (0)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
manofthecrowd (?) 11.11.2009 14:51
Jeszcze nigdy słowo "człowiek" nie wywołało u mnie takiego obrzydzenia.
inferre (30) Warszawa 28.05.2009 8:59
Przeczytałem po raz pierwszy w liceum. I nadal nie zmieniam zdania - świetna i mocna rzecz.
Nadrób filmowe zaległości! W Prideshop.pl najsłynniejsze filmy LGBT w promocyjnych cenach: 15 lub 25 PLN - więcej nie zapłacisz.

filmy2016
4.8/5 (21)

Autor: Jerzy Nasierowski

Wydawnictwo: Korporacja Ha!art

Rok wydania: 2006

ISBN: 83-89911-34-5


© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku