Mam problem z napisaniem tego artykułu. Awantura wokół Parady Równości bardzo nieładnie pachnie i najchętniej bym się do niej nie zbliżał. Z drugiej strony, jestem bardzo związany z tą imprezą i wdzięczny Szymonowi Niemcowi oraz pozostałym osobom, które w 2001 roku miały odwagę ją zorganizować, więc nie potrafię pozostać obojętny wobec próby rozrywania jej na pół w imię - w moim subiektywnym odczuciu - osobistych animozji i ambicji.
Najpierw krótkie who is who dla niewtajemniczonych.
Parada Równości to wydarzenie, które w 2001 roku wraz z grupą aktywistów zapoczątkował Szymon Niemiec - fundator Fundacji Wolontariat Równości. Fundacja, o której mowa, jest od 2013 roku oficjalnie głównym organizatorem parady. W styczniu tego roku fundatorzy, czyli Szymon Niemiec oraz Paweł Kiepuszewski, odwołali prezeskę Julię Maciochę, która pełniła swoją funkcję przez prawie 8 lat. Powołali także nowego prezesa, którym jest Rafał Dembe, oraz wiceprezesa w osobie Tomasza Bączkowskiego. Wszystko wskazuje na to, że zmiana zarządu odbyła się zgodnie z prawem i w świecie NGO-sów nie jest niczym niezwykłym - to standardowa procedura. Decyzja spotkała się jednak z ostrym sprzeciwem grupy wolontariuszy i wolontariuszek wchodzących w skład komitetu organizacyjnego. Zarzucali oni "wrogie przejęcie" parady przez Fundację Wolontariat Równości, co może być niezrozumiałe, gdyż to właśnie fundacja jest i była głównym organizatorem wydarzenia. Po drugiej stronie konfliktu jest, oprócz wspomnianej już grupy wolontariuszy i wolontariuszek, fundacja Basta. To organizacja założona w kwietniu 2022 roku przez Bartosza Staszewskiego, który jest wg KRS-u także jej jedynym reprezentantem. Dla uproszczenia będę mówił o Fundacji Wolontariat Równości po jednej stronie oraz Fundacji Basta po drugiej, podkreślając w tym miejscu, że fundacja Basta wspierana jest przez grupę wolontariuszy oraz wolontariuszek zaangażowanych w organizację parady, posiadających więc pewien mandat do wypowiadania się na jej temat.
Dwie parady
Strony, o których mowa w poprzednim akapicie, są mocno skonfliktowane. Fundacja Basta twierdzi, że parada została "wrogo przejęta" przez... jej dotychczasowego organizatora i nie wyraża gotowości do współpracy z nowym zarządem Wolontariatu Równości przy organizacji tegorocznej parady. Konflikt wyczerpująco opisała "Polityka" - odsyłam Was do tego artykułu. Co teraz? Fundacja Basta i grupa w... ( Pozostało znaków: 10116 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.