50 Shades of Gay
50 lat temu Wielka Brytania zdekryminalizowała homosekualność. Wcześniej obowiązywało stare kolonialne prawo, a karą mogła być nawet śmierć. Teraz kraina Albinu stała się rajem dla społeczności LGBT, a ujawniony aktor oprowadza nas po zmieniającej się Wielkiej Brytanii dla telewizji Channel 4.
Kanał telewizyjny Channel 4 z okazji okrągłej rocznicy dekryminalizacji homoseksualności w Wielkiej Brytanii wyemitował program „50 Shades of Gay”. 28 lipca minie dokładnie 50 lat, kiedy w życie weszła ustawa depenalizująca homoseksualność. Aktor Rupert Everett, jeden z pierwszych, który dokonał publicznego coming outu – bo już w 1989 roku, pokazuje nam miejsca, gdzie zmiana jest widoczna.
Na pierwszy rzut – publiczna toaleta w podziemiu w Manchesterze, gdzie mężczyźni spotykali się na wspólną masturbację. Nie dotykali się, ale wiedzieli po co przyszli. Poznajemy Rogera, policjanta, którzy jeszcze w latach 70. brał udział w zbiorowych aresztowaniach gejów za "niemoralne i nienaturalne zachowania". Warto zaznaczyć, że „publiczne manifestowanie homoseksualności” przestało być karalne dopiero w 2000 roku. „Oni funkcjonowali w podziemiu nawet po 1967 roku” – mówi Roger.
Potem aktor zabiera nas do „The Pembroke” czyli dawnego „The Coleherne Arms” przy Old Brompton Road, jednej z pierwszych gejowskich knajp w Londynie, gdzie sam, jeszcze jako młody chłopiec, stał przy oknach i patrzył na „skórzaków, kowbojów i Indian”. Bał się wejść. To był jeszcze czas, kiedy geje posługiwali się językiem polari. A za rogiem – cruising, czyli krążenie i błąkanie się w celu poszukiwania partnera seksualnego.
W latach 70. i 80. chociaż homoseksualizm był legalny, dla społeczności LGBT był to czas niepewny, z jednej strony czas wolności, ale z drugiej – jak się okazało – wciąż pełen niebezpieczeństw i szansy na aresztowania czy pobicia. Nawet przez policję. „Byliśmy szczęśliwi, że spotykamy takich samych jak my” – mówi jeden z rozmówców. Bo, jak dodaje inny: „to było rzadkością być gejem”. W med... ( Pozostało znaków: 7316 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.