logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
19.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
135
1
19

Coś się przestawia, gdy widać, że ludzie się kochają

Ślub Marty i Izy - rozmowa z nowożonkami

Dodano: 31.08.2016, Aktualizacja: 08.11.2016

W połowie sierpnia zawarły związek partnerski z Berlinie, tydzień później urządziły wesele w Krakowie. O wrażeniach po ceremonii i weselu, reakcjach rodziny i formalnych przygotowaniach do zawarcia związku w Niemczech rozmawialiśmy z Martą i Izą.

Jak się czujecie po zawarciu związku partnerskiego i weselu? Iza: Wszystko jest tak samo, ale zupełnie inaczej (śmiech). Jesteśmy w tak dobrym i dziwnym nastroju, że nawet nie umiemy tego określić, a czujemy się tak obie. Na drugi dzień po założeniu obrączek coś się stało. Może dlatego, że to się stało naprawdę i na poważnie, a nie w sferze marzeń, rzeczy niemożliwych, czegoś na co można narzekać, ale się tego nie osiąga. To się po prostu stało i to jest super. Marta: Potwierdzam! Wiele osób nam mówiło, że po ślubie nic nie zmienia i faktycznie tak się nastawiłyśmy. A jednak jest inaczej. Ja się śmieję, że pan Schmidt, urzędnik, który prowadził naszą ceremonię, kazał nam się lubić i szanować! (śmiech). Jestem dumna z tego co zrobiłyśmy. Jestem też dumna z tego, że zrobiłyśmy to dokładnie tak, jak planowałyśmy. To co powiem teraz może być trochę niesprawiedliwe, ale wyobrażam sobie, że heteroseksualne śluby odtwarzają jednak pewien schemat. Mam wrażenie, że my przyłożyłyśmy się naprawdę do tych wszystkich szczegółów, jak to ma wyglądać, gdzie, jak się mamy ubrać. Przez kilka miesięcy zastanawiałam się nad strojem, bo wydawało się mi to bardzo symboliczne. Miałam setkę różnych pomysłów i musiałam wybrać jeden, jak wiadomość, która ma pójść. To było parę miesięcy przygotowań i wszystko zrobiłyśmy jak chciałyśmy. Iza: I nie dałyśmy się innym z tej drogi zrzucić, jak na przykład: a może jednak pokrowce na krzesła? (śmiech) Były takie próby, tak? Marta: Hasło ślub uruchamia taki skrypt u ludzi. Iza: A może dwie białe sukienki założycie? Takie drobiazgi, które budują to, jak my się w tym czujemy, co to dla nas znaczy. Chciałyśmy się ubrać tak, jak się ubrałyśmy i dla mnie bardzo ważne było to, że Marta uszyła mi frak na ceremonię. Razem wybrałyśmy materiały, ale to ona, od zera, ją uszyła. I to dla mnie jest bardzo symboliczne. Ty Marto też uszyłaś sobie ubranie na wesele, prawda? Dużo mówicie o stroju, jako wiadomości, co to była za wiadomość? Marta: Tak. Chodzi mi o to, że każda z opcji tego, jak się ubrać: spodnie, czy sukienka, białe, czy kolorowe, eleganckie, czy bardziej luźne, każda z tych rzeczy dawała sygnał o co tak naprawdę w tym ślubie chodzi. To była kwestia znalezienia w sobie tego, co rezonuje z tym jak ma być. Moja pierwsza myśl była: na pewno nie biała sukienka! Bo to jest bez sensu, bardzo tradycyjne, ja w ogóle nie noszę sukienek. Iza: Co widzisz, gdy myślisz biała sukienka? Bezę, pufy, jakieś welony, coś eleganckiego, zazwyczaj bardzo niewygodnego, my tego w ogóle nie chciałyśmy. Marta: Na początku myślałam o czerwonej sukience, jako symbolu życia, pasji. Spodnie, które sobie uszyłam na wesele mają specyficzny krój: nie są eleganckie, bo są luźniejsze, nie są standardowe, moim zdaniem te spodnie mówią coś w stylu: nie jestem śliczną dziewczynką. Trochę zniekształcają sylwetkę, to daje taki sygnał – nie muszę być najpiękniejszą laską tego wieczoru. Ale z drugiej strony...   ( Pozostało znaków: 12668 )
Magda Dropek Autor: Magda Dropek Redaktorka portalu Queer.pl, członkini zarządu Fundacji Równość.org.pl Współtwórczyni krakowskiego cyklu spotkań dyskusyjnych Klub Queer.pl, od 2012 roku zaangażowana w organizację festiwalu Queerowy Maj i krakowskiego Marszu Równości. Interesuje się kwestiami związanymi z feminizmem i teorią queer

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 197981   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Coś się przestawia, gdy widać, że ludzie się kochają Fot. archiwum prywatne
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku