Strona główna Aktualności Społeczność
Profile Grupy Miejsca Wydarzenia Wsparcie
Ogłoszenia
Towarzyskie Pokoje i mieszkania Praca Ogłoszenia drobne Edukacja Pozostałe Dodaj
Queeroteka
Książki Filmy i seriale Quizy Patronat Queer.pl
Magazyn
Artykuły Galerie Tematy Tagi
Kontakt Reklama Regulamin
Queer.pl Portal osób LGBT+
Menu
Logowanie Rejestracja
Magazyn
Artykuły Galerie Tematy Tagi
Czwartek, 11.06.2015 14:01

Każdy człowiek jest biseksualny, ale kobiety bardziej

Podziel się (1) Tweetnij Skomentuj (47)
Podziel się (1) Tweetnij Skomentuj (47)

Rozmowa z twórczynią "Strefy nagości", Urszulą Antoniak

W piątek, 12 czerwca, w naszych kinach premiera "Strefy nagości" w reżyserii Urszuli Antoniak. O filmie, pracy z 15-letnimi aktorkami i kinie LGBT z reżyserką rozmawiała Magda Dropek.

Jakiej reakcji na "Strefę nagości" spodziewa się Pani w Polsce? Jaką recepcję film miał za granicą?
W Holandii większą uwagę zwrócono na to, że jedna z bohaterek jest Arabką. To było bardziej wyeksponowane niż, nazwijmy go – wątek genderowy. Trzeba jednak pamiętać, że w Holandii ok. 10 proc. społeczeństwa to Muzułmanie. Dziewczyna z mojego filmu, Imaan Hammam, zrobiła niedawno wielką karierę jako modelka i jest stawiana dziewczynom holenderskim, Arabkom, Marokankom za wzór. Z drugiej strony Arabki, powiedzmy sobie szczerze: są to najczęściej dziewczyny z trzeciego pokolenia Marokańczyków, którzy wyemigrowali do Holandii, często mają jedno obywatelstwo, holenderskie i mówią lepiej po holendersku niż Holendrzy. Ale cały czas mówi się o nich Arabki, Marokanki. Noszenie przez nich chust nie zawsze też jest więc spowodowane religią, jest to dla nich także tradycyjne nakrycie głowy. Trochę tym grają. Dla Holendrów więc film jest bardziej o uwodzeniu się, zderzeniu dwóch kultur, spotkaniu: arabskiej i zachodniej. W Polsce bardziej zwraca się uwagę, że film jest o dziewczynach 15-letnich, o erotyzmie, że pedofilia. Już widziałam te hejterskie wpisy (śmiech).

Jak się Pani pracowało z nieprofesjonalnymi i tak młodymi aktorkami? Zwłaszcza w kontekście specyficznej strony formalnej filmu – gry bez słów?
Dziewczyny rzeczywiście w trakcie kręcenia zdjęć miały po 15 lat. Jak już wspomniałam, Imaan robi światową karierę modelki, Sammy nie jest zainteresowana karierą aktorską, kończy gimnazjum. Jak się pracuje z naturszczykami, a zwłaszcza z naturszczykami w takim wieku? Reżyser musi sobie uświadomić, że bierze za nich odpowiedzialność. To są prawdziwi ludzie. Ja skończę film i pójdę dalej, oni zostaną z tym doświadczeniem, które się zdarzyło w trakcie filmu. Trzeba uważać, żeby nie naruszyć pewnej integralności prawdziwego człowieka. Aktor sobie poradzi, ma mechanizmy, żeby wejść i wyjść z roli, naturszczyk nie kreuje roli, nie ma mechanizmu transformacji. On na planie cały czas jest prawdziwy. Reakcje są jego reakcjami, a nie postaci, którą sobie wykreował. Dlatego pracuje się, że tak powiem, na żywym materiale. Z jednej strony to jest bardzo ciekawe i uważam, że każdy reżyser powinien przynajmniej raz w życiu pracować z naturszczykiem, bo może się wiele nauczyć. Z drugiej strony jest to niebezpieczne, albowiem trzeba znaleźć mechanizm, sposób podejścia do naturszczyka. Można, jak Robert Bresson, siedemdziesiąt razy kręcić jedno ujęcie, doprowadzając naturszczyka do takiego odmóżdżenia i zmęczenia, że swoja kwestię wypowiada mechanicznie. Drugie podejście może być takie, że próbuje się, jak w dokumencie, chwytać na gorąco coś, co jest autentyczne: reakcje, spojrzenia, coś między ujęciami. W “Strefie nagości” miałam dialogi, które służyły dziewczynom za “rozbiegówkę”, stworzenie realistycznych sytuacji. Film powstał więc tak, że w procesie montażu było wyłapywanie takich autentycznych momentów i usuwanie dialogów.

Czy coś jeszcze było jeszcze dla Pani trudne podczas kręcenia filmu?
20 dni zdjęciowych. Dla porównania: “Ida” kręcona była przez 40 dni zdjęciowych. Największą trudnością było stworzenie planu filmowego, który byłby dla dziewczyn na tyle relaksujący, by się mogły otworzyć, czuć się swobodnie, bezpiecznie, a z drugiej strony parcie czasowe. Bo sama praca z ekipą i dziewczynami była fantastyczną przygodą i szkoda, że nie miałam warunków, by ją dłużej celebrować. Muszę też przyznać, że gdyby nie polska ekipa to nie wiem czy film by powstał: Polacy pracują szybciej. Piotr Sobociński [autor zdjęć – przyp. red.] przychodzi zawsze z ekipą, z którą rozumie się w pół słowa, więc z takimi ludźmi pracuje się bardzo szybko, bardzo efektywnie i bardzo dobrze.

Czasem jednak to co uważamy za ogromną przeszkodę może doprowadzić do fajnych wyników. To, że mamy mało czasu doprowadza nas do szybszego myślenia, szybszego podejmowania decyzji, większego rygoryzmu. Ale w porównaniu do scenariusza film się bardzo zmienił.

Na początku mówiła Pani o różnicach kulturowych - historię można było przecież pokazać na przykładzie pary różnopłciowej. Dlaczego dziewczyny?
Chodziło mi o większą abstrakcję, o pokazanie sytuacji erotyzmu w stanie czystym, wydestylowanym. Czym on jest? Po pierwsze wydawało mi się, że ten erotyzm w stanie czystym najlepiej będzie pokazać biorąc prawdziwych piętnastolatków, czyli nie tak jak w “Życiu Adeli”, że dziewczyna, która ma 20 lat udaje, że ma 17, bo to jest zupełnie inna para kaloszy. Pracowałam z dziewczynami, które mają po prostu taki świat. Oczywiście, łatwiej byłoby wziąć aktorkę 17-, albo i nawet 20-letnią, ale nie o to mi chodziło. I teraz pojawia się pytanie: co by było, gdyby to był chłopak i dziewczyna? Moim zdaniem nie byłby to film o erotyzmie, a bardziej o seksualności. Możliwość spełnienia poprzez seks byłaby bardziej obecna, wisiałaby nad tą parą znacznie ciężej. Ten miecz Damoklesa, ten seks, który oczywiście w moim filmie też wisi, przez to, że są to dwie dziewczyny jest jednak o wiele ciekawszy.

Ciekawe jest w ogóle to, czy jeżeli coś jest nienazwane w języku, to czy można sobie to w ogóle uświadamiać. Czy dziewczyna piętnastoletnia może uwodzić, chociaż nie zna tego pojęcia, nie wie co to znaczy? Czy dziewczynę piętnastoletnią można w ogóle nazwać lesbijką? Ja uważam, że kategoryzowanie piętnastolatki, która jeszcze ciągle szuka, jest trochę głupie, uproszczone. To w ogóle odnosi się do kobiet, które są zainteresowane innymi kobietami. Ja uważam, że każdy człowiek jest biseksualny, natomiast wydaje mi się, że kobiety są bardziej biseksualne niż mężczyźni (śmiech). Są bardziej otwarte na świat.

Dzisiaj dzieciaki mają dostęp do wiedzy, internetu, mediów, ale tak naprawdę bardzo mało wiedzą o seksie, mają jednak wszystkie możliwości jakie ma człowiek dorosły, żeby uwodzić: mają manipulację, mają słabość, mają parcie na władzę. Wszystkie te mechanizmy są. W ogóle to ciekawe, że jak przechodziłam z dziewczynami przez scenariusz to każda z nich miała coś takiego: acha, to w tej scenie ja jestem mocniejsza, w tej scenie to ja jestem słabsza. W zasadzie cały film potrafiły odnieść do władzy i siły, a nie erotyzmu. Na samym planie nie nagość była krępująca, czy budująca napięcie, ale bliskość pomiędzy nimi. Gdy jedna musiała zbliżyć się bardziej do drugiej, gdy musiała dotknąć włosów, gdy były tak blisko, że czuły swój zapach. Wtedy miało miejsce takie naturalne budowanie napięcia. Ale broń Boże nie nagość! Jedno z pierwszych pytań, które się mi zadaje w wywiadach to właśnie o nagość. To jedna z bardziej naturalnych rzeczy, to żaden problem, zwłaszcza dla ludzi wychowywanych w Holandii.

Nie boi się Pani, że w Polsce przylgnie do Pani etykietka “reżyserki od LGBT”?
Nie ma na to siły. Nie afiszuje się z tym, ale nie ukrywam też tego, że jestem biseksualna. Nie zamierzam wywieszać sztandaru i upolityczniać tego, ale z drugiej strony nie mam z tym problemu, nie kryję się z tym. Jeżeli ktoś uważa, że “Strefa nagości” jest filmem lesbijskim to ja mu tego nie wytłumaczę inaczej. Ale widzę też, że to, iż jestem z Amsterdamu wiele załatwia (śmiech).

Tomek Wasilewski, gdy zrobił “Płynące wieżowce” to mówił, że to film o miłości. No tak, to był film o miłości, ale gejowskiej. Natmiast ja, jeżeli już mam jakąś łatkę to raczej hardcore-arthouse’u, czyli twórczyni takich filmów, których w multipleksach się nie zobaczy, trudniejszych, także formalnie. Jeżeli taka łatka do mnie przylgnie - to bardzo chętnie, ja się zgadzam.

"Strefa nagości", reż. Urszula Antoniak, zdjęcia: Piotr Sobociński jr.
muzyka: Ethan Rose, muzyka dodatkowa: Paweł Mykietyn
wyst. Imaan Hamman, Sammy Boonstra
produkcja: Polska 2014
czas: 73 min.

 




Film pod patronatem QUEER.PL
OCEŃ ARTYKUŁ
Podoba mi się (206)
alias odra motomaniack mirabelka35 much jeannne dingaling nataaalka horyzontzdarzen lilitu
Nie podoba mi się (15)
bornslippy julia93 bifrost gumiho the_undertaker
Komentarze (47)
HEJT STOP!Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Komentuj
Moja ikona
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
DlaZnajomychNeke
Wyróżniony 13.06.2015 21:31 PoroChrupkaNeko (25) Gdańsk
Byłam na filmie w gdańskim kinie Żak z chłopakiem. Produkcja bardzo ciężka w odbiorze, ale w tym przypadku to dobrze. Przeważnie w takich utworach narzekam na przerost formy nad treścią- tutaj forma była treścią. Jeszcze dużo czasu mi zajmie zrozumienie wszystkich wątków. Polecam serdecznie.
cytuj zgłoś 5 0
Ikona
23.06.2015 17:38 czarna98
Ogladalam calkiem dobry film. Bylam na nim z siostra i kolega w takim klimatowym kinie. Wrazenie zrobila na mnie pubi]licznosc choc byla bardzo mala byl tam jakis chlopak, dziewczyna zapewne bi albo les tak mi sie wydaje i dwie pary les bardzo ladne dziewczyny zreszta.Siedzielismy calkiem z tylu. Podczas gdy sceny robily sie bardziej gorace az milo popatrzec bylo jak jedna para sie przytula do siebie.
cytuj zgłoś 0 0
Ikona
20.06.2015 16:31 garoto
ale czemu kobiety miały by być bardziej?
cytuj zgłoś 0 0
Ikona
19.06.2015 0:12 SzukamSzczęścia :)
Ja nie uwierzę, że wszyscy są biseksualni dopóki nie spotkam dziewczyny która by mnie pociągała, a to się jeszcze nigdy nie zdarzyło :))
cytuj zgłoś 1 0
deng zgao ping
17.06.2015 16:24 deng zgao ping
Nie da się powiedzieć ilu jest biseksów. Ale da się powiedzieć na pewno, że to zupełnie inna orientacja niż homo. Co z tego, że biseks pójdzie spać z gejem - pomyślcie teraz nad całą resztą relacji z nim - oglądanie się za laskami, gadanie o nich, bycie z żoną i posiadanie dzieci, doskonałe udawanie, że kocha kobiety a z facetem to tylko tak nudów się dymie i oczywiście z kobietą mu lepiej, rozkochiwanie w sobie geja i narażanie go na znoszenie heteryckich tekstów i zachowań, itp. Nie wyobrażam sobie relacji homo czy hetero z bisexem. Tak jak relacja homo z hetero jest karkołomna. PO prostu bisexy tylko dla bisexów.
cytuj zgłoś 1 2
pawel6566
16.06.2015 23:06 pawel6566 (58) Pabianice
" Ja uważam, że każdy człowiek jest biseksualny, natomiast wydaje mi się, że kobiety są bardziej biseksualne niż mężczyźni (śmiech). Są bardziej otwarte na świat." - to prawda. Narażę się , ale mimo tego, że jestem homoseksualny to uważam to stwierdzenie za prawdziwe. Naszą seksualność warunkuje kultura i wychowanie. Jako dzieci jesteśmy aseksualni, w okresie dojrzewania biseksualni. I tu niestety wkracza kultura i wychowanie. Musimy być zaszufladkowani do konkretnej kategorii. Tego wymaga cywilizacja. Gdybyśmy byli dzikusami z epoki kamienia łupanego to pewnie nikogo by nie obchodziło z kim uprawiamy seks, ale w XXI wieku musi to być ściśle określone. Kobiety są bardziej bi, tylko dlatego, że (generalnie) są bardziej otwarte. My faceci mamy więcej zahamowań.
cytuj zgłoś 1 1
don_diego44
15.06.2015 23:18 don_diego44 (57) Tychy
@media_naranja
Niestety ,nie znam autora badania ani linka do artykułu.
cytuj zgłoś 0 0
Ikona
15.06.2015 18:36 media_naranja
don_diego44:
@media_naranja
Informacja o takich badaniach była podana na tym portalu i chodziło raczej na pewno o osoby które podały inną orietację niż heteroseksualna . Badanie to było przeprowadzone na dużej populacji i w Anglii , wiec w kraju o dużej tolerancji, dlatego można je uznać za wiarygodne .


Chętnie się zapoznam, prosiłabym o link albo autora badania :)
cytuj zgłoś 0 0
Kereru
15.06.2015 17:46 Figlid (25) Wrocław / Jelenia Góra
Nie macie wrażenia, że jak wywołany jest temat biseksualizmu to jest gorsze plucie i hejty w komentarzach, niż przy temacie homo? ;]
cytuj zgłoś 6 0
Ikona
15.06.2015 8:59 Berlyn
A_:
don_diego44:
Chyba w Anglii były robione badania na dużej populacji i wyszło że 1,7% przyznało się do innej orientacji niż hetero , wiec twierdzenie ,że każdy jest biseksualny jest bardzo ,bardzo przesadzone .


A 80 proc. ludzi miało kontakty z osobami tej samej płci przynajmniej raz..


Wybacz ale to są jakieś kosmiczne bzdury.
cytuj zgłoś 4 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • ...
  • 5
Redakcja Queer.pl
Autor
Redakcja Queer.pl
Pierwszy polski portal ludzi LGBT+
Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT+, założony w 1996 roku.
queer.pl
TAGIWięcej
filmy premiery strefa nagości urszula antoniak wywiady
Powiązane
Obraz Piątek, 30.10.2015 Zobacz film online! Czekają kody Obraz Czwartek, 28.05.2015 "Strefa nagości" w czerwcu w kinach Obraz Poniedziałek, 07.07.2014 Filmowe lato: co warto zobaczyć? Obraz Czwartek, 17.06.2021 "Ostatni Komers" - premiera głośnego filmu Dawida Nickela Obraz Piątek, 28.05.2021 "Ostatni komers" - pierwszy polski film o miłości w Pokoleniu Z
Inne tematy
„Saltburn”: „gejowski thriller, na który wszyscy czekaliśmy”. Zobacz klimatyczny zwiastun filmu Emmerald Fennell Środa, 13.09.2023 „Saltburn”: „gejowski thriller, na który wszyscy czekaliśmy”. Zobacz klimatyczny zwiastun filmu Emmerald Fennell
Wbrew zakazom: para gejów na okładce węgierskiego „Elle”. „Nie chcę być ofiarą we własnym kraju” Poniedziałek, 11.09.2023 Wbrew zakazom: para gejów na okładce węgierskiego „Elle”. „Nie chcę być ofiarą we własnym kraju”
Wracamy na szkolne korytarze: najlepsze filmy LGBTQ o tematyce szkolnej Środa, 06.09.2023 Wracamy na szkolne korytarze: najlepsze filmy LGBTQ o tematyce szkolnej
Kontakt Reklama Regulamin
Social media
Polub na Facebooku Obserwuj na Twitterze Instagram Youtube
© 1996-2023 Queermedia.pl, ISSN 2299-9019 Polityka prywatnościUstawienia prywatności