logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
39
0
1

Czasy Epsteina & Friedmana

Premiery kultowych filmów

Dodano: 14.08.2013, Aktualizacja: 14.08.2013

Kanon dokumentalnego kina LGBT - cztery filmy Roba Epsteina i Jeffreya Friedmana - do obejrzenia z polskimi napisami na outfilm.pl

- Mariusz Kurc - Tym, którzy choć trochę interesują się kinem LGBT, teamu reżyserskiego Epstein & Friedman przedstawiać specjalnie nie trzeba. Ich cztery znakomite filmy mają właśnie swe premiery w internetowej wypożyczalni filmów LGBT, a w maju, czerwcu i lipcu mogliśmy je też obejrzeć w kinach dzięki Rainbow Collection. Aż zazdroszczę wszystkim tym, którzy jeszcze ich nie widzieli – przed Wami filmy, których nie zapomnicie. „Czasy Harveya Milka” (1984) Film-pomnik zrobiony w zupełnie „niepomnikowym” stylu. Dziś Harvey Milk, pierwszy gej w USA wybrany na polityczne stanowisko (radnego San Francisco) jest światową ikoną ruchu LGBT, postacią historyczną. Ale gdy w 1983 r. Epstein zbierał archiwalne materiały na temat Milka, chciał jego historię po prostu ocalić od zapomnienia. I udało się. „Czasy Harveya Milka” genialnie pokazują pierwsze lata gejowskiej i lesbijskiej emancypacji – zachłyśnięcie się wolnością i rozkwit gejowskiej dzielnicy Castro w San Francisco. Mają też charyzmatycznego bohatera – faceta, który po czterdziestce postanawia zaangażować się w politykę i staje się liderem ruchu LGBT, za co płaci najwyższą cenę. 27 listopada 1978 r. po niespełna roku „na urzędzie” Milk zostaje zastrzelony przez Danny’ego White’a, byłego konserwatywnego radnego. „Czasy Harveya Milka” zostały nagrodzone Oscarem dla najlepszego dokumentu. Dziś tą statuetkę nazywa się „pierwszym gejowskim Oscarem” (drugi gejowski Oscar przypadł kilka lat później Williamowi Hurtowi, pierwszemu aktorowi nagrodzonemu za rolę geja – w filmie „Pocałunek kobiety pająka”). Rob Epstein tak wspominał oscarową noc w wywiadzie dla „Repliki” prawie dwa lata temu: Przyznanie mi Oscara było odważnym sygnałem ze strony Hollywood. Kilku ukrywających się gejów ujawniło się przede mną na pooscarowym przyjęciu. Ale lepiej zapamiętałem moment, gdy ze statuetką w ręku wsiadłem do podstawionej limuzyny. Kierowca uchylił szybę oddzielającą mnie od niego, na miejscu pasażera zobaczyłem fac...   ( Pozostało znaków: 8492 )
Mariusz Kurc Autor: Mariusz Kurc Stały publicysta Queer.pl, redaktor naczelny pisma „Replika”, członek Kampanii Przeciw Homofobii i Grupy Inicjatywnej ds. Związków Partnerskich Z Krzysztofem Tomasikiem prowadzi w radiu TOK FM audycję "Lepiej późno niż wcale" o tematyce LGBT, z Bartoszem Żurawieckim prowadzi Klub Filmowy LGBT w Krytyce Politycznej w Warszawie.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 194001   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Czasy Epsteina & Friedmana Rob Epstein i Jeffrey Friedman
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku