logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
4
0
2

Historie rodzinne w formaldehydzie

Fun Home. Tragikomiks rodzinny

Dodano: 04.05.2009, Aktualizacja: 04.05.2009

Książka Alison Bechdel "Fun Home. Tragikomiks rodzinny" to nie tylko próba sentymentalnej podróży w głąb doświadczeń z dzieciństwa i wczesnej młodości. Analizując poszczególne rozdziały, wchodząc - zaproszeni spokojnym gestem autorki - na tereny jej intymnych wspomnień i odkrywając kolejne karty jej obrazkowego pamiętnika, dostrzegamy chęć wyrażenia, nazwania i ukojenia niezwykle mocnego poczucia żalu.

- Janusz Heller - Książka Alison Bechdel "Fun Home. Tragikomiks rodzinny" to nie tylko próba sentymentalnej podróży w głąb doświadczeń z dzieciństwa i wczesnej młodości. Analizując poszczególne rozdziały, wchodząc - zaproszeni spokojnym gestem autorki - na tereny jej intymnych wspomnień i odkrywając kolejne karty jej obrazkowego pamiętnika, dostrzegamy chęć wyrażenia, nazwania i ukojenia niezwykle mocnego poczucia żalu. Żalu niewidocznego na pierwszy rzut oka, ukrytego pod maską normalności, naturalności i amerykańskich standardów codziennego życia, wybuchającego mocno tak naprawdę tylko kilka razy. Co więcej, żal ten tuszowany jest nawet humorem. Uważny czytelnik od razu zauważy cierpką zabawę lingwistyczną w tytule: "dom śmiechu" to tak naprawdę "dom pogrzebowy" a pojęcie "tragikomiks" staje się pułapką nie tylko znaczeniową czy teoretycznoliteracką, w której łatwo zgubić trop za tym, co "tragiczne" i "komiczne". W swojej powieści graficznej Bechdel nie pokazuje też własnej złości; bohaterka komiksu (porte-parole autorki) do perfekcji opanowała duszenie w sobie negatywnych emocji. W ten sposób nieświadomie doprowadza do stanu, kiedy zaczynają one rozsadzać od środka wypielęg...   ( Pozostało znaków: 5043 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186787   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku