logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
24.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
1
0
4

Wielcy i niezapomniani: Jan Lechoń (3)

5 wspomnień w 50 rocznicę śmierci

Dodano: 08.06.2006, Aktualizacja: 08.06.2006

Dziś mija 50 rocznica tragicznej śmierci Jana Lechonia, jednego z najważniejszych poetów polskich XX wieku, a także homoseksualisty, którego orientacja była powszechnie znana. Inna Strona kilkakrotnie pisała o Lechoniu, poświęciliśmy mu dwa teksty w cyklu "Wielcy i niezapomniani". Tym razem postanowiliśmy przypomnieć poetę we wspomnieniach jego przyjaciół i znajomych, którzy w prywatnych zapiskach notowali na bieżąco wrażenia po śmierci Lechonia...

8 czerwca br. mija 50 rocznica tragicznej śmierci Jana Lechonia, jednego z najważniejszych poetów polskich XX wieku, a także homoseksualisty, którego orientacja była powszechnie znana. Inna Strona kilkakrotnie pisała o Lechoniu, poświęciliśmy mu dwa teksty w cyklu "Wielcy i niezapomniani". Tym razem postanowiliśmy przypomnieć poetę we wspomnieniach jego przyjaciół i znajomych, którzy w prywatnych zapiskach notowali na bieżąco wrażenia po śmierci Lechonia, a także z lektury jego "Dziennika". 1. Jarosław Iwaszkiewicz - list do Mieczysława Grydzewskiego, 10 czerwca 1956 Drogi Mieciu! Wczoraj wieczorem doszła mnie tu wiadomość o tragicznej śmierci Leszka [prawdziwe imię Lechonia]. Pomyślałem, że nie mam, właściwie mówiąc, do kogo zwrócić mych słów żalu i smutku z tego powodu, chyba tylko do Ciebie. Tyś mi go przedstawił, jak dziś pamiętam, na małej przestrzeni Wareckiego placu, ukośnie idącej od Szpitalnej do Wareckiej. Dziś to miejsce nie istnieje! W takich momentach zapomina się o tym, co nas dzieliło - pamięta się o tym, co łączyło niegdyś, a łączyło tak wiele. Wspólny prawie debiut, i "Pikador", i "Pro arte", i późniejsze różne sprawy. Nie lubiliśmy się w gruncie rzeczy z Leszeczkiem, ale i bez lubienia byliśmy przyjaciółmi. A gdy mu się życie tak tragicznie ułożyło i tak tragiczn...   ( Pozostało znaków: 5521 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186527   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Wielcy i niezapomniani: Jan Lechoń (3) Jan Lechoń
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku