logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
30
1
5

Prowokacyjna sztuka w kościele

Niech homofobia dotknie każdego

Dodano: 19.07.2017, Aktualizacja: 19.07.2017

W kościele w Hull, w północnej Anglii, postawiono płot elektryczny. To instalacja Annabel McCourt. Wszystko po to, by rzucić światło na rzeczywistą sytuację osób LGBT na świecie. Sztuka ma prowokować i oburzać, a jednocześnie zmusić ludzi do refleksji. Ma także przybliżyć ich do świata, w którym czasem żyją geje i lesbijki w wielu krajach - są zamykani, separowani, żyją w strachu przed więzieniem czy publiczną chłostą.

Annabel umieściła w holu kościoła w Hull płot elektryczny. Ma to dla niej znaczenie symboliczne - to jej odpowiedź na niesprawiedliwość i ataki na równość małżeńską. Skąd pomysł?

Pomysł zrodził się po wysłuchaniu homilii jednego z amerykańskich pastorów, Charlesa L. Worleya z Karoliny Północnej, który postulował w 2012 roku stworzenie dwóch obozów ogrodzonych właśnie murem pod napięciem. W jednym miałyby być lesbijki, w drugim – homoseksualiści i inni dewianci. I to jest jego recepta na usunięcie „tej plagi z ziemi” – „oni wyginą, bo nie mogą się rozmnażać”. W kościele słychać entuzjastyczne okrzyki „Amen!”. Zresztą sami popatrzcie:

Dla artystki brzmiało to jak najgorszy koszmar: „Mamy ‘koalicję chaosu’, której paliwem jest strach i podważanie ledwie osiągniętej równości małżeńskiej, wolności LGBT. Granice, przeszkody, terror i fałsz… Jesteśmy w spirali nienawiści, gdzie ludzie i instytucja strachu nieźle współpracują”.

To co się dzieje aktualnie w świecie przywołuje jej paralele do lat 30. XX wieku. Trump chce stawiać mur, a w Czeczenii geje są zamykani w "obozach koncentracyjnych" - "to przywodzi na myśl tylko jedno skojarzenie: Auschwitz" - mówi artystka. 

Instalacja jest częścią „City of Culture’s Freedom Season”. Została ufundowana przez Arts Council of England.

(ar)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (5)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
bachelorette nobody (?) 20.07.2017 12:14
historia pełna jest szaleńców którym wydawało się że mają prawo narzucać swoją wizje świata całej reszcie. Już budowali miejsca w których obdzierano z godności ludzi odmiennej rasy, wyznania, orientacji... cechą wspólną tych szaleńców było zawsze przekonanie o swej racji, bez względu na ich absurdalność. Co chwila pojawia się jakiś nowy szaleniec, niestety cała masa zahipnotyzowanych tymi bzdurami i nienawiścią do innego, realizują swój chory plan podzielenia ludzi na lepszych i gorszych, mających prawo do godnego życia i tych których można zamknąć i pozbawić praw... Wciąż aktualna piosenka Dezertera "XXI wiek". To straszne, ale pełno w tym świecie "praworządnych morderców"... dobrze wiedzą że żeby zabić, wcale nie trzeba pozbawiać życia... wystarczy wykluczyć...
Linbix (21) Poznań 19.07.2017 22:11
opiniakrytyka:
„oni wyginą, bo nie mogą się rozmnażać” wcześniej wy wyginiecie, co sie rozmnazacie i nas m.in. plodzicie. tfu.


hahahahaha oj chciałbym zobaczyć jego minę na takie słowa :)
celnie !
Linbix (21) Poznań 19.07.2017 22:08
Bardzo dobry pomysł z tą instalacją,a pastor który ma taki pomysł niech pójdzie po rozum do głowy. Ciekawe czy sam dałby się zamknąć?
nurt pytania (?) 19.07.2017 19:53
Ja tego nie rozumiem, to oczywiste że homo ma gen homo, który przekazuje potomstwu i gen ten może ( nie musi) się obudzić. Skoro tak nie chcą by homo się rozmnażali, czemu nie pozwolą im być z partnerem/partnerką tylko narzucają im małżeństwa hetero i to że ich społecznym obowiązkiem jest mieć dzieci? No nie rozumiem tego. Jestem osobą LGBT i piszę to z ciekawości, współczuję wszystkim gejom i lesbijkom że spotykają się z takimi reakcjami.
whenthesmokeisgoingdown (?) 19.07.2017 15:11
Jest coś przerażającego w sposobie przemawiania tego człowieka. Od razu nasunęły mi się skojarzenia z dyktatorami. Ta agresja w głosie, gestykulacja, robienie pauz w oczekiwaniu na reakcję tłumu...
Już nie wspomnę o ilorazie inteligencji tej osoby... Odseparować homoseksualistów żeby się nie rozmnażali? Serio?!?!
opiniakrytyka (?) 19.07.2017 13:48
„oni wyginą, bo nie mogą się rozmnażać” wcześniej wy wyginiecie, co sie rozmnazacie i nas m.in. plodzicie. tfu.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Prowokacyjna sztuka w kościele Fot. Facebook za: https://www.facebook.com/electric2017/
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku