logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
13.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
1
57
30

Platforma znowu nie obywatelska?

Europarlamentarzyści przeciwko rezolucji ws. ochrony przed dyskryminacją

Dodano: 21.03.2017, Aktualizacja: 21.03.2017

We wtorek Parlament Europejski przyjął rezolucję, która nawołuje państwa członkowskie do wprowadzenia prawnej ochrony przed dyskryminacją kobiet oraz osób LGBTI. Kto głosował za, kto przeciw, a kto się wstrzymał? Miłość Nie Wyklucza sprawdza polskich europosłów i posłanki. Wyniki mogą zaskakiwać. A może właśnie nie?

Z treścią rezolucji można zapoznać się (w języku polskim) na stronie Parlamentu Europejskiego.

Dużo miejsca poświęca się kwestii dyskryminacji ze względu na płeć i sytuacji kobiet we współczesnym świecie: nierównej płacy, zagrożeniu ubóstwem, czy wykluczeniem. Ale PE wzywa także Komisję i państwa członkowskie, by np. "uwzględniły środki służące ochronie kobiet i osób LGBTI przed molestowaniem w miejscu pracy; wzywa Komisję do zmiany obecnej decyzji ramowej UE w sprawie zwalczania pewnych form i przejawów rasizmu i ksenofobii za pomocą środków prawnokarnych, by uwzględniała ona seksizm, przestępstwa z nienawiści oraz podżeganie do nienawiści ze względu na orientację seksualną, tożsamość płciową i cechy płciowe".

PE zwraca też osobno uwagę na sytuację osób interpłciowych, potępia "normalizujące" operacje u niemowląt i wzywa państwa członkowskie do  uwzględnienia "aspektu tożsamości płciowej i cech płciowych w ustawodawstwie krajowym dotyczącym równouprawnienia płci".

Jak głosowali polscy eurodeputowani? To sprawdziło Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza.

- Prawo i Sprawiedliwość, jak i europosłowie wybrani z ich list byli przeciwko,
- z Polskiego Stronnictwa Ludowego od głosu wstrzymał się jedynie Jarosław Kalinowski,
- z list Platformy Obywatelskiej przeciwko byli: Julia Pitera, Jarosław Wałęsa oraz Jan Olbrycht.

Od głosu wstrzymało się 14 osób: Michał Boni, Jerzy Buzek, Danuta Hübner, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Barbara Kudrycka, Janusz Lewandowski, Elżbieta Łukacijewska, Marek Plura, Dariusz Rosati, Adam Szejnfeld, Róża Thun, Bogdan Wenta, Bogdan Zdrojewski, Tadeusz Zwiefka.

Za zagłosowała Danuta Jazłowiecka wybrana z list PO i eurodeputowani z Sojuszu Lewicy Demokratycznej: Lidia Geringer de Oedenberg, Adam Gierek, Bogusław Liberadzki, Krystyna Łybacka i Janusz Zemke.Zachęcamy Was do podpytywania (także w mediach społecznościowych) wymienionych polityków - dlaczego zagłosowali przeciw lub wstrzymali się od głosu. Wywołana przez Miłość Nie Wyklucza do tablicy Elżbieta Łukacijewska, odpowiedziała na Facebooku: "Powód dla którego się wstrzymałam jest następujący: regulacje związane z wprowadzeniem prawnej ochrony kobiet i osób LGBTI tworzy się w polskim parlamencie, a nie w UE. Więc nie jest to w żaden sposób kompetencja Parlamentu Europejskiego".

(md)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (30)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Edyta   dodane przez Facebooka 23.03.2017 6:40
PO zawsze pachniało "dulszczyzna". PiS rozwala cały kraj, PiS jednak nigdy nie krył się ze swoją ksenofobią (bo to nie tylko homofobia). W ogóle, to nie wiem czy to fobia czy brak wiedzy, edukacji, otwartości, ale z tym maproblem wielu polityków i polityczek. Od prawa do lewa. Czysty oportunizm że strony PO. PiS pomijam, rozwalają system całkowicie, ale platforma wkładała wszelkie postulaty do zamrażarki, nawet tak skromny projekt posła Dunina (chyba głosowano, ale zgodnie z sumieniem, jakby to była kwestia sumienia).
Paweł   dodane przez Facebooka 22.03.2017 17:43
Wcześniej Wałęsa był tolerancyjny i nie miał problemu, a teraz przeciw. Nic, nie rozumiem...
Daf"ThePig"Miscavige (?) 22.03.2017 14:15
generalnie definicja tortur jest inna w innym kraju... a rezolucje Parlamentu Europejskiego to wskazówki dla rządów krajów członkowskich... w domyśle-tam, gdzie przestrzega się Praw Człowieka wezmą sobie do serca zalecenia... a tak się składa, że Polska idzie swoją drogą i nie patrzy na innych...

u nas walczy się o prawa podstawowe- i szkoda, że jest jak jest...
simon27 (33) okolice inowrocławia 22.03.2017 7:03
Nigdy nie byłem jeszcze na wyborach ale przyszłych nie odpuszcze i głosuje na RAZEM
Tanete (26) Warszawa 22.03.2017 0:06
Nie no, ktoś tu się jeszcze nabiera w 2017 na pozorny liberalizm PO? :)
Łukasz   dodane przez Facebooka 21.03.2017 23:16
Jakoś mnie to nie dziwi. PO po raz kolejny potwierdziło że grą pozorów, puszczaniem oka do potencjalnych wyborców chodzi tylko o gonienie króliczka. Czysty koniunkturalizm, patrzenie w sondaże, ZERO JAJ. Nie zrobili tak naprawdę NIC dla LGBT nigdy. Walczymy od kilkunastu żeby niepowiedziec dziestu lat i nic. Zero ochrony ze strony państwa. Niemówiac o kompletnym braku ochrony prawnej związków. Czy znajdzie kiedyś siła polityczna która realnie będzie chciała to zrobić i będzie wstanie coś poprawić. Po 20 latach prób mam wrażenie że niestety nie. Pozostaje więc walczyć dalej.
psom na pożarcie (?) 21.03.2017 23:11
Bez pierwszego "byciem", heh.
psom na pożarcie (?) 21.03.2017 23:10
PO jest partią konserwatywną i zawsze nią była. Między byciem liberalizmem a byciem relatywnie bardziej liberalnym niż PiS jeszcze długa droga, i zgrzytam na myśl, że ktokolwiek tutaj pokładał w tej partii nadzieje. To tylko jedna z wielu prawicowych partii, i na dodatek porażająco bezbarwna; przestańcie wreszcie ją wskrzeszać i podsycać jej istnieniem elektorat Kaczyńskiego.
Maciej   dodane przez Facebooka 21.03.2017 23:09
Wałęsa ? Co za wstyd
Tenebris7 (26) Warszawa 21.03.2017 23:06
Dziwię się, że Julia Pitera była przeciw.
Grunt, że rezolucja przeszła.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Platforma znowu nie obywatelska? Fot. za: facebook.com/Miloscniewyklucza
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku