logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
24.04.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...

"Cholernie mocna miłość" - spotkanie z J. Ostrowską wokół książki

Start: 11.12.2017 18:00

Chcesz wiedzieć więcej o losach osób LGBT w historii? Kultura Równości zaprasza na spotkanie z dr Joanną Ostrowską, historyczką, ekspertką w temacie prześladowań osób nieheteronormatywnych w III Rzeszy wokół książki "Cholernie mocna miłość".

"Cholernie mocna miłość" to wyjątkowa kronika czasów wojny. Przemierzamy w niej piekło wykluczenia i strachu wraz z głównym bohaterem Teofilem Kosińskim – jedynym Polakiem, który opowiedział o swoim prześladowaniu w czasach II wojny światowej ze względu na orientację seksualną. Został skazany na mocy paragrafu 175 niemieckiego kodeksu karnego, który określał homoseksualizm jako nierząd sprzeczny z naturą.

Strach przed napiętnowaniem towarzyszył Teofilowi przez całe życie, choć jego jedyną „zbrodnią” była inność. Dziś, w Europie i w Polsce, ta książka jest szczególnie ważna. Bo ilustruje wagę tolerancji, solidarności, szacunku do drugiego człowieka. Bo pokazuje, jak łatwo zniszczyć komuś życie przez brak uznania dla jego godności.
http://www.ha.art.pl/wydawnictwo/nowe-ksiazki/5199-cholernie-mocna-milosc.html

O autorce posłowia, redaktorce merytorycznej książki:
Joanna Ostrowska – doktora nauk humanistycznych w zakresie historii (Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego), absolwentka Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedry Judaistyki UJ i Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Studiowała również produkcję filmową i telewizyjną w Szkole Filmowej w Łodzi. Stypendystka programu Socrates-Erasmus na Uniwersytecie Humboldtów. Członkini Krytyki Politycznej i Restartu. Wykładała w Katedrze Judaistyki UJ, na Gender Studies UJ, UW i w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, w Pracowni Pytań Granicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza i na Żydowskim Uniwersytecie Otwartym. Zajmuje się m.in. tematyką związaną ze zjawiskiem przemocy seksualnej w czasie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu.
https://www.facebook.com/events/1773617532649818/

Lista osób, które biorą udział w wydarzeniu
PODZIEL SIĘ

Miasto: Wrocław

Region: Dolnośląskie

Kategoria: organizacja

www: http://kulturarownosci.org/

REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku