LGBT+ Film Festival już po raz czternasty zaprezentuje najciekawsze polskie, europejskie i światowe filmy, opowiadające różnorodne historie o przedstawicielach społeczności LGBTQ+.
14. edycja LGBT+ Film Festivalu pokaże rekordowo ponad sto filmów – zarówno długich, jak i krótkich metraży. Liczba ta pokazuje, że queerowe kino ma się świetnie i staje się coraz bardziej różnorodne. Każdy będzie mógł też znaleźć coś dla siebie w bogatym programie tegorocznej edycji.
Filmem otwarcia 14. edycji inkluzywnej imprezy został „Sekret nocy letniej”, komediowy debiut reżyserki Louis de Filippis, określany jako „trans-historia inna niż wszystkie”. Filmem zamknięcia zaś będzie nominowany do nagrody Queer Lion na Festiwalu w Wenecji „Eismayer" Davida Wagnera. To oparta na faktach opowieść poruszająca temat stereotypowego wizerunku męskości oraz tego, jak orientacja seksualna jest automatycznie kojarzona z określonymi konwencjami i rolami.
Wśród najciekawszych premier znalazły się także filmy prezentowane na najważniejszych festiwalach światowych. Dramaty z Cannes: „Gorące dni” Emina Alpera i „Turkusowa suknia” Maryam Touzani, czy prezentowane w Berlinie: „Peter Van Kant” Francoisa Ozona, „Zatroskany obywatel” Idana Haguela i „Oponent” Milada Alamiego.
Ponadto Elliot Page debiutuje w nowej roli producenta wykonawczy filmem „W moim imieniu", który śledzi czwórkę 20-30-letnich przyjaciół w procesie ich tranzycji. Dokument został wyreżyserowany przez Nicolò Bassettiego i jest inspirowany jego własnym doświadczeniem jako ojca Matteo, transpłciowego syna.
Tegoroczna edycja to także możliwość zobaczenia klasyki kina na wielkim ekranie. W specjalnej sekcji: Marlon Brando’s Lovers, widzowie będą mieli szansę (ponownie) obejrzeć „Tramwaj zwany pożądaniem” oraz „Buntownika bez powodu” z brawurową rolą Jamesa Deana.
Wyświetl ten post na Instagramie
Post udostępniony przez LGBT+ Film Festival Poland (@lgbt_film_festival)
Mocne są także sekcje Trans & Non-Binary World, prezentujące spojrzenia na doświadczenie tranzycji płciowej w różnych szerokościach geograficznych – od Włoch, przez Iran, aż do Kanady i USA, oraz sekcja filmów dokumentalnych, przyglądająca się inspirującym prawdziwym historiom, które zachwyciły widzów i krytyków na całym świecie. Warto także wspomnieć o sekcji filmów krótkometrażowych "Ukraine is Queer", w której zaprezentowane zostaną produkcje zza naszej wschodniej granicy, prezentujące w różnym świetle sytuację osób nieheteronormatywnych w Ukrainie. Ważnym jest tak, że całkowity wpływ ze sprzedaży biletów na te pokazy zostanie przekazany na rzecz ukraińskich filmowców, dokumentujących sytuację w Ukrainie w obliczu rosyjskiej inwazji.
Organizatorzy przygotowali też kilka tytułów dla fanów mocniejszych wrażeń i filmowych doznań: niestroniące od nagości i braku pruderii dramaty: "W Łóżku" Nitzana Gilady czy głośny i przegięty komedio-dramat "Błędny ognik" João Pedro Rodrigues o intymnym życiu strażaków.
Po projekcjach filmów odbędą się także spotkania i dyskusje z udziałem twórców, i twórczyń polskiego oraz światowego kina, a warszawską edycję uświetni cały szereg wydarzeń towarzyszących (szczegóły poniżej).
14. edycja LGBT+ Film Festival: dyrektor festiwalu o bogatym programie imprezy
Wiktor Morka, dyrektor i założyciel festiwalu, w następujących słowach wypowiedział się o najnowszej edycji imprezy:
„Pokażemy kino zaangażowane w sprawy, które dotyczą nie tylko społeczności LGBT+, ale nas wszystkich. Dodatkowo, przygotowujemy spektakularne wydarzenia towarzyszące, tworzone przez osoby uznane w swoich dziedzinach, gwarantujące najwyższy poziom artystyczny. Będzie to bezpieczna przestrzeń queerowej ekspresji, bogate w muzykę celebracje, okazja zobaczenia niezwykłych stylizacji i ekspresyjnego tańca, a wszystko w atmosferze bliskości i akceptacji, zrodzonej z wrażliwości ... ( Pozostało znaków: 16679 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.