17 maja 1990 roku Światowa Organizacja Zdrowia wykreśla "homoseksualizm" z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Na pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy dzisiaj Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii,Transfobii i Bifobii. W Krakowie postanowiono uczcić ten dzień, wywieszając tęczową flagę na budynku Magistratu.
W Dniu Przeciwko Homofobii, Transfobii i Bifobii szczególnie zwracamy uwagę na dyskryminację i przemoc z jaką muszą się nadal mierzyć osoby LGBTQ+. Niestety ostatni raport ILGA Europe, który badał kraje europejskie pod względem prawa osób nieheteronormatywnych, pokazał, że w Polsce jest jeszcze wiele do zrobienia w kwestii równości.
Według tego badania żyjemy w jednym z najbardziej homofobicznych krajów w Europie. Dlatego istotne jest pokazywanie wsparcia i stanowcze przeciwdziałanie dyskryminacji i przemocy szczególnie tej powodowanej orientacją seksualną czy tożsamością płciową. Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez Queer.pl - portal osób LGBTQ+ (@queer.pl) Właśnie w Dniu Przeciwko Homofobii, Transfobii i Bifobii prezydent Krakowa — Jacek Majchrowski podpisał Kartę Różnorodności. Jest to międzynarodowa inicjatywa pod patronatem Komisji Europejskiej, realizowana w krajach Unii Europejskiej. Na zaproszenie miasta partnerskiego Bordeaux Kraków dołączył do międzynarodowej inicjatywy sieci miast „Rainbows City Network” pod hasłem „Share the Rainbow”.
Chcemy jako Kraków temu przeciwdziałać i budować miasto otwarte, inkluzywne, które promuje prawa człowieka i szacunek dla każdego bez wyjątków.
— mówi Nina Gabryś, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Równościowej.Podpisanie takiej karty zobowiązuje podmioty do przestrzegania zasad równego traktowania oraz przeciwdziałania dyskryminacji. Tym samym Urząd Miasta Krakowa zdecydował się na promowanie i działania na rzecz równości społecznej. Z tej okazji na Krakowskim Magistracie powiewa piękna tęczowa flaga.
Dzisiaj Kraków podpisał silne zobowiązanie wobec zasady równego traktowania, jakim jest Karta Różnorodności. Chcieliśmy to symbolicznie uczcić, wywieszając tęczową flagę na Krakowskim Magistracie. Pretekstem do tego, jest także rozpoczynający się Maj Równości w Krakowie. Jest to ponad 30 wydarzeń, które organizuje Krakowski magistrat we współpracy z różnymi instytucjami. Odbywają się warsztaty, spotkania, projekty, które właśnie mówią o różnych aspektach równości o prawach człowieka, o równym traktowaniu, o doświadczeniu wykluczenia i dyskryminacji. Żeby przeciwdziałać takim zjawiskom musi też musimy mieć na ich temat świadomość i wiedzę.
— opowiada Pełnomocniczka Prezydenta Krakowa.
To już druga edycja Maja Równości — festiwalu, który promuje wiedzę o równości i prawach człowieka. „Kultura jest bardzo silnym nośnikiem informacji i buduje mosty, dając głos, tym którzy go nie mają.”— dodaje Nina Gabryś.
Cały festiwal jak i sobotni Marsz Równości odbywa się pod patronatem prezydenta miasta Krakowa — Jacka Majchrowskiego. Już dzisiaj na Rynku Głównym miasta można podziwiać dekoracje zapowiadające wydarzenia celebrujące równość. Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez Queer.pl - portal osób LGBTQ+ (@queer.pl) (B.K.)
... ( Pozostało znaków: 14388 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.