Publikujemy spis newsów, które albo nam umknęły, albo na które po prostu nie mieliśmy czasu. Macie jakiś temat, który nam chcecie podrzucić? Przeczytaliście coś, co chcielibyście, żeby się znalazło u nas na stronie? Piszcie śmiało. Zaczynamy wydanie nr 35.
Skoro świat nie przestaje nas zadziwiać, a dzieje się dużo - od tego wydania będziemy zaczynać od przeglądu newsów z wszystkich kontynentów.
EUROPA
Wielka Brytania. Od 2019 roku służby zdrowia (NHS) będą obligatoryjnie pytać się o orientację seksualną pacjentów w celu usprawnienia profilaktyki medycznej i wyeliminowania dyskryminacji i homofobii.
Aż 13 organizacji psychoterapeutycznych opowiada się przeciwko praktykom terapii reparatywnej - jest ona "nieetyczna, szkodliwa i niepotwierdzona żadnymi badaniami".
Wręczono nagrody PinkNews Awards. Wśród laureatów: "Against the Law" BBC 1, kampania Skittlesów, Aviva. Przemawiali m.in. Sadiq Khan i Theresa May.
Alderney. Na tej jednej z Wysp Normandzkich przegłosowano równość małżeńską - stosunkiem głosów 9-1.
Irlandia. Pary homoseksualne i pary heteroseksualne nie będące w związkach formalnych mogą adoptować dzieci.
Francja. Leandro Barreto i François Souyri są małżeństwem i mają dziecko, ale żeby po powrocie do kraju z Wielkiej Brytanii nadal byli prawnie ojcami, powinni się rozwieść. Taką informację dostali ze strony administracji francuskiej. A, będąc już nad Loarą, muszą wziąć ślub. Ponownie.
Austria. Tamtejszy trybunał konstytucyjny orzekł, że precyzowanie płciowe przy definicji małżeństwa jest dyskryminacją. Media podają, że istnieje prawdopodobieństwo, że równość małżeńska zostanie wprowadzona już w styczniu 2018.
Grecja. Kościół prawosławny ubolewa nad tzw. inkluzyjnym prawem wobec osób transpłciowych, w którym chodzi o maksymalne ułatwienie kwestii odnośnie zmiany płci - wystarczy jeden wniosek.
Bałkany. A tak wygląda sytuacja w kontekście marszy równości na Bałkanach:
#Macedonia & #Bosnia – the last "pride-less" Balkan countries. #ЉубовЕЉубов #loveislove #ЉубавЈеЉубав @globalvoices @LgbtiCentar pic.twitter.com/ijshXGz3UY
— Рефлектор (@reflektor_mk) 17 października 2017
Rosja. Evdokia Romanova została skazana za propagowanie homoseksualizmu, umieszczając dwa artykuły na swoim Facebooku w 2015 i 2016 r. Na aktywistkę została nałożona kara pieniężna - 789 dolarów. A tamtejszy Sergei Alabin z ministerstwa spraw wewnętrznych uważa, że prawo zakazujące "homopropagandy" nie jest wystarczająco egzekwowane.
AMERYKA
Stany Zjednoczone:
- w Nowym Jorku protestowano przeciwko trwającym zatrzymaniom gejów w Czeczenii,
- ruszył proces Gabriela Fernandeza, którego oskarża się o zamordowanie 8-letniego syna swojej partnerki za to, że mógł być gejem,
- Kalifornia rozpoznaje tzw. trzecią płeć,
- w Orange County zwolennik Trumpa spotkał Jessikę Lundquist i Tiffany Steinberg, które świętowały swoją drugą rocznicę. I oto co się stało:
- wszystko przemawia za tym, że w Karolinie Północnej nie dojdzie do rewolucji w prawie i osoby transpłciowe będą mogły korzystać z toalet zgodnych z ich tożsamością płciową,
- takie ulotki pałętają się po kampusie uniwersyteckim w Cleveland:
*tw|suicide*
This disturbing flier was posted around #CSU’s campus today. What are we going to do to ensure that LGBT students feel safe? pic.twitter.com/eM3wYpY8A9
- wczoraj w sądzie najwyższym odbyło się pierwsze przesłuchanie ws. legalizacji pracowników seksualnych w USA.
Opublikowano również listę najbardziej i najmniej przyjaznych społeczności LGBT miast. Warto unikać: Wasila na Alaska, Monroe w Louisianie, Southaven (Mississippi), Moore (Oklahoma). Pierre w Dakocie Północnej, Clemson w Karolinie Południowej i Sheridan w Wyoming. Cały raport do przeczytania tutaj.
OCEANIA
Australia. Ostatnie dni głosowania nad równością małżeńską. Arcybiskup z Sidney, Anthony Fisher, walczy przeciwko i uważa, że politycy powinni nie wtrącać się do tego, co dzieje się w sypialniach obywateli. Stąd wnioskuje, że nie należy zmieniać obowiązującego prawa - byłaby to zbytnia ingerencja.
Nowa Zelandia. Nowa premierka, Jacinda Ardern, opuściła wspólnotę mormońską z powodu różnicy poglądów w kontekście społeczności LGBT.
AZJA
Japonia. Być może już wkrótce szkolne mundurki będą uniseks. Tego domagają się organizacje pozarządowe.
Wietnam. Złożono wniosek o usprawnienie procedury korekty płci osób transpłciowych.
Filipiny. W Manili powstała knajpka, której wnętrze zostało urządzone w stylu Britney Spears.
Tajlandia. Powstanie tamtejsza wersja programu "RuPaul's Drag Race".
Indie. Joyita Mondal została pierwszą transpłciową sędziną! Gratulujemy.
Tadżykistan. Operacja "Purge", zarządzona przez władze, ma polegać na inwigilacji obywateli i odnotowywaniu ich orientacji seksualnej. Cała machina ruszyła. Zamknięto przy okazji ostatni klub gejowski w Biszkeku.
Nepal. Anonimowy mężczyzna, któremu grozi deportacja z Wielkiej Brytanii, apeluje o pomoc i azyl. Jego powrót do domu może wiązać z dyskryminacją i zagrożeniem życia.
AFRYKA
Botswana. Wygrana transpłciowego mężczyzny ws. zmiany danych w urzędach. To pierwsza taka sprawa w kraju.
Tunezja. Wprowadzono zakaz badań analnych w przypadkach sprawdzenia czyjejś orientacji seksualnej. Taki proceder ma się dobrze w krajach, gdzie homoseksualizm jest nielegalny.
Egipt. Nowa decyzja rady mediów zdecydowała, że homoseksualne postacie mogą pojawiać się w telewizji pod warunkiem, że będą wykazywać chęć "naprawy".
Maroko. Minister ds. praw człowieka, Mustapha Ramid, nazwał osoby homoseksualne "szumowinami" i "mętami społecznymi".
Tanzania. Aresztowano 12 mężczyzn podejrzanych o homoseksualizm. Mężczyzn zatrzymano w Dar es Salaam. Oficjalnie oskarżeni są o propagowanie homoseksualizmu.
sehoir:
Japończycy chyba jednak za bardzo uwielbiają/fetyszyzują dziewczęce mundurki zwłaszcza w stylu marynarskim, aby z nich zrezygnować.