Już jutro
Światowy Dzień Walki z AIDS - w związku z tym wydarzeniem w Warszawie rusza kampania społeczna
"Projekt Test", w której sami warszawiacy zachęcają mieszkańców stolicy do badania się w kierunku HIV.
Kilkadziesiąt młodych osób zdecydowało się upublicznić swoją twarz w projekcie, w celu pokazania, że zrobienie testu jest czymś naturalnym i oczywistym.
"Mieliśmy już wszyscy dosyć smutnych, ponurych kampanii dotyczących tematyki HIV/AIDS, które jedynie odstraszały ludzi testowania. Wymyśliłam sobie, że to zwykli ludzie, zadowoleni z życia ludzie, powinni pokazać, że testowanie się jest czymś zupełnie normalnym, dbaniem o siebie i swoich bliskich - i takie osoby udało mi się znaleźć - szczerze powiedziawszy, nawet nie musiałam ich namawiać, sami od razu włączyli się w projekt" - powiedziała nam
Agata Kwiatkowska ze Społecznego Komitetu ds. AIDS, organizatora kampanii.
"Projekt Test" rozpoczyna się już jutro,
1 grudnia, otwarciem wystawy na Skwerze Hoover'a o godz.18.00 (filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny) przedstawiającej fotografie warszawiaków biorących udział w kampanii. Następnie,
4, 11 i 18 grudnia, odbędą się już szóste
Warszawskie Dni Testowania (Punkt Konsultacyjno - Diagnostyczny, ul. Chmielna 4), w godzinach od 10.00 do 18.00.
Czy jest szansa by "Projekt Test" pojawił się w przyszłości w innych miastach Polski?
"W przyszłym roku planujemy akcję na Mazowszu, poczyniliśmy już w tej sprawie pewne kroki, będziemy szukać partnerów. Jeżeli chodzi o całą Polskę to nie byłabym aż taką optymistką - w naszym kraju wciąż brakuje punktów testowania na HIV, możemy zachęcić ludzi do badania się, ale musimy im to również umożliwić. Dziś rano zadzwoniła do mnie agencja reklamowa z Krakowa, że w przyszłym roku chcą zrobić razem z nami Krakowskie Dni Testowania, ogromnie się ucieszyłam a po chwili uświadomiłam sobie, że tam przecież nie ma punktu" - powiedział IS Agata Kwiatkowska, która podkreśliła też, że SKAIDS jest otwarty na współpracę z organizacjami LGBT.
Więcej informacji o możliwościach darmowego przetestowania się na HIV na stronach projektu.
Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy objął kampanię swym patronatem.
"Projekt Test" to nie jedyne warszawskie wydarzenie związane z obchodami Światowego Dnia Walki z AIDS - jutro więcej o eventach zorganizowanych przez "Pozytywnych w Tęczy".
(md)
http://www.homopedia.pl/wiki/Honorowe_krwiodawstwo tu są informacje o tym w oparciu o wytyczne UNAIDS
Dobrze wiedzieć, popracuję nad terminologią.
*
A jeśli chodzi o krwiodastwo - to blednę przy igłach i raczej tematu nie przeskoczę.
A co do kolegi miejsca zamieszkania- nie wiem. Strona Polska więc skupiam się na tym co się dzieje w kraju bo za granicą nie wiem jak to wygląda więc nie komentuje.
"Twoja krew zostanie zbadana, aby stwierdzić, czy nie jesteś zakażony/a kiłą, AIDS, żółtaczką zakaźną B lub C. Jeżeli test wypadnie dodatnio, krew nie zostanie przetoczona. Jednak przy każdej infekcji pomiędzy momentem zarażenia i chwilą, gdy staje się możliwe wykrycie go drogą badań laboratoryjnych, upływa pewien czas. W tym okresie w żadnym przypadku nie wolno oddawać krwi, ponieważ może być ona źródłem zakażenia, chociaż testy laboratoryjne są jeszcze ujemne. Nie oddawaj, więc krwi, jeżeli przez ryzykowne kontakty lub zachowania naraziłeś/aś się na niebezpieczeństwo. Ryzyko stwarzają:
1.Wcześniej lub aktualnie stosowane narkotyki w postaci zastrzyków.
2.Kontakty seksualne z osobami stosującymi narkotyki w postaci zastrzyków.
3.Kontakty seksualne z wieloma partnerami/partnerkami.
4.Kontakty seksualne z partnerem/partnerką, których znasz od niedawna.
5.Kontakty seksualne w celu zarobkowym. 6.Kontakty seksualne z osobami, u których testy w kierunku AIDS, kiły lub żółtaczki zakaźnej B lub C wypadły dodatnio. (...) Przy pozytywnych wynikach badań (wskazujących na infekcję), zostaniesz o tym poinformowany/a przez lekarza"
Kwestionariusz pobrany z Poznańskiej stacji krwiodawstwa.
Więc nie dyskryminuje ona gejów. Co innego jeśli ktoś nie lubi igieł ;)
http://www.homopedia.pl/wiki/Honorowe_krwiodawstwo tu są informacje o tym w oparciu o wytyczne UNAIDS
Tak czy owak lepiej sie czasem przebadac, bo aktualnie staly partner 10 lat temu mogl miec krotki romans z kims zakazonym i nawet nie wie, ze ma wirusa. Czego czywiscie nie zycze, tylko czesto osoby pewne, ze nie maja kontaktu z wirusem sa bardzo zdziwione, ze jednak.
a stały partner jest honorowym krwiodawcą od 2 lat :) nigdy nie zotałyśmy wezwane na dodatkowe badania na hiv przez lekarzy co może świadczyć że jestemy zdrowe. A w razie choroby lub jakiś nieprawidłowości stacja krwiodawstwa ma obowiązek poinformowania o złych wynikach. Warto być oddawać krew- masz badania co 3/4 miesiące i tym samym pomagasz innym :)
Na krwiodastwo chciałem się zapisać, ale geje to grupa ryzyka i wolą nie brać krwi. Prócz tego ostro blednę na widok igły wbijającej się w skórę:-)