logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
5
0
0
Filmy LGBT

Śmierć w Wenecji (1971)

Znany austriacki kompozytor wyjeżdża na urlop do Wenecji, gdzie inny turysta, nastoletni polski chłopiec, wzbudza w nim fascynację.

est rok 1911. Do Wenecji przybywa kompozytor Gustav von Aschenbach (wielka rola Dirka Bogarde'a), który ze względów zdrowotnych potrzebuje odpoczynku od pracy i stresów związanych z karierą. Na miejscu poznaje on kilkunastoletniego polskiego chłopca imieniem Tadzio, który od razu przyciąga jego uwagę i zaczyna budzić coraz większą fascynację. W tym samym czasie po zbudowanym na wodzie mieście zaczynają krążyć coraz częstsze pogłoski o szerzącej się śmiertelnej zarazie...

Tak, "Śmierć w Wenecji" to przede wszystkim opowieść o fascynacji dorosłego mężczyzny młodym, obdarzonym delikatną urodą chłopcem. Nie jest to jednak czysto erotyczna fascynacja, nie żadne wulgarne marzenia obleśnego starca, a raczej właśnie historia ścierania się młodości i starości. Starości kruchej, zmęczonej, poszukującej utraconego piękna i niewinności. I młodości nieskażonej jeszcze zepsuciem, pełnej energii witalnej i czystości. Tej czystości, którą symbolizuje właśnie otoczona anielskimi blond lokami dziewczęca jeszcze twarz Tadzia. Film Viscontiego to także opowieść o śmierci - wyciszona, pozbawiona szybkiej akcji i jakichkolwiek efekciarskich ornamentów. Zamiast tego jest hipnotyzująca aura i pociągająca atmosfera schyłku. Śmierć nie nosi tu znamion histerii, nie uderza niczym wielka tragedia, a raczej po cichu, spokojnie, zwiastuje swoje nadejście.

Zwiastun
PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (0)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Nadrób filmowe zaległości! W Prideshop.pl najsłynniejsze filmy LGBT w promocyjnych cenach: 15 lub 25 PLN - więcej nie zapłacisz.

filmy2016
5/5 (5)

Oryginalny tytuł: Morte a Venezia

Reżyseria: Luchino Visconti

Występują: Dirk Bogarde, Marisa Berenson, Silvana Mangano, Björn Andrésen


© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku