Polska mogła okazać się największym homofobem w UE w corocznym rankingu ILGA Europe, jednak Polki i Polacy wciąż walczą o równouprawnienie. W miniony weekend w czterech miastach przeszły Marsze Równości.
20 maja poza Krakowem – który jest stałym punktem tęczowych parad – flagi dumnie powiewały też z Miliczu, Olsztynie oraz Koszalinie. Krakowski Marsz był już dziewiętnastym z kolei, a ten odbywający się w Miliczu (z populacją wynoszącą zaledwie 11 tys.) był drugim w historii. Na oficjalnej stronie organizacji Miłość Nie Wyklucza dowiadujemy się, że parady równości są odpowiedzią społeczności LGBTQ+ na „wrogą władzę państwową” oraz „masową dezinformację” uderzającą w osoby queerowe.
Krakowski Marsz okazał się rekordowy pod względem zgromadzonych uczestników – tych, zgodnie z ustaleniami, pojawiło się 12 tys. Start manifestacji odbył się przy Muzeum Narodowym, skąd uczestnicy dumnie ruszyli przed siebie, maszerując ulicami miasta. Grupę tysiąca osób LGBTQ+ oraz tych, które je wspierają, chciało powstrzymać około pięćdziesięciu narodowców – nie pozwoliła na to jednak policja. Warto zaznaczyć, że krakowska parada ma miejsce od blisko dwóch dekad, mianowicie 2004 roku.
Marsz olsztyński przebiegł pod hasłem: „Wszyscy chcą kochać”, a sama manifestacja miała swój początek w Parku Centralnym. Ulicami miasta przeszło kilkaset osób. W Koszalinie samej paradzie towarzyszył panel dyskusyjny, w którym podjęto temat życia osób LGBTQ+ w Polsce oraz za zachodnią granicą. Uczestnicy i uczestniczki wymachiwali transparentami, wykrzykiwali równościowe hasła oraz śpiewali queerowe piosenki.
Marsz w Miliczu przebiegł w pokojowej atmosferze celebracji różnorodności oraz szacunku. Daniel Misiek, który jest organizatorem milickiego wydarzenia, chce, aby mieszkańcy małej miejscowości otworzyli się na osoby LGBTQ+ i przestali widzieć w nich „zło absolutne”.
https://www.facebook.com/myslmy/posts/283839340638681
W roku ubiegłym Marsze Równości zostały przeprowadzone w dwudziestu dziewięciu miastach Polski. Osoby LGBTQ biorące udział w paradach apelują o równe traktowanie, właściwą edukację seksualną w polskich szkołach, a także o możliwość zmiany w Ustawie o korekcie płci.
27 maja odbędzie się 8. Trójmiejski Marsz Równości w Gdańsku, 3 czerwca – 1. Marsz Równości w Słupsku oraz 15. Marsz we Wrocławiu, a 10 czerwca – 1. Marsz Równości w Piasecznie i 6. Marsz w Zielonej Górze.
(an)