17 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii (ang. IDAHOT). Tego dnia co roku upamiętniamy wyjątkową datę, jaką jest 17 maja 1990 roku. To wówczas bowiem Światowa Organizacja Zdrowia usunęła z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób homoseksualizm. Wydarzenie uznano za bezprecedensowe; dziś to kamień milowy w kwestii zwalczania dyskryminacji osób LGBTQ+.
Z okazji wyjątkowego święta na budynku Magistratu Krakowskiego wywieszona została tęczowa flaga. Warto zaznaczyć, że przez lata pracownicy Urzędu Miasta odmawiali zawieszenia tego symbolu osób homoseksualnych. Zmieniło się to jednak rok temu, gdy 17 maja flaga pojawiła się na głównym gmachu. W tym roku akcję powtórzono.
Nina Gabryś – pełnomocniczka Prezydenta Miasta Krakowa ds. polityki równościowej oraz Przewodnicząca Rady ds. Równego Traktowania w Krakowie – podkreśla, że wywieszenie flagi na budynku Magistratu ma przede wszystkim „podkreślić potrzebę walki o równe prawa”; ma to być również „sygnał wsparcia” dla społeczności LGBTQ+ (fragment wywiadu dla „Gazety Wyborczej”).
Flaga powiewała na gmachu budynku przy krakowskim placu Wszystkich Świętych przez całą środę. Jej celem jest zaakcentowanie, że Kraków to miasto wolności, otwartego dialogu i otwartości w wyrażaniu siebie oraz swoich poglądów. Z oficjalnego profilu krakowskiej Rady ds. Równego Traktowania dowiadujemy się, że miasto dołączyło do międzynarodowej inicjatywy sieci „Rainbows City Network”, funkcjonującej pod hasłem „Share the Rainbow”.
Istotny gest na pewno ucieszy osoby LGBTQ+ mieszkające w Krakowie. Warto jednak pamiętać, że Polska wciąż boryka się z powszechną homofobią. W niedawnym rankingu IGLA Europe – badającym stopień dyskryminacji gejów, lesbijek, osób bi- i transseksualnych w danych krajach – Polska okazała się najbardziej homofobicznym państwem należącym do UE.
W Krakowie trwa obecnie trzecia edycja Festiwalu „Maj Równości”. Miasto informuje o tym wydarzeniu na plakatach, w środkach komunikacji zbiorowej oraz na swojej stronie internetowej: https://rownosc.krakow.pl/.
Celem festiwalu jest budowanie i poszerzanie wrażliwości na prawa człowieka, jak również tworzenie programu kulturalnego o idei równościowej. Z kolei 20 maja pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego wystartuje Marsz Równości.
(an)
Dlaczego na stronie nie ma relacji z Marszu Równości w KRK (i dlaczego nie był on wcześniej reklamowany w serwisie)?