14. edycja LGBT+ Film Festival w wersji stacjonarnej dobiegła końca*. Poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji i mieliśmy szansę zobaczyć ciekawe wydarzenia towarzyszące. Teraz nadszedł czas na edycję online wydarzenia, w której programie znalazły się aż 63 filmy krótko- i długometrażowe. Co warto obejrzeć na Outfilm.pl? Sprawdziliśmy.
LGBT+ Film Festival trwa w najlepsze. Od 8 maja do 22 maja na platformie streamingowej Outfilm.pl dostępnych będzie aż 63 produkcje z tegorocznego repertuaru.
LGBT+ Film Festival – organizatorzy o 14. edycji
Jesteśmy bardzo zadowoleni, odwiedziło nas więcej widzów i widzek, niż w zeszłych latach. W Warszawie poza projekcjami filmowymi odbywały się też wydarzenia Sceny Artystycznej: burleska, comedy impro, la drag i dancing międzypokoleniowy. Wszystko w świetnej atmosferze. Teraz widzowie i widzki mogą cieszyć się największym w Polsce świętem kina queerowego w domowym zaciszu, z każdego miejsca w Polsce – cieszą się organizatorzy.
14. LGBT+ Film Festival – co oglądać online?
W programie online znalazły się aż 63 tytuły z tegorocznego programu imprezy. Jednym z najważniejszych filmów, dostępnych na Outfilm.pl jest zwycięzca nagrody publiczności kinowej odsłony festiwalu w kategorii Najlepszy Film Krótkometrażowy: „Okay. Nevermind.”
Film pokazuje historię młodej lesbijki, która postanawia poszukać miłości podczas domówki. Co może pójść źle bohaterce należącej do millenialsów, z lękami społecznymi, ale bardzo pragnącej uczucia? Film obejrzymy w bloku Lesbian Love Affairs.
Filmy pełnometrażowe 14. LGBT+ Film Festival dostępne online
Na platformie Outfilm.pl do 22 maja można zobaczyć siedem filmów pełnometrażowych, prezentowanych wcześniej w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Koninie, Gdańsku i Bydgoszczy, a w czerwcu także w Szczecinie. W programie online znalazły się następujące tytuły:
„Papa & Dada”
Wysoko oceniamy przez publiczność obraz przybliża temat wychowania dziecka przez parę homoseksualną. Daniela Ambrosoli, specjalizująca się w pełnych wrażliwości dokumentach, portretuje cztery jednopłciowe pary spełniające marzenie o rodzicielstwie.
„This Is Not Me”
Film dokumentalny z Iranu, śledzi życie codzienne dwóch młodych transchłopaków. Shervin i Samar pokazują jak wygląda życie irańskiej transmłodzieży, która pomimo kochających i wspierających rodziców, by móc w pełni być sobą, zmuszona jest do życia w ukryciu, unika sąsiadów, a nawet rozważa emigrację.
„Bittersweet Becoming”
Kanadyjski film dokumentalny, opowiadający historię kobiety, która dopiero po 50. roku życia zdecydowała się na tranzycję.
„Nazywam się Karla Rae James. Mam 63 lata i dopiero po pięćdziesiątce zaczęłam tranzycję. Nie czuję nienawiści do tych części mnie, które pozostały fizycznie męskie. Ale rozpoczęcie tej drogi dało mi niesamowite uczucie spokoju, ulgi. Nowy sens i cel w życiu” – tak mówi o sobie bohaterka filmu „Bittersweet Becoming”. Wyrazista i urzekająca, choć należąca jednocześnie do trzech grup wykluczanych na różne sposoby: kobiet, osób wyłamujących się z normatywnych ram płci i wkraczających w wiek powszechnie uznawany za senioralny” – czytamy w oficlajnym opisie.
„Błędny ognik” (tyt. org. „Fogo-Fátuo”)
Nieobliczalna fantazja erotyczno-ekologiczna, ocierająca się o kamp. Opowiedziana z perspektywy 2069 roku historia miłości dwójki strażaków, którzy poza ratowaniem ludzkiego życia podczas pożarów, sami rozpalają wzajemnie swoje zmysły do czerwoności. Równocześnie dosadny i poetyczny film zaprasza do swojego świata, i urzeka przede wszystkim świetną musicalową sceną tańca grupy mężczyzn w strażackiej remizie.
„In Her Words: 20th Century Lesbian Fiction”
Amerykański film dokumentalny, przybliżający historię i odbiór lesbijskiej literatury od lat dwudziestych po dziewięćdziesiąte XX wieku. Narratorka Lilian Faderman opisuje wpływ, jaki najważniejsze zdarzenia w światowej historii miały na społeczność LGBTQ i odwrotnie: skandal, jaki wywołało „Źródło samotności” pióra Radclyffe Hall wydane pod koniec drugiej dekady ubiegłego stulecia wywarł nieodwracalny wpływ na społeczność kobiet kochających kobiety i zauważanie tej grupy przez resztę społeczeństwa.
„Uýra: The Rising Forest” (tyt. oryginalny: „Uýra: A Retomada da Floresta”)
Film pokazuje niebinarną osobę zajmującą się sztuką wizualną, która podróżuje przez lasy Amazonii, odbywając jednocześnie wyprawę w głąb siebie. Film otrzymał nagrodę Specjalną na Festiwalu Outfest w Los Angeles i Nagrodą dla najlepszego filmu na Festiwalu BendFilm w Oregonie.
„Anima – My Father’s Dresses” (tyt. org. „Anima: Die Kleider meines Vaters”)
Rodzinny, dokumentalny rollercoaster, opowiadający historię dziewczynki, która w dzieciństwie chciała zostać piratem lub papieżem. Niemiecki film przeplatany jest animowanymi fragmentami i opowiada o zamieszaniu, jakie potrafią wywołać zarówno miłość, jak i tożsamość płciowa.
Filmy krótkometrażowe 14. LGBT+ Film Festival dostępne online
Poza filmami pełnometrażowymi, na Outfilm.pl znajdziemy także tematyczne sekcje filmów krótkometrażowych. W 11 sekcjach tematycznych znajdziemy aż 56 filmów krótkometrażowych, opowiadających o szerokim spektrum różnorodnych tematów dzisiejszej kultury queerowej.
Ukraine is Queer
Gay Mix
Gay Stories
Brazilian Gay
Gay Stories
Gay Love Affairs
American Dream Gay
Lesbian Voice
Women to Women
Lesbian Love Affairs
Trans Non-Binary World
Trans & Non-Binary Europe
14. LGBT+ Film Festival – gdzie oglądać filmy online?
Wszystkie 63 filmy dostępne są na platformie streamingowej Outfilm.pl.
*Warto dodać także, że w dniach 16-22 odbędzie się także finałowa edycja stacjonarna – w szczecińskim kinie Zamek.
Źródła: informacja prasowa LGBT+ Film Festival
(mk)