Rozmawiamy o ich projekcie, celach i planach na przyszłość
Poznajcie Projekt Squeerrel - możecie ich znaleźć na Facebooku, Instagramie, mają także własną stronę internetową. Jest to ambitny pomysł dwóch osób z malborskiego liceum na edukację na temat historii, osób czy terminów związanych z queerowością.
Queer.pl: Zacznijmy od tego, kim jesteście, kto u Was działa?
Projekt Squeerrel: Nasza grupa składa się z dwóch osób: jedna z nas jest osobą femandrogyne i panseksualną, druga to osoba sojusznicza - cispłciowa, heteroseksualna kobieta. Jesteśmy z liceum w Malborku i działamy w ramach Zwolnionych z Teorii.
W jaki sposób powstał Wasz projekt? Co było Waszą główną motywacją?
Od dawna widziałyśmy, że sytuacja osób LGBTQ+ w Polsce, zamiast się polepszać, coraz bardziej się pogarsza. Byłyśmy jednak świadome tego, że są osoby, które akceptują oraz wspierają środowisko queerowe. Powstawało sporo grup aktywistycznych, a my też od dłuższego czasu planowałyśmy zacząć jakieś działania, mające na celu zmniejszenie zjawiska nietolerancji. Zwolnieni z Teorii okazali się do tego dobrą okazją. Pewnego wieczoru podczas rozmowy wideo pojawił się pomysł na stworzenie projektu społecznego. Parę dni później miałyśmy już dokładniejsze pomysły na to, co chcemy robić.
Na czym polega Wasza działalność? Jakie tematy do tej pory już poruszałyście?
Do tej pory nasze działania opierały się na edukowaniu w internecie, poprzez wstawianie postów edukacyjnych oraz prowadzenie strony internetowej. Przedstawiałyśmy tam różne orientacje seksualne, tożsamości płciowe czy inne pojęcia związane z LGBTQ+. Zauważyłyśmy też, że na polskich stronach czy mediach społecznościowych porusza się głównie podstawowe tematy związane z LGBTQ+. Brakuje informacji o wielu pojęciach ważnych dla sporej części osób. Możemy tu przykładowo podać omniseksualność czy ksenopłciowość.
Naszym głównym celem jest więc poszerzenie wiedzy ludzi na temat społeczności queerowej, a przez to może też zminimalizowanie choć trochę wszechobecnej nietolerancji. Pragniemy, aby osoby LGBTQ+ poczuły się zrozumiane i akceptowane. Od 25 stycznia, codziennie wyjaśniamy kolejne pojęcia, lecz mimo to wiemy, że jest to bardzo mała część terminów ważnych dla środowiska queerowego. Oprócz tematów związanych z tożsamościami płciowymi czy orientacjami seksualnymi, wspominałyśmy też m.in. o znanych osobach LGBTQ+ (takich jak Laura Jane Grace czy Freddie Mercury), sytuacji osób queerowych w różnych państwach oraz historii LGBTQ+.
Macie jakiś sposób na skuteczne formułowanie postów? Które z social mediów uważacie za najbardziej skuteczne?
Ważne jest, aby używać prostego języka. Posty edukacyjne w mediach społecznościowych najlepiej się przyjmują, jeśli zawierają przystępne informacje - ludzie korzystają z nich głównie dla rozrywki, a nie dla samej nauki. Zauważyłyśmy też, że najlepiej odbierane są krótkie posty. Aktualnie najbardziej skuteczną drogą komunikacji wydaje nam się Instagram. Jest on bardzo popularnym portalem społecznościowym, a dodatkowo najbardziej widoczne są na nim zdjęcia. To dzięki temu, mają one największą szansę na przyciągnięcie uwagi odbiorcy, który po kliknięciu w post może przeczytać to, co mamy do przekazania.
Oglądając i czytając Wasze posty, można zauważyć, że przywiązujecie dużą wagę również do estetyki oraz dbacie o takie elementy jak symbole, flagi itp. Czy uważacie, że jest to równie ważne jak odpowiednia treść?
Aby dotrzeć do jak największej liczby osób, oprócz samej poprawności publikowanych treści, ważne jest, aby przykuwały one uwagę. Nie mamy zbytnio zdolności graficznych, jednak udało nam się to, tworząc stały wzór posta w programie Canva. Używamy intensywnych kolorów, flag i symboli, a tytuł zawsze staramy się jak najlepiej wyróżnić. Każda kategoria, którą się zajmujemy ma swój własny kolor, więc wchodząc na nasz profil, osoby mogą łatwo odnaleźć interesujące je tematy.
Wesprzyj Queer.pl - najstarszy portal LGBT w Europie
Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy własnego głosu w Internecie. Daliśmy radę przez 24 lata - z Waszą pomocą przetrwamy także ten ciężki okres. Równocześnie utrzymanie takiego projektu jeszcze nigdy nie było tak trudne.
Zobacz jak wspomóc QUEER.PL
Mam wrażenie, że powstaje obecnie coraz więcej podobnych pomysłów na strony. Jak chcecie się wyróżnić na tle innych?
Obecnie powstaje sporo stron o tematyce podobnej do naszej i bardzo się z tego cieszymy. Im więcej osób przekazuje tę wiedzę, tym lepiej. Łatwiej wtedy dotrzeć do większej liczby osób. Myślimy jednak, że nasze profile i strona internetowa są dosyć charakterystyczne. Zawsze tworzymy dosyć podobną grafikę do postów i staramy się pisać w jednym stylu. Dzięki temu można zyskać rozpoznawalność i bardzo polecamy to też innym grupom. Tak jak już wspominałyśmy, chcemy zająć się szerokim zakresem informacji, co również może nam pomóc się wyróżnić na tle innych.
Jakie są Wasze plany na przyszłość? Jakie akcje zamierzacie zrealizować?
Planujemy wstawiać codzienne posty przynajmniej do 28 maja - zakończenia tegorocznej edycji Zwolnionych z Teorii. Nie kończymy wtedy oczywiście naszej działalności - posty po prostu będą pojawiały się rzadziej. Zajmuje to sporo czasu, a poza projektem, część czasu chciałybyśmy przeznaczyć m.in. na naukę czy nasze życie prywatne. W najbliższym czasie zaczniemy też dodawać filmy na nasz kanał na YouTube i quizy na platformie SameQuizy. Dodatkowo planujemy też działania lokalne: w kwietniu i w maju zajmiemy się rozklejaniem plakatów o tematyce queerowej w naszym mieście, natomiast później zamierzamy też przeprowadzić ankietę wśród mieszkańców Malborka na temat ich stosunku do społeczności LGBTQ+. Po przedstawieniu jej wyników będziemy mieć obraz tego, jak osoby queerowe są postrzegane w naszym mieście.
Nie mamy konkretnych planów na późniejszą działalność poza internetem. Może spróbujemy zapytać dyrektorów, czy pozwolą nam przeprowadzić zajęcia edukacyjne w szkołach - stacjonarnie lub online. Na ten moment skupimy się jednak na naszych obecnych planach i zobaczymy, jak rozwinie się sytuacja.
Facebooka Projektu Squeerrel znajdziecie tutaj.