logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
41
1
11

W Płocku rozmawiali o LGBT pod patronatem... Urzędu Miasta!

Rozmowa z Danutą, Patrycją i Pawłem

Dodano: 13.12.2017, Aktualizacja: 20.12.2017

Historyczna chwila w Płocku dla LGBT? W miejskiej instytucji - pod patronatem Ratusza, odbyła się konferencja o tematyce antydyskryminacyjnej. Nie zabrakło i tematów LGBT: udział w wydarzeniu wzięły Patrycja i jej mama, Danuta Zarzeczna. Co ważne - odbiorcami konferencji byli przede wszystkim nauczyciele i nauczycielki, którzy, jak się okazało, chcą na ten temat rozmawiać i dowiedzieć się więcej. Brawo Płock, brawo Patrycja, Danuta. I brawo Paweł, który już od jakiegoś czasu stara się edukować mieszkańców i integrować społeczność LGBT.

11 grudnia w Płocku odbyła się konferencja "Obszary przeciwdziałania dyskryminacji w kontekście Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka", której organizatorem była Rada ds. Równego Traktowania. Wydarzenie mało miejsce w miejskiej instytucji - pod patronatem Urzędu Miasta! Odbiorcami i odbiorczyniami wydarzenia byli przede wszystkim nauczyciele, pedagodzy i pedagożki, dyrektorzy szkół, przedstawiciele lokalnych uczelni wyższych, sąd rodzinny, kuratela ds. nieletnich, policja, straż miejska, czy instytucje pomocowe. Łącznie kilkadziesiąt osób.W programie - m.in. wystąpienia działaczy i działaczek organizacji zajmujących się tematyką uchodźczą, przeciwdziałaniem przemocy, czy bezdomnością. Oraz Danuty Zarzecznej, mamy, uczestniczki Akademii Zaangażowanego Rodzica i jej córki, Patrycji Kur.Jak same Panie wspominają udział w wydarzeniu? Bardzo pozytywnie! Okazało się, że tematyka LGBT, głównie pod kątem młodzieży, była dla nauczycieli tak ważna, że zamiast 25 minut - mówiły ponad 40. Danuta Zarzeczna uczestniczy w konferencjach, jeździ na spotkania, rozmawia i edukuje o LGBT już od jakiegoś czasu. Dla Patrycji - to było pierwsze takie wystąpienie. "Pomijając jednego dyrektora, który próbował mnie "podejść" homofobicznymi pytaniami, co się mu nie udało, atmosfera była wyjątkowa i miła. Nauczyciele, także szkół wyższych, chcieli się dowiedzieć jak najwięcej, chcieli wiedzieć, jak reagować, jak pomóc uczniom LGBT" - mówi nam Patrycja, która podczas konferencji opowiedziała o sobie, swoich szkolnych doświadczeniach i poszukiwaniu akceptacji. Danuta nie ukrywa w rozmowie z nami, że była kiedyś matką homofobką, przez co m.in. Patrycja przez całe liceum nie zdecydowała się na coming out. "Zawsze zastanawiałam się, jak to jest, że rodzic widzi, gdy z dzieckiem coś się dzieje, ale nie widzą tego ani nauczyciele, ani szkolni pedagodzy. Patrycja miała depresję, ukrywała się, trwało to całą szkołę średnią" - mówi Danuta, a córka dodaje, że gdy chodziła do szkoły, kilkanaście lat temu, nie wiedziała gdzie szukać informacji na temat homo-, czy biseksualności. W Internecie nie było tyle przydatnych materiałów, a ona sama po raz pierwszy z tematem zetknęła się w filmie "Cheerleaderk...   ( Pozostało znaków: 9329 )
Magda Dropek Autor: Magda Dropek Redaktorka portalu Queer.pl, członkini zarządu Fundacji Równość.org.pl Współtwórczyni krakowskiego cyklu spotkań dyskusyjnych Klub Queer.pl, od 2012 roku zaangażowana w organizację festiwalu Queerowy Maj i krakowskiego Marszu Równości. Interesuje się kwestiami związanymi z feminizmem i teorią queer

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 200579   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
W Płocku rozmawiali o LGBT pod patronatem... Urzędu Miasta! Natalia Gebert (Dom Otwarty), Tomasz Kosielski i Joanna Wiktorowicz (MONAR-MARKOT Polska), Patrycja Kur i Danuta Zarzeczna oraz Roman Siemiątkowski, zastępca Prezydenta Płocka
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku