logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
22.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
23
0
1

Otworzyły queerową księgarnię na wsi w Mississippi

Pieniądze uzbierały przez crowfunding

Dodano: 08.12.2017, Aktualizacja: 08.12.2017

Na początku października Jaime Harker i Ellis Starkey ruszyły z kampanią crowdfundingową na Kickstarterze: chciały otworzyć queerową księgarnię w małej miejscowości w stanie Mississippi. Potrzebowały 5 tys. dolarów, uzbierały ponad 8. Najważniejszy cel księgarni? Stworzenie przyjaznego i bezpiecznego miejsca dla ludzi LGBT.

Water Valley to wiejska miejscowość 140 mil od Jackson - w stanie Mississippi, który uważa się za jeden z najmniej przyjaznych dla społeczności LGBT. Mieszka w niej ok. 4 tys. ludzi. Dwie queerowe kobiety, Jaime Harker i Ellis Starkey, wpadły na pomysł, by właśnie tam otworzyć małą księgarnię z książkami i materiałami dla ludzi LGBT. Potrzebowały jednak pieniędzy - na początku października założyły więc zbiórkę na Kickstarterze - na start potrzebowały 5 tys. dolarów. W grudniu było już ponad 8 tys. I tak powstała księgarnia Violet Valley. Na chwilę obecną całkowicie utrzymuje się z datków ludzi, ludzie także pomogli zaopatrzyć ją w książki i potrzebne materiały.

Skąd pomysł? Jaime mówi, że Mississippi to stan w dużej mierze wiejski, rolniczy i młodzi geje i lesbijki nie znają innych ludzi LGBT. "A jedyne publiczne wiadomości na ich temat, które do nich docierają, to negatywne głosy lokalnych władz" - mówi Harker w rozmowie z NewNowNext. Książki więc swoją drogą, ale przede wszystkim chodziło o stworzenie przyjaznego i bezpiecznego miejsca dla ludzi LGBT. Gdzie mogą przyjść, pogadać, poznać się, ale także czegoś dowiedzieć - księgarnia ma zarówno pozycje akademickie, jak i popularne książki i komiksy o tematyce LGBT, także dla dzieci.

"Chciałyśmy zrobić coś, by dać ludziom, którzy czują się inni od reszty w stanie, który nie jest dla nich przyjazny, znać, że są ważni i wartościowi" - dodaje Harker.

Kobiety przyznają, że przytrafiły się im negatywne komentarze od lokalnych mieszkańców, którzy zastanawiali się też, co takiego w księgarni będzie się odbywać. Z drugiej strony nie ukrywają, że sama inicjatywa spotkała się z olbrzymim pozytywnym odzewem - a do Jaime i Ellis piszą ludzie LGBT z całego stanu.

W chwili obecnej księgarnia otwarta jest tylko w piątki i soboty, ale panie chcą, by działała także w tygodniu.

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (1)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
jpxfrd (?) 08.12.2017 16:11
Ile osób będzie do niej chodzić? Jedna? Dwie?
meteorite (19) Ostrołęka 08.12.2017 12:30
Cudo!

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Otworzyły queerową księgarnię na wsi w Mississippi Fot. za: facebook.com/violetvalleybooks
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku