logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
16.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
18
13
16

Czy twoja orientacja seksualna może być inna od romantycznej?

Demiromantyczna i biseksualna Charlie

Dodano: 05.12.2017, Aktualizacja: 05.12.2017

Charlie ujawniła się jako biseksualistka, gdy miała 14 lat. W ostatnich dwóch latach zrozumiała jednak, że biseksualność to nie wszystko - dziewczyna odkryła, że jest demiromantyczna. O sobie, wymazywaniu tożsamości i... pizzy opowiada serwisowi Gay Star News.

Czym jest demiseksualność? To uczucie oparte na głębokiej więzi emocjonalnej. Charlie Mathers na łamach Gay Star News opowiada jednak o jeszcze czymś innym, demiromantyczności. Czym ona jest i jak Charlie odnajduje się w społeczności LGBTQ?
ZOBACZ TEŻ Demiseksualne youtuberki o związku na odległość Saskia i Lily - poznajcie ich historię

Gdy Charlie miała 14 lat ujawniła się jako biseksualistka przed przyjaciółmi, cztery lata później przed rodziną. Ale w ostatnich dwóch latach odkryła, że biseksualność to nie jest to, co w całości ją określa. Jak sama mówi: "O ile zawsze czułam się komfortowo z byciem bi, o tyle zawsze brakowało mi czegoś w kontekście mówienia o tym, jak odczuwam to romantycznie. To trudne do opisania, ale zawsze czułam, że mój pociąg romantyczny działa inaczej niż seksualny".

Dziewczyna podaje przykład... pizzy. Wyobraźmy sobie, że człowiek jest kawałkiem pizzy. "To tak, gdy osoba, która pizzy nigdy nie lubiła, odkryła nagle, że jakiś konkretny rodzaj pizzy i smak wywołuje u niej głód. Demiromantyczność to romantyczna kopia demiseksualności - nie czujemy do kogoś pociągu seksualnego do momentu, aż poznamy daną osobę bardzo dobrze. Zawsze tłumaczę to tak: nie mam uczuć do kogoś aż tego kogoś bardzo dobrze poznam".
ZOBACZ TEŻ 10 orientacji, których prawdopodobnie nie znasz A szkoda...

Dziewczyna mówi, że dlatego właśnie zupełnie inne osoby ją pociągają seksualnie, a z zupełnie innymi wchodzi w głębokie relacje.

Charlie opowiada też o dziewczynie, która przez wiele lat była jej przyjaciółką - zanim zaczęły się spotykać. I podkreśla, że za każdym razem, gdy próbuje tłumaczyć ludziom "o co chodzi" - spotyka się z niezrozumieniem. I zaznacza, że sama biseksualność jest wystarczająco wymazywana i negowana, także w społeczności LGBTQ.

(md)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (16)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
maxoku (31) Radom 08.12.2017 23:26
@Normalny
Wypaczasz znaczenie tych terminów. Ja rozumiem, że można czegoś nie rozumieć, ale żeby wypisywać takie głupoty? Normalność nie polega na hejtowaniu kogoś z powodu swojej ignorancji, zmień nicka lol. Na tym zakończę, bo musiałbym się zniżać do twojego poziomu...
Normalny (?) 07.12.2017 12:15
Zażenowana:
A komentarz normalnego, jest żałosny.

Prosiłem o niekrytykowanie mnie :( Mój niebinarny demiseksualny demiromantyczny trangeniczny alloseksualny butch genderowaty pies jest przez to smutny że tak mnie zhejtowałaś. Hejt Stop zażenowana bo swoim komentarzem krzywdzisz mnie jak i mojego DDTABG pieska!!!
zażenowana (?) 06.12.2017 12:46
"O wymazywaniu tożsamości" - lol
A drugie demiromantyczność, czyli w końcu co? Niczym się to nie różni od demiseksualizmu, skoro potem i tak odczuwa pociąg fizyczny ( jakby tego nie było wtedy ok, wtedy romantyczność w nazwie miałaby sens).
No znowu głupoty przeczytane na queer...
Natomiast, bo widzę że ludzie nie wiedzą co to demiseksualizm. Też myślałam, że to przecież tylko miłość, ale tak nie jest. Zwykle jeżeli mówimy o byciu z kimś z miłości, to i tak osoby "podniecają" się widokiem ładnej dziewczyny, czy faceta. U demi, to nie występuje. Tym się to różni. A komentarz normalnego, jest żałosny.
Normalny (?) 06.12.2017 11:15
Już kiedyś wspominałem że ludzie są tak zakompleksieni że szukają czegokolwiek co ich wyróżni spoza tłumu. "Czym jest demiseksualność? To uczucie oparte na głębokiej więzi emocjonalnej." - czyli po ludzku miłość?? "demiromantyczności" - ile to człowiek musi siedzieć by wymyślić coś tak głupiego. Nie krytykujcie mnie bo jestem demiseksualny, ponieważ łączy mnie głęboka więź emocjonalna z moim ...psem.
maxoku (31) Radom 06.12.2017 0:02
psom na pożarcie:
Wiele, bardzo wiele osób Ci powie, że nie zakochuje się od pierwszego wejrzenia, ale od tego do demiromantyzmu jeszcze daleko (tak jak niesypianie na pierwszej randce nie jest demiseksualizmem).
Nigdy nie twierdziłem inaczej. Na jakiej podstawie doszedłeś do takiego wniosku? ;p
A gdybyś się nie skupił na uczeniu-ojca-dzieci-robić, to byś zauważył zdanie "intuicyjnie potrafię je rozgraniczyć"
Może to nie było tylko do Ciebie, ale odniosłem się do wypowiedzi, żeby mieć punkt wyjścia lol. I weź nie używaj tego sformułowania. Teraz będę miał koszmary, że jesteś moim ojcem i uczę Cię dzieci robić XD.
nigdzie tego terminu nie wyśmiałem
To zdanie uznałem jako wyśmianie:
(...)ale wynoszenie takiego niuansu do rangi zjawiska godnego osobnego artykułu generalnie wywoła najwyżej kiwanie głową i heheszki.
Może i dotyczyło artykułu, a nie terminu, ale zawsze lol.
"Po pierwsze: demiseksualizm to nie orientacja."
Ale to i tak nie zaprzecza faktowi, że artykuł jest również o tym, że orientacja seksualna może być inna od romantycznej (zgodnie z tytułem ;p).
demiseksualizm i demiromantyzm nie są kwestią na tyle niesamowitą, by robić na ich temat "odkrywczy" artykuł na portalu LGBT.
Uważasz, że jest to coś powszechnego i zrozumiałego dla wszystkich?
Nie, wróć. One w ogóle nie są kwestią dla LGBT - to nie ma NIC wspólnego z mniejszościami seksualnymi/płciowymi.
A aseksualizm to też nie ma się zaliczać do LGBT? Są to niepowszechne warianty seksualności, więc zaliczają się do mniejszości.
Nie bronię o nich wspominać, ale forma tego akurat artykułu mąci ludziom w głowach i zniechęca swoją chaotycznością do zgłębiania tematu.
Forma artykułu jest taka, że wspomniano czyjś wywiad (czy jego fragment) o tym. Nie sądzę, żeby zbyt wiele osób na ten temat mówiło, więc redakcja nie może sobie wybrać z tuzina zdarzeń, które lepsze do opisania ;p.
Ale starałeś się, doceniam ;)
Niezmiernie mi miło, przynajmniej z Tobą można dyskutować merytorycznie i nie obrażasz jak co niektórzy ;p. Możesz docenić jeszcze jedno. Napisałeś w końcu to czego mi się już nie chciało lol. A nasza dyskusja zgłębia temat ;p.
przyprawa do herbaty (39) Wrocław 05.12.2017 23:05
Jeżeli chodzi o nazewnictwo, że tak ujmę, "branżowe" (spokojnie), to ja się powoli guPiejęBię.
psom na pożarcie (?) 05.12.2017 21:28
maxoku:
Słyszałeś kiedyś o miłości od pierwszego wejrzenia? Osoba demiromantyczna jest niezdolna do czegoś takiego. Niezależnie od tego czy w to wierzysz, czy nie, ludziom zdarza się zakochiwać dość szybko. Niektórzy nawet tylko tak lol. Coś w tym może być, więc zamiast wyśmiewać może warto się przyjrzeć.


Wiele, bardzo wiele osób Ci powie, że nie zakochuje się od pierwszego wejrzenia, ale od tego do demiromantyzmu jeszcze daleko (tak jak niesypianie na pierwszej randce nie jest demiseksualizmem). A gdybyś się nie skupił na uczeniu-ojca-dzieci-robić, to byś zauważył zdanie "intuicyjnie potrafię je rozgraniczyć" - nigdzie tego terminu nie wyśmiałem (?!), wręcz przeciwnie potwierdziłem jego zasadność, jednak zwróciłem uwagę na znacznie większą niż w przypadku demiseksualizmu trudność w identyfikacji tej przypadłości w praktyce z racji zatartych granic między przyjaźnią czy fascynacją a zakochaniem czy miłością. To że ta trudność występuje nie neguje zasadności osobnego terminu, ale istnienie osobnego terminu nie neguje też tej trudności.

Sam artykuł jest jeszcze o tym, że orientacja seksualna może być inna od romantycznej (jak nazwa wskazuje lol).


"Po pierwsze: demiseksualizm to nie orientacja." Zjawiska demi- (warunki zaistnienia popędu) i bi- (wobec kogo popęd) nie są przeciwstawne, a demiseksualizm i demiromantyzm nie są kwestią na tyle niesamowitą, by robić na ich temat "odkrywczy" artykuł na portalu LGBT. Nie, wróć. One w ogóle nie są kwestią dla LGBT - to nie ma NIC wspólnego z mniejszościami seksualnymi/płciowymi. Nie bronię o nich wspominać, ale forma tego akurat artykułu mąci ludziom w głowach i zniechęca swoją chaotycznością do zgłębiania tematu.

Ale starałeś się, doceniam ;)
maxoku (31) Radom 05.12.2017 20:55
vraios:
z ruchem LGBTQWERTYUIOPASDFGHJKLZCXVBNNM
Nie ma czegoś takiego, tylko przewidujesz powstanie swoim czarnowidztwem lol. Poza tym nie słyszałem jeszcze, żeby ktoś chciał wrzucać literę "D" do tęczowego alfabetu ;p. Nie jest to osobna orientacja i jeśli już jest litera A to D można sobie darować gdyż znajdziesz ją w drodze do A ;p.
mam nadzieje że kiedyś to się sypnie jak domek z kart i ludzie zaczną traktować się od nowa po ludzku
To nie szufladki są odpowiedzialne za to, że ludzie nie traktują się po ludzku tylko na odwrót.
zamiast wymyślać n-te z kolei durne szufladki
Nie dla wszystkich są durne, a taką retoryką możesz wiele osób obrazić, ale pewnie cię to nie obchodzi (czytaj: nie traktujesz innych po ludzku lol). Poza tym bez nich musiałbyś każdemu tłumaczyć po 10 godzin (przy dobrych wiatrach) kim jesteś, a tak możesz go odesłać do szufladki i masz od ręki XD.
Wiolka Srolka (25) Sanok 05.12.2017 20:45
jakbym czytała o sobie ;)
maxoku (31) Radom 05.12.2017 20:43
psom na pożarcie:
(...)w przypadku demiromantyzmu warunek i jego rezultat są już mocno zbieżne naturą, a dla wielu osób tożsame...
Słyszałeś kiedyś o miłości od pierwszego wejrzenia? Osoba demiromantyczna jest niezdolna do czegoś takiego. Niezależnie od tego czy w to wierzysz, czy nie, ludziom zdarza się zakochiwać dość szybko. Niektórzy nawet tylko tak lol. Coś w tym może być, więc zamiast wyśmiewać może warto się przyjrzeć.
(...)ale wynoszenie takiego niuansu do rangi zjawiska godnego osobnego artykułu generalnie wywoła najwyżej kiwanie głową i heheszki.
Sam artykuł jest jeszcze o tym, że orientacja seksualna może być inna od romantycznej (jak nazwa wskazuje lol).

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Czy twoja orientacja seksualna może być inna od romantycznej? Fot. GSN, za: gaystarnews.com