logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
16.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
27
1
0

Służba w nadziei na zmianę

LGBT w ukraińskiej armii

Dodano: 04.12.2017, Aktualizacja: 04.12.2017

Geje i lesbijki z ukraińskiej armii mają nadzieję, że ich służba i oddanie dla dobra kraju zmienią "serca i umysły" obywateli i sprawią, że społeczności LGBT będzie się żyło lepiej. O sobie opowiadają w materiale stacji NBC.

Ukraińska armia nie jest znana z przyjaznego stosunku do społeczności LGBT. Ale od kiedy kraj jest w stanie wojny z Rosją, każdy potencjalny kadet jest na wagę złota. 

Wiele osób transpłciowych, czy gejów i lesbijek wstąpiło w szeregi armii, by bronić suwerenności Ukrainy. Wielu z nich ma nadzieję, że społeczeństwo doceni ich poświęcenie i zmieni zdanie o społeczności LGBT. 

Zhenya, 32-letnia lesbijka i medyczka, wstąpiła do armii w 2016 roku. Podpisała kontrakt na 3 lata. Jej ojciec również jest wojskowym. Niestety, jej coming out spowodował, że sytuacja w domu stała się napięta i nie do zniesienia. Miała nadzieję, że decyzja o wstąpieniu do armii sprawi, że ojciec spojrzy na nią bardziej przychylnym okiem i będzie z niej dumny. 

Zhenya to pseudonim, którym posługuje się w wywiadzie dla NBC News. Nie chce się ujawniać z imienia i nazwiska. "Dla moich rodziców to był szok, wciąż tego nie akceptują, po prostu o tym nie mówimy. W armii? Pewnie się domyślają, ale o tym nie mówimy, to takie nasze ukraińskie "don't ask, don't tell" - mówi. 

ZOBACZ TEŻ LGBT na Ukrainie: to wojna o umysły Korespondencja z Kijowa


Andriy Chumakov (34) mówi natomiast, że każdy mężczyzna - czy to hetero, czy homoseksualny - obawia się powołania do wojska. Teraz jest trochę inaczej, bo ludzie zgłaszają się sami, nie chcą, by ich kraj został zajęty przez inny. 

Chumakov jest ujawnionym gejem. I choć technicznie nie służy w armii to zaopatruje ją w to, co jest potrzebne. Jest w wieloletnim związku z Artemem Shevchenko. 

Anastasia Polyanskaya jest 41-letnią transpłciową kobietą. Do armii wstąpiła w 2015 roku. Służyła przy granicy z Naddniestrzem, gdzie mobilizowano jednostki w obawie przed atakiem rosyjskim z zachodu. Została ranna, spędziła w szpitalu 3 miesiące. Teraz jest w stanie spoczynku. Ze swojej decyzji jest dumna. "Transpłciowość nie powinna być problemem, ale niestety jest" - mówi. 

Wszyscy mówią to samo, że podczas Euromajdanu w lutym 2014 roku każdy był równy, taki sam, a nierówności i podziały zniknęły. 

Zhenya, która rozmawia w armii na temat społeczności LGBT mówi, że jej sytuacja jest wynikiem złej socjalizacji społeczeństwa oraz złych nawyków i przyzwyczajeń.

Wg badań Kiev International Institute of Sociology z 2016 roku, 45% Ukraińców uważa, że społeczność LGBT nie powinna mieć pełni praw, ale z związku ze zbliżaniem się z Unią Europejską należy wprowadzać odpowiednie zmiany w prawie. 

Dużo zrobił udział armii kanadyjskiej, która jest bardzo inkluzywna. Transfer innych wartości i powiew równości dał nadzieję LGBT w ukraińskiej armii. 

Bohaterowie reportażu wyrażają nadzieję, że kiedy wojna się skończy, społeczność LGBT będzie mogła cieszyć się zmianą społeczną, że w Kijowie odbędzie się duża parada, a oni będą mogli maszerować w mundurach, z medalami i odznaczeniami. 

ZOBACZ TEŻ Jestem gejem, jestem lesbijką - mogę iść do wojska? Rozmawiamy z rzecznikiem prasowym Sztabu Generalnego Wojska Polskiego


"Nie jesteśmy bohaterami? Poświęcamy swój czas, siłę, krew i pot, a wciąż się na nas poluje i nas dyskryminuje. Czy nie daliśmy z siebie dużo, by zasłużyć na szacunek i prawo do bycia kim jesteśmy?" - pyta Zhenya. 

(ar)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (0)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Michał (?) 05.12.2017 20:51
Naiwniacy. Ukraina skręciła mocno w prawo, bezkarnie grasują nacjonalistyczne bojówki, a oni myślą, że ktoś ich doceni. Nie w tym klimacie politycznym.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Służba w nadziei na zmianę Fot. Instagram, za: https://www.instagram.com/georgie_ivanchenko/
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku