logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
16.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
24
2
2

mBank obiecuje tęczowe karty płatnicze

"Nie ma zgody na nietolerancję"

Dodano: 30.11.2017, Aktualizacja: 30.11.2017

"W mBanku nie zgadzamy się na nietolerancję i z przyjemnością wydamy taką oraz kolejne karty" - mówi nam rzecznik prasowy mBanku, Krzysztof Olszewski. W środę donosiliśmy o odrzuceniu wniosku jednej z klientek mBanku, która chciała tęczową kartę płatniczą. Bank nie tylko wniosek odrzucił, ale argumentował... naruszeniem regulaminu, podkreślając, że tęczowa karta jest "prowokacyjna i erotyczna".

W środę jedna z klientek mBanku opublikowała na stronie na Facebooku firmy wpis, w którym opisała sytuację, którą ją spotkała. Anna chciała skorzystać z opcji spersonalizowania karty płatniczej - wybrała tęczę. Jej wniosek spotkał się z odrzuceniem, ale Annę poruszył powód odmowy: okazało się, że tęcza łamie regulamin, mówiący o tym, że nie może to być np. tematyka "prowokacyjna i erotyczna, także z uwzględnieniem nagości (zarówno o charakterze artystycznym, jak i pornograficznym)".
ZOBACZ TEŻ Tęcza na karcie płatniczej to "erotyka", czy "nagość"? Co na to mBank? "Przepraszamy za błąd"

Po nagłośnieniu sprawy, jak i zaangażowaniu wielu naszych czytelników i czytelniczek (za co Wam dziękujemy): mBank przeprosił.

"Niestety jeden z naszych pracowników błędnie zaklasyfikował symbol tęczy. Było to oczywiście nadużycie, za które bardzo przepraszamy" - mówi nam rzecznik prasowy banku, Krzysztof Olszewski i dodaje: "Obowiązujący w mBanku regulamin wydawania kart wskazuje, kiedy możemy odmówić wydania kart. W naszej ocenie – pomimo początkowego błędu naszego pracownika – znak tęczowej flagi nie jest znakiem o tematyce erotycznej czy prowokacyjnej lecz oznacza tożsamość seksualną. Dlatego nie wypełnia punktu 8.3 naszego regulamin".

Olszewski przypomina także, że mBank "realizuje standard", jakim jest art. 32 Konstytucji, czyli mówiący o tym, że "wszyscy są wobec prawa równi i nikt nie może być dyskryminowany. Z kolei ochronę przed dyskryminacją z powodu tożsamości seksualnej przewiduje szereg przepisów polskiego prawa, na przykład prawo pracy" - zaznacza.

Bank obiecuje, że każdy kolejny wniosek o spersonalizowanie karty będzie "skrupulatnie i obiektywnie" oceniany. "Co istotne, w mBanku nie zgadzamy się na nietolerancję i z przyjemnością wydamy taką oraz kolejne karty" - reasumuje rzecznik.

Nasza czytelniczka zwróciła też uwagę na jeden z komentarzy pracownika lub pracowniczki banku na Facebooku, który jeszcze przed oficjalnym oświadczeniem odpowiedział jej w następujący sposób.


Zarówno to, jak i cała sytuacja pokazuje, że warto nagłaśniać takie sprawy!
A bankom i nie tylko zawsze zalecamy szkolenia i warsztaty antydyskryminacyjne.

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (2)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Tenebris7 (26) Warszawa 30.11.2017 22:02
Szacun za tak szybką i zdecydowaną reakcję mBanku, ale największe podziękowania dla queer.pl za nagłośnienie sprawy :)
kierownik2 (67) Tarnow 30.11.2017 11:15
ciekawe uzasadnienie,czy gdyby bank slusznie utozsamil tecze z ruchem LGBT,decyzja banku bylaby taka sama?

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
mBank obiecuje tęczowe karty płatnicze Fot. za: facebook.com/mBank.Polska
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku