logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
18.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
56
0
7

Kanada przeprasza społeczność LGBTQ za dyskryminację

Łzy Trudeau

Dodano: 29.11.2017, Aktualizacja: 29.11.2017

We wtorek wieczorem premier Kanady, Justin Trudeau, przeprosił w parlamencie społeczność LGBTQ za dyskryminację, której doświadczyła ze strony rządu od lat 50. do początku 90. XX wieku. "Ze wstydem, żalem i głębokim ubolewaniem za rzeczy, które zrobiliśmy - stoję tu dziś i mówię: byliśmy w błędzie. Przepraszamy. Przepraszam. My przepraszamy" - mówił premier, zalewając się łzami - a całe wystąpienie było transmitowane na żywo. Ale to nie koniec - Kanada przeznaczy 145 milionów kanadyjskich dolarów na zadośćuczynienie ofiarom i walkę z homo- i transfobią.

Kanada dotrzymała obietnicy: we wtorek wieczorem premier Justin Trudeau przeprosił w parlamencie za lata dyskryminacji społeczności LGBTQ.

Przypomnijmy, że homoseksualność zdekryminalizowano w Kanadzie w 1969 roku. Ministrem sprawiedliwości był wtedy ojciec Justina, Pierre - późniejszy premier kraju. To on doprowadził do usunięcia homofobicznego zapisu, podkreślając, że "nie ma miejsca na państwo w sypialni narodu".

Wcześniej, od lat 50. aż do początku lat 90. (w 1992 roku kanadyjski kodeks karny poszerzył się o zakaz dyskryminacji ze względu na orientację seksualną), rząd monitorował i przesłuchiwał obywateli i obywatelki, których podejrzewano o homoseksualność lub transpłciowość. Ludzi zwalniano z pracy lub naciskano, by sami i same się zwolnili. Justin Trudeau nazwał to w parlamencie "polowaniem na czarownice".

Zapowiadane już wcześniej wystąpienie Trudeau było transmitowane na żywo. Premier przeprosił gejów, lesbijki, ludzi biseksualnych, transpłciowych, queerowych oraz two-spirit - jak rdzenni mieszkańcy Ameryki nazywają "trzecią płeć".

Byliśmy w błędzie. Przepraszamy. I nie dopuścimy, by coś takiego miało miejsce ponownie
- podkreślał Trudeau.

"To wstrząsająca historia ludzi, którzy zostali nazwani kryminalistami przez rząd - ludzi, którzy tracili środki do życia, a czasem nawet i życie" - mówił premier, dodając, że to nie były pojedyncze przypadki, a systemowe, długofalowe działanie państwa.

"Ze wstydem, żalem i głębokim ubolewaniem za rzeczy, które zrobiliśmy - stoję tu dziś i mówię: byliśmy w błędzie. Przepraszamy. Przepraszam. My przepraszamy. Za stanową, systemową opresję i odrzucenie, przepraszamy" - mówił Trudeau, nie ukrywając łez.


Ale za mocnymi słowami idą czyny: kanadyjski rząd przeznaczy 145 milionów dolarów na zadośćuczynienie ofiarom dyskryminacji, przede wszystkim tym, którzy zostali wyrzuceni z pracy i upokorzeni, ale też na walkę z homo- i transfobią.

(md)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (7)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
psom na pożarcie (?) 30.11.2017 10:14
Truskawka:
Podobno Kanada nie jest już takim wsaniałym miejscem do zamieszkania, za dużo przyjeli imgrantów.


Właśnie, po co im jeszcze więcej.
grzesioc (27) Berlin 29.11.2017 23:55
Przed emigracja do Kanady warto sie teraz zastanowic czy warto. Anglojezyczna strona przyjela ogromna ilosc imigrantow i jak kiedys bylo duzo mozliwosci, tak teraz juz nie jest kolorowo i jest utrudniona migracja. Gorzej tylko, ze tam licza sie glownie duze miasta ktore sa nieliczne jak Toronto, gdze wszyscy sie pchaja. Chyba ze franzuskojezyczna Kanada. Tam nadal szukaja sily roboczej.

nie wazne jak dobrze/zle tam jest ale na pewno jest zimnooo :P ja z narzeczonym wyjezdzam do Hiszpanii w wieku emerytalnym tym sie prazyc i grzac stare kosci :)
przyprawa do herbaty (39) Wrocław 29.11.2017 21:00
Moonsugarine:
Hmm...od dzis zbieram na bilet do Kanady. Chcialabym przynajmniej przez chwile zyc w normalnym, cywilizowanym kraju.


Pomyślałam sobie, że to życie "przez chwilę" to nie taki zły pomysł.

Człowiek na własnej skórze doświadczyłby o wiele lepszego traktowania, psychicznie się wzmocnił, 'uwierzył w ludzi'. Mógł przenieść pewne doświadczenia na...

... no właśnie. Wrócić i poczuć kubeł zimnej wody na duszy?
Czy tak łatwo jest wrócić?

Nie. Oczywiście, że nie.
Moonsugarine (23) Rzeszów 29.11.2017 19:19
Hmm...od dzis zbieram na bilet do Kanady. Chcialabym przynajmniej przez chwile zyc w normalnym, cywilizowanym kraju.
Tenebris7 (26) Warszawa 29.11.2017 14:23
Trudeau jest wspaniałym człowiekiem. Oby było takich jak najwięcej.
Truskawka (?) 29.11.2017 11:47
Podobno Kanada nie jest już takim wsaniałym miejscem do zamieszkania, za dużo przyjeli imgrantów.
Underground-Soul (23) Kraków 29.11.2017 10:43
Chyba czas się przenieść do Kanady :D

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Kanada przeprasza społeczność LGBTQ za dyskryminację Premier Kanady, Justin Trudeau, spotkał się wczoraj ze społecznością LGBT, fot. za: Twitter
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku