logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
15.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
4
1
1

Czy Walt Whitman był gejem?

Problemy z historią LGBT w kalifornijskich szkołach

Dodano: 28.11.2017, Aktualizacja: 28.11.2017

Walter "Walt" Whitman, amerykański poeta i jeden z prekursorów współczesnej literatury amerykańskiej, nigdy bezpośrednio nie poruszał tematu swojej orientacji seksualnej. W jego czasach słowo "gay" znaczyło po prostu wesoły. Jednak wiele wskazuje na to, że przez lata związany był z innym mężczyzną... Dyskusja na temat seksualności poety rozgorzała na dobre, gdy na tapetę wzięto temat nowych podręczników, które mają uwzględniać historię społeczności LGBT w Kalifornii na bazie tzw. FAIR Education Act.

Walter „Walt” Whitman urodził się w 1819 roku, zmarł w 1892. Zwany jest największym amerykańskim poetą i ojcem wiersza wolnego. Jego twórczość wywarła wpływ m.in. na pokolenie beatników i hipisów. Najnowsze materiały biograficzne wskazują, że przez wiele lat związany był z... mężczyzną, Peterem Doylem. 

Chociaż w swojej twórczości nigdy nie poruszył bezpośrednio tematu swojej orientacji seksualnej, to w jednym z utworów z tomu "Źdźbła trawy" porusza temat intymnej i romantycznej relacji pomiędzy dwoma mężczyznami. Bohaterem jego wierszy jest humanista, szczerze celebrujący wolność, wiarę w harmonię, naturę, płodność i pierwotny popęd seksualny. Rick Whitaker określił go jako "najbardziej otwartego, muzycznie entuzjastycznego celebratora homoseksualnej miłości w XIX wiecznej Ameryce". 

Dyskusja na temat seksualności poety rozgorzała na dobre, gdy na tapetę wzięto temat nowych podręczników, które mają uwzględniać historię społeczności LGBT - w Kalifornii. Kontrowersje wokół Whitmana skupiają się na jego samoidentyfikacji - nie wiadomo czy był mężczyzną homoseksualnym czy biseksualnym. "Jak powinniśmy o nim pisać?" - zastanawiają się twórcy podręczników.

Wielu uważa, że skoro żył w czasach, kiedy język nie oferował odpowiedniej nomenklatury, nie należy jej stosować odnośnie osób nieheteronormatywnych z przeszłości, tym bardziej tak odległej.

Na początku tego miesiąca lokalna rada ds. edukacji podjęła decyzję o wdrożeniu inkluzywnej polityki nauczania, tzw. FAIR Education Act. Każdy podręcznik ma zawierać informację o postaciach LGBT, o ich wpływie na - nie tylko - lokalną historię i kulturę oraz wydarzenia dotyczące ruchu LGBT. Zaaprobowano 10 podręczników. 

Podczas głosowania odrzucono dwa podręczniki, które - wg ekspertów - nieakuratnie ujęły orientacje seksualne właśnie Whitmana, Emily Dickinson, Ralpha Waldo Emersona i prezydenta Jamesa Buchanana. Oba podręczniki miały być wydane przez "Houghton Mifflin Harcourt".

Leah Riviere z wydawnictwa powiedziała dla NBC, że stosowanie współczesnych terminów do doświadczeń i samoidentyfikacji postaci historycznych nie jest w porządku. W ich podręczniku Harvey Milk jest określany jako gej, bo sam się tak określał. Jeżeli chodzi np. o Florence Nightingale, pojawiły się obawy, czy nazwanie jej lesbijką nie będzie nadużyciem, biorąc pod uwagę kontekst historyczny i kulturowy. 

HMH zdecydowało się w tych przypadkach o wspomnieniu o ich nieheteronormatywnej seksualności, ale zaniechało określaniu ich jako gej czy lesbijka. Wg Riviere współcześnie Nightingale określilibyśmy jako lesbijka, ale aktywistka i reformatorka sama siebie tak nie nazwała, chociaż miała wiele romansów z kobietami. Słowo "homoseksualność" weszło do użycia na początku XX wieku, słowo "gej" - w latach 30. , lesbijka - dopiero w 70. 

Polly Pagenhart z organizacji "Our Family Coalition" uważa, że dla najmłodszego pokolenia LGBT świadomość, że postacie z historii ich kraju były w związkach z osobami tej samej płci jest nie do przecenienia - to dodaje otuchy i odwagi. 

Działania rady wydają się być kontrowersyjne. W przypadku Ellen DeGeneres zarekomendowano, by zamiast "pomaga ludziom" napisać "lesbijka i działaczka na rzecz humanitaryzmu". McGraw Hill, wydawnictwo jednego z 10 podręczników, odmówiło również włączenia w poczet osób LGBT poety Langstona Hughesa. Jak twierdzi, ze względu na brak dowodów o jego homoseksualności. 

Podobne wątpliwości pojawiły się w przypadku Charleya Parkhursta, który przez większość życia funkcjonował jako kobieta. Susan Stryker z uniwersytetu w Arizonie uważa, że o ile osobę ową należy włączyć w poczet ważnych postaci LGBT, to nazywanie jej osobą transpłciową jest problematyczne. Dlaczego? Zmarł w 1879 roku, kiedy takie słowo jeszcze nie istniało. 

Czy uważacie, że osoby, które żyły przed stworzeniem odpowiedniego aparatu pojęciowego, można określać jako geje i lesbijki? Czy należy być ostrożnym?

(ar)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (1)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
kierownik2 (67) Tarnow 28.11.2017 10:09
przeciez mozna napisac o takich osobach ,ze dzis bysmy o nich mogli powiedziec,ze byli i tu dodac okreslenie ich orientacji.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Czy Walt Whitman był gejem? Fot. Library of Congress
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku