logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
16.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
144
1
18

Nowy smak... tradycji?

Jeśli to słyszysz - szukaj pomocy, reaguj! Nowy spot Lambdy

Dodano: 24.11.2017, Aktualizacja: 24.11.2017

"Każdy z nas ma takie samo prawo do szczęścia, takie samo prawo do bycia sobą, do bycia kochanym" - mówi aktorka, Maja Ostaszewska, która użyczyła głosu w nowym spocie Lambdy Warszawa - do kampanii poruszającej problem przemocy domowej wobec osób LGBT, "Jeśli to słyszysz, jeśli to mówisz". Rodzinny obiad, domowa atmosfera i... słowa ojca, które bolą. Zobaczcie "Pychotkę - nowy smak tradycji".

Rodzina zasiada do wspólnego posiłku. Gra muzyka, a kamera przesuwa się po potrawach i uśmiechniętych twarzach domowników. Wszystko wygląda jak w reklamie przypraw. Sielska atmosfera zostaje przerwana, gdy nastoletni syn prosi tatę o podanie serwetki. "Sam sobie podaj, pedale" – odpowiada ojciec. 

Chwila konsternacji przy rodzinnym obiedzie szybko znika. Czy nic się nie stało? Ze zdumienia wyprowadza nas lektorka, której głosu udzieliła aktorka Maja Ostaszewska: "Nie, nie wydawało Ci się – przemoc domowa dla wielu osób LGBT to codzienność. Masz prawo reagować, masz prawo szukać pomocy".

Ta niecodzienna scena pochodzi z klipu "Pychotka – nowy smak tradycji", przygotowanego przez stowarzyszenie Lambda Warszawa. Wideo jest częścią kampanii "Jeśli to słyszysz, jeśli to mówisz" – pierwszej w Polsce akcji ukazującej problem przemocy domowej wobec osób LGBT."Według badań, aż 86% Polaków ceni sobie czas spędzany z bliskimi podczas wspólnych posiłków" - mówi Karolina Więckiewicz, specjalistka programu "Bezpieczeństwo" w Lambdzie Warszawa. "Okazuje się jednak, że nie dla wszystkich rodzinne spotkania są przyjemnością. Co piąta badana osoba LGBT w Polsce doświadczyła przemocy ze strony kogoś z rodziny. W większości są to przypadki przemocy psychicznej, ale dochodzi też agresji fizycznej czy wyrzucania z domu" - dodaje Więckiewicz.

Niestety, większość ofiar przemocy motywowanej uprzedzeniami nigdy nie zgłasza się po pomoc – ani na policję, ani do organizacji, takich jak Lambda Warszawa. "Właśnie po to jest kampania, i między innymi właśnie po to działa Telefon Zaufania i program "Bezpieczeństwo" Lambdy Warszawa" - mówi Ewa Niedziałek z Lambdy Warszawa, koordynatorka kampanii. "W materiale pokazujemy, że nawet w na pozór idealnej rodzinie znajdować się może homofobia. Ważne jest, aby sobie to uświadomić i zadzwonić po pomoc wtedy, gdy się tego doświadcza" - podkreśla.

Kampania skierowana jest jednak nie tylko do osób doświadczających homofobii czy transfobii. Lambda chce dotrzeć także do świadków, rodziców, innych członków rodziny, którzy czasem i nieświadomie ranią bliskie im osoby.
ZOBACZ TEŻ Przemoc domowa wobec osób LGBT na plakatach w Warszawie Co zrobić "Jeśli to słyszysz, jeśli to mówisz"?

"Każdy z nas ma takie samo prawo do szczęścia, takie samo prawo do bycia sobą, do bycia kochanym" - mówi aktorka, Maja Ostaszewska, która użyczyła głosu w spocie - nie pierwszy też raz.

Przypomnijmy, że kampania "Jeśli to słyszysz, jeśli to mówisz" rozpoczęła się w pierwszej połowie roku. W maju na 40 plakatach rozmieszczonych na warszawskich przystankach pojawiły się hasła takie jak "Jak to powiesz babci, że jesteś takim odmieńcem, to ją tym zabijesz" oraz "Kieszonkowe dawałam jak byłaś normalna, na randki z dziewczynami nie będę dawać moich pieniędzy".

Telefon Zaufania dla osób LGBT i ich bliskich 22 628 52 22 działa od poniedziałku do piątku w godz. 18-21. Mailowo można też pisać na adres: poradnictwo@lambdawarszawa.org
Portal QUEER.PL objął kampanię swym patronatem.

(red)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (18)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
DJ_ (29) B-c 02.12.2017 19:28
Jędza (po prostu):
Masz rację DJ, poza tym to czysta statystyka, nas jest po prostu mniej, więc i szansa na udaną relację jest niewielka. A jak ktoś jeszcze jest niepełnosprawny, tak jak np. ja, to w ogóle kicha.

Sama doświadczyłam czegoś podobnego po wypadku, kiedy chodziłam o kuli, długie miesiące rehabilitacji, po drodze powolutku powykruszali się znajomi, zajęci swoimi sprawami i po roku "obudziłam się" z może 3 osobami wokół siebie. Bardzo to przeżyłam. Co ciekawe, niektóre z tych powykruszanych osób, później wróciły, kiedy potrzebowały mojej pomocy. Były bardzo zdziwione, o co mi chodzi i dlaczego nie udało się po raz kolejny wykorzystać mojej naiwności. :)
przyprawa do herbaty (39) Wrocław 02.12.2017 2:09
grzesioc:

Do dzis nie moge zapomniec jak mnie brat z ojcem zamkneli w piwnicy na 2 tygodnie, jak mnie bili i leczyli, a matka jeszcze krytykowala, ze malo skuteczne to jest. Ucieklem najdalej jak to mozliwe. Tylko pomoc najblizszych mi przyjaciol i dawnego partnera uchronila mnie przed wyladowaniem pod mostem ale to jest dluga historia. Staralem sie nawet na wlasna reke w sadzie wywlczyc alimenty. Niestety sadownictwo jak teraz, tak i kiedys nie dzialalo jak nalezy i tylko klody pod nogi. W dodatku istnialo zagrozenie, ze mnie znajda i jak to "brat" mi pisal na fb Kiedy cie znajde z tym twoim pedalem to polamie wam obydwu wszystkie kosci. Walczyc, nie uciekac? a dajcie spokoj...


Matko...........................................
Dobrze, że już po wszystkim. Ale taki smutek, taka złość, nawet niedowierzanie mnie ogarnęły.
Niepojęte.
Straszne.
Tak okrutne, że...
Trzymaj się, bohaterze.
Jesteś bohaterem.
Jędza (po prostu) (?) 27.11.2017 22:49
Masz rację DJ, poza tym to czysta statystyka, nas jest po prostu mniej, więc i szansa na udaną relację jest niewielka. A jak ktoś jeszcze jest niepełnosprawny, tak jak np. ja, to w ogóle kicha.
DJ_ (29) B-c 27.11.2017 17:27
Jędza (po prostu):
W pewnym momencie tylko moi rodzice przestali wypytywać o chłopaków, a mama nawet wspomniała, że nie miałaby nic przeciwko "przyjaciółce" w moim życiu. Pożyjemy, zobaczymy, a tak z drugiej strony narzekamy na brak akceptacji ze strony rodziny, ale przyjrzyjmy się tak szczerze samym sobie i odpowiedzmy na pytanie: A ile nam samym zajęła akceptacja siebie? I tu już nie jest tak kolorowo...

U mnie było tak samo. :)
Inna sprawa, że znaleźć kogoś na stałe nie jest łatwo.
Hetero mają łatwiej, mogą się poznać gdziekolwiek, my już niekoniecznie, bo nie zawsze jest odwaga podejść do kogoś, gdzieś tam na ulicy.
grzesioc (27) Berlin 26.11.2017 23:20
Szkoda, ze przed 8 latami nie slyszalem o tego typu organizacjach i telefonie.

przyprawa do herbaty:
Cytryna.:
Jest tylko jedna rada... Jak najszybciej usamodzielnić się i uciekać od ukochanej rodzinki.


Nie zmieniajmy nic.
Uciekajmy.


Tak jak wspomnial shingao - czasem nie da sie nic zmienic. Do dzis nie moge zapomniec jak mnie brat z ojcem zamkneli w piwnicy na 2 tygodnie, jak mnie bili i leczyli, a matka jeszcze krytykowala, ze malo skuteczne to jest. Ucieklem najdalej jak to mozliwe. Tylko pomoc najblizszych mi przyjaciol i dawnego partnera uchronila mnie przed wyladowaniem pod mostem ale to jest dluga historia. Staralem sie nawet na wlasna reke w sadzie wywlczyc alimenty. Niestety sadownictwo jak teraz, tak i kiedys nie dzialalo jak nalezy i tylko klody pod nogi. W dodatku istnialo zagrozenie, ze mnie znajda i jak to "brat" mi pisal na fb Kiedy cie znajde z tym twoim pedalem to polamie wam obydwu wszystkie kosci. Walczyc, nie uciekac? a dajcie spokoj...
shingao (31) Szczecin 26.11.2017 21:28
przyprawa do herbaty:
Cytryna.:
Jest tylko jedna rada... Jak najszybciej usamodzielnić się i uciekać od ukochanej rodzinki.


Nie zmieniajmy nic.
Uciekajmy.


Nie zawsze się da zmienić. Jak dom się pali i nie jesteś wstanie ugasić pożaru, to uciekasz i ratujesz swoje życie. Pewnych rzeczy nie da się zmienić. Inne da się zmienić, ale koszt znacząco przewyższa korzyści. Nie ma sensu tkwić na siłę w toksycznych relacjach. Należy być asertywnym. Należy dbać o innych, ale także o siebie. Więzy rodzinne są ważne, ale wszystko ma swoje granice.
Karol96 (21) Zielona Góra 26.11.2017 12:47
Ja wiem, że intencje najpiękniejsze i ogólnie super, że zwracamy na to uwagę, ale spot wyszedł troszeczkę memowo i mam wrażenie, że Ci co są bardziej upierdliwi to wykorzystają.
przyprawa do herbaty (39) Wrocław 26.11.2017 7:38
Cytryna.:
Jest tylko jedna rada... Jak najszybciej usamodzielnić się i uciekać od ukochanej rodzinki.


Nie zmieniajmy nic.
Uciekajmy.
Ewa   dodane przez Facebooka 25.11.2017 19:43
Świetny pomysł! Brawo Lambda.
bezmyślny (19) Poznań 25.11.2017 19:10
Świetna akcja, oby dotarła do jak największej liczby osób!

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku