logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
18.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
11
2
0

"Nie stworzyliśmy uregulowań i ochrony dla związków partnerskich"

Kwaśniewski o konstytucji

Dodano: 23.11.2017, Aktualizacja: 23.11.2017

"Główne zarzuty ze środowisk lewicowych, które słyszę do dziś, dotyczą tego, że nie stworzyliśmy uregulowań i ochrony dla związków partnerskich, w tym także homoseksualnych. I że miękko określiliśmy zasadę świeckości państwa" - mówi o konstytucji w rozmowie z Gazeta.pl Aleksander Kwaśniewski.

W rozmowie z Gazeta.pl były prezydent, Aleksander Kwaśniewski, ocenia plany Andrzeja Dudy co do zmiany naszej konstytucji, ale też słowa Jarosława Kaczyńskiego, który nazwał ją "postkomunistyczną".

"Konstytucję napisała lewica trochę przez przypadek. Udało nam się zdobyć większość, bo rozdrobniona prawica przed wyborami w 1993 r. popełniła zbiorowe polityczne samobójstwo. I okazało się, że jest tzw. moment konstytucyjny, tzn. szansa na zbudowanie koalicji, której starczy głosów, by przyjąć ustawę zasadniczą. A to, że Polska potrzebuje nowej konstytucji, było jasne dla wszystkich. No i ją napisaliśmy - a przegłosowało ją nie tylko SLD i Unia Pracy, ale też PSL i Unia Wolności. Przegłosowaliśmy konstytucję absolutnie nie lewicową, co najwyżej centrolewicową. Z wieloma bardzo konserwatywnymi elementami" - mówi w rozmowie z Michałem Gostkiewiczem Kwaśniewski, podkreślając, że:

Główne zarzuty ze środowisk lewicowych, które słyszę do dziś, dotyczą tego, że nie stworzyliśmy uregulowań i ochrony dla związków partnerskich, w tym także homoseksualnych. I że miękko określiliśmy zasadę świeckości państwa.
Dopytywany o powody wybrania takich właśnie rozwiązań, były prezydent zaznacza, że była to "konstytucja kompromisu", która wtedy odzwierciedlała panujące poglądy i przekonania. 

Aleksander Kwaśniewski nie ukrywa, że zgadza się z wieloma ocenami co do jego osoby, ale nie z tym, że to "lewicowa" konstytucja.
ZOBACZ TEŻ Kwaśniewski: Biedroń kolejnym prezydentem? Pora na bardziej liberalnego prezydenta

Przypomnijmy, że konstytucja w kształcie, który mamy obecnie, została uchwalona w kwietniu 1997 roku, a w maju przez Polaków i Polki w referendum. W życie weszła w październiku tego samego roku.

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (0)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
czarekz (?) 24.11.2017 2:22
Szesnaście lat temu dostali (SLD) od "suwerena" możliwość stworzenia lewicowej alternatywy. Niestety, woleli neoliberalizm (jak poprzednicy) i bagatelizowanie coraz widoczniejszej faszyzacji środowisk radykalnych. Żadnej odwagi, by zrobić coś w kierunku przyszłości. Żadnego projektu, który mógłby połączyć ludzi. Żadnej odwagi, by bronić przynajmniej jedynego państwa dobrobytu i masowego awansu klas wyzyskiwanych (PRL), jakiego Polska zaznała. Cóż się dziwić, że zniechęcony na różne sposoby "suweren" wybrał lewicowego robaka na faszystowskim haczyku.

A z pakietem socjalnym można było wtedy spokojnie sprzedać i uzyskać akceptację związków partnerskich. Łatwiej było jednak zabiegać o poparcie kościoła rzymskiego w papamobile oraz poparcie neoliberalnej Gazety Wyborczej. Łatwiej było uczyć dobrych manier na salony.

"Byłem marksistą, ale mi przeszło." Nic lepiej nie oddaje kondycji formacji prezydenta Kwaśniewskiego, niż ten bonmot Krzysztofa Janika.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
"Nie stworzyliśmy uregulowań i ochrony dla związków partnerskich" Fot. za: facebook.com/aleksander.kwasniewski
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku