logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
18.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
28
2
12

Czy w Wałbrzychu przemilcza się homoseksualność Hochberga?

Zamek Książ tłumaczy, że nie

Dodano: 16.11.2017, Aktualizacja: 24.11.2017

"Nasi przewodnicy nigdy nie otrzymali wytycznych, aby pomijać ten temat. Gmina Wałbrzych również nigdy nie trzymała takiego stanowiska i nie narzucała treści przewodnikom" - mówi naszemu portalowi Dorota Karolewska, specjalistka ds. promocji w Zamku Książ. W zeszłym tygodniu zwiedzająca zamek Yga Kostrzewa doniosła o próbie przemilczenia homoseksualności Aleksandra Hochberga przez przewodniczkę, która zwróciła uwagę, że nie może inaczej mówić, albowiem "nie pozwala jej na to pracodawca" - czyli gmina Wałbrzych.

Zamek Książ to trzeci co do wielkości zamek w Polsce - jego część jest udostępniona dla zwiedzających.  Został wybudowany w latach 1288-1292 przez księcia świdnicko-jaworskiego, Bolka I Surowego. Naszych czytelników najbardziej jednak może zainteresować związana z zamkiem postać Aleksandra Hochberga, nazywanego przez bliskich Lexelem. Urodził się w 1905 roku, był synem księżnej Daisy i Jana Henryka XV. Jak dowiadujemy się ze strony zamku - "postać tego przystojnego młodzieńca budziła jednak liczne kontrowersje. W latach 30- tych dochodziło do szeregu skandali dotyczących jego orientacji homoseksualnej. Kochająca matka starała się wspierać syna na tyle, na ile pozwalała jej etykieta".

Yga Kostrzewa oraz Anna Zawadzka zwiedzały ostatnio Zamek Książ. Panie zwróciły uwagę na to, jak Hochberga określiła przewodniczka: "zmarł bezpotomnie, do końca życia żył ze swoim przyjacielem".

"Na uwagę, iż był to jego partner, i nie ma powodów, aby inaczej to określać, stwierdziła, iż nie może inaczej mówić, gdyż nie pozwala na to jej pracodawca, czyli Gmina Wałbrzych. Tą zdawkową informacją ucięła dalsze pytania" - relacjonuje Kostrzewa.

Zapytaliśmy Urząd Miasta, jak i Zamek Książ o to, czy faktycznie homoseksualność Lexela jest pomijana i czy są na ten temat wytyczne dla przewodników.

"Orientacja seksualna Aleksandra nie miała wpływu na wielowiekową historię Zamku Książ, stąd informacja ta nie jest nadmiernie eksponowana w naszych materiałach – zwykle w sposób skrócony podajemy najważniejsze wydarzenia dotyczące historii naszego obiektu. Jest to zarazem fakt, który w tej historii się pojawia i w żaden sposób nie jest pomijany" - mówi nam Dorota Karolewska, specjalistka ds. promocji w Zamku Książ. Dodaje, że jeszcze 15 lat temu mówiło się o tym po cichu, ale nie ze względu na uprzedzenia, ale "na to, że nasz stan wiedzy nie pozwalał nam tego jednoznacznie stwierdzić. Obecnie, przy wielu nowych dokumentach, które ujrzały światło dzienne, nie mamy wątpliwości, że w związku z jego homoseksualizmem wytoczono mu kilka procesów sądowych i mówimy otwarcie o jego orientacji" - dodaje i podkreśla, że skróconą historię Aleksandra można znaleźć na stronie zamku (stacja numer 17).

"Pragniemy także podkreślić, że nasi przewodnicy nigdy nie otrzymali wytycznych, aby pomijać ten temat. Gmina Wałbrzych również nigdy nie trzymała takiego stanowiska i nie narzucała treści przewodnikom" - reasumuje Karolewska.

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (12)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Pelargonia (?) 21.11.2017 2:19
Zimno, szaro... Chciało się pani Kostrzewie jechać przez pół Polski, na jakieś zadupie? Była prywatnie czy zawodowo jako działacz LGBT? Pewnie jedno i drugie... Gdybym ją spotkała na ulicy to pewnie pomyślałabym, że to tylko jej sobowtór.
Zaczyna być ciekawie elity LGBT zjeżdzają do mojego miasta...
notker7 (39) 20.11.2017 8:52
no cóż, jak widać, Queer z pluralizmem nie ma wiele wspólnego. Cenzura wszystkiego, co nie jest jedyną, słuszną, lewacką opcją...
Pomor (?) 19.11.2017 17:56
Dobry artykuł oby takich wiecej.
Mozna by jeszcze dodac o ciekawych losach Aleksandra ktorego smierc upozorowsno na Majorce a zyl nadal po 1984 w dalekiej srodkowej rosji. Ciekawe czemu tak czy jako agent brytyjskiego wywiadu w czasach zimnej wojny czy dla wlasnego widzimisie.
Wiecej takich artykulow prosze;)
Podpis (?) 19.11.2017 16:18
Daisy znaczy stokrotka
shingao (31) Szczecin 19.11.2017 15:23
irosenberg:
co to ma za znaczenie czy był gejem czy nie?
Robienie z ''igły widły''.


Stosowanie eufemizmów jak "żył ze swoim przyjacielem" jest głupie i krzywdzące wobec LGBT. Krzywdzące bo spycha nas do "podziemia" i pokazuje nasze sprawy jako coś czego trzeba się wstydzić.

Czy ma znaczenie, że ktoś był/jest gejem? Ma. Orientacja seksualna, to nie tylko seks, sprawy łóżkowe. Gdyby związki pomiędzy ludźmi miałby być czymś prywatnym, głęboko schowanym, to śluby odbywałby się w głębokiej tajemnicy, bez świadków., bez wesela, prezentów, gratulacji, uczty, popijawy.

Skoro heterycy nie robią "tego" w tajemnicy, po kryjomu. Tylko bez ogródek chwalą się swoimi partnerami, to czemu my mielibyśmy nie mieć tej możliwości?
irosenberg (24) Trójmiasto 19.11.2017 12:40
co to ma za znaczenie czy był gejem czy nie?
Robienie z ''igły widły''.
Pelargonia (?) 19.11.2017 8:09
Podajaje link o trzech synach księżnej Daisy, o tym jak potoczyły się ich losy...
Jej syn - gej miał proces w Wałbrzychu o homoseksualizm. https://www.google.pl/amp/s/daisyvonpless.wordpress.com/2(...)/28/amp/
shingao (31) Szczecin 18.11.2017 22:11
maxoku:
Odpowiedz sobie na pytanie czy gdyby żył z kobietą to mówiono by, że żył z przyjaciółką, czy może inaczej?


Gdyby żył z "przyjaciółką", ale nie mógł jej poślubić z powodu uprzedzeń społeczeństwa, to zrobiono by z tego romantyczną bajeczkę, jak to kochający ludzie żyli razem pomimo przeciwności losu, pomimo, przeszkód które rzucało społeczeństwo, podkreślano by siłę ich prawdziwej miłości.
maxoku (31) Radom 18.11.2017 21:32
c0ver:
Niby dziewczyny miały rację, że nie było powodów aby ukrywać, czy "łagodzić" tego, ze Aleksander był gejem. Ale z drugiej strony... Czy faktycznie taka informacja wnosi cokolwiek do zwiedzania? Czy nie próbujemy na siłę uwypuklać pewnych faktów?
Odpowiedz sobie na pytanie czy gdyby żył z kobietą to mówiono by, że żył z przyjaciółką, czy może inaczej?
Pelargonia (?) 18.11.2017 19:17
Prezydent Wałbrzycha Żyd , Roman Szełemej pobrał sobie podatatek ze zbiórrki
Wałbrzyszan na chore dziecko... Nie musiał brać tych pieniędzy, ale chciał. Podły człowiek ....Krótko mówiąc do szlachetnych osób nie należy...
Jako świetny. biznesmen jest zadowolony, że Wałbrzych promuje się przez " złoty pociąg" Poza tym, zamek Książ to też źródło dochodu dla Wałbrzycha.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Czy w Wałbrzychu przemilcza się homoseksualność Hochberga? Zdjęcie Lexela z archiwum Fundacji Księżnej Daisy von Pless
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku