logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
17.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
44
8
38

Jak być tęczowym patriotą?

Poradnik dla LGBT

Dodano: 07.11.2017, Aktualizacja: 11.11.2017

Czy można być LGBT i polskim patriotą lub patriotką? Co w ogóle oznacza być Polką i Polakiem? Czy jesteście dumni ze swojego kraju? Czy tęczowa flaga komponuje się z polską? Z okazji dzisiejszego święta zachęcamy Was do dyskusji na ten temat i... z przymrużeniem oka prezentujemy nasz poradnik - jak być tęczowym patriotą?

Po 123 latach zaborów, w 1918 roku, Polska odzyskała niepodległość. Chciałoby się rzec, że piękne święto, powód do radości i dumy z bycia Polakiem i Polką. Jak jest - wszyscy wiemy. Dziś patriotyzm jest bardziej "obciachem", a do tego kojarzonym raczej ze smutnymi chłopcami, którzy chcą "Polski tylko dla Polaków".

Czy jesteśmy jeszcze w stanie "odzyskać" patriotyczne symbole i sam patriotyzm? Czy to w ogóle ma sens?

Czujecie się tęczowymi patriotami? Z okazji dzisiejszego święta przygotowaliśmy kilka "oczywistych oczywistości". 

BĄDŹ SOBĄ

Nie każdy może sobie pozwolić na życie poza szafą, ale jeśli tylko możesz - bądź sobą. Edukuj się w tym temacie i staraj się edukować innych. Masz prawo do realizacji siebie i szczęścia - a szczęśliwi obywatele i obywatelki - to szczęśliwa Polska. Jak i kiedy bezpiecznie się ujawnić? Polecamy nasz poradnik.

NIE WSTYDŹ SIĘ

Nigdy, ale to przenigdy nie daj sobie wmówić, że bycie LGBT to coś złego. Tak samo jak bycie Polką lub Polakiem. Nie mieliśmy wpływu na to gdzie się urodziliśmy, ale to od nas zależy, czy będzie nam tu dobrze. 

ANGAŻUJ SIĘ

To nie musi być od razu organizacja LGBT - warto zacząć od lokalnych społeczności, spraw, które Cię bezpośrednio interesują. Te "małe Polski" są czasem najważniejsze i wcale nie takie straszne, jak je malują. Zmiana idzie od dołu. Ale nie ma co ukrywać, że będziemy namawiać do...

WSPIERAJ ORGANIZACJE LGBT

Zostań wolontariuszem lub wolontariuszką, informuj i bierz udział w akcjach i wydarzeniach, interesuj się tym co robią, a jeżeli możesz - wspieraj finansowo (chociaż małymi sumami). Warto też co roku pamiętać o 1 procencie. Prawdziwy tęczowy patriota zostawi swoje złotówki w Polsce, prawda?

TĘCZOWO-BIAŁO-CZERWONA

Polska flaga jest tak samo nasza, jak smutnych chłopców na Marszach Niepodległości. Jeżeli masz wątpliwości: polecamy nasz tekst na temat tęczowej flagi. Bo o tym, że patriotycznym obowiązkiem jest uczestniczenie w Marszach Równości i Paradzie nie musimy przypominać?

CODZIENNOŚĆ

Bycie Polką i Polakiem to nie tylko hasła na sztandarach. To przede wszystkim nasze życie codziennie: dbanie o siebie nawzajem, o wspólną przestrzeń, o przyrodę. Także o język! Płacenie podatków i za ten symboliczny bilet w tramwaju. Bycie przede wszystkim dobrym (tęczowym) człowiekiem.

GŁOSUJ

Ty możesz olewać politykę, ale polityka nie oleje Ciebie. Jako LGBT powinniśmy wiedzieć o tym najwięcej. To co, za rok widzimy się na wyborach samorządowych?

Co dla Was oznacza bycie patriotą lub patriotką? Czy bycie częścią społeczności LGBT ma na to jakiś wpływ? Lubicie nasz kraj? Jeżeli tak - za co, jeżeli nie - dlaczego? Zapraszamy do świątecznej dyskusji! I wspaniałego Święta Niepodległości!
Redakcja Queer.pl Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (38)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
eql (?) Wtorek 1:39
a ja jestem znacznie bardziej związany z moja krainą geograficzną niż z (częsciowo) sztucznymi granicami Polski wielokrotnie w historii zmienianymi .Granice mojej krainy są ciągle takie same:)
Qba   dodane przez Facebooka Poniedziałek 21:42
Ja jestem bardzo dumny, tylko z tego co teraz się dzieje nie jestem.
Accipiter   dodane przez Facebooka Poniedziałek 19:31
NIEEE
lady_grass (22) ŁDZ Poniedziałek 5:59
Może mi ktoś powiedzieć czego się wstydzić w byciu Polakiem? Chyba antypolska narracja niektórym się wbiła do głowy. Słyszeliście o pedagogice wstydu? Od x lat nam się wmawia, że jesteśmy gorsi, że się mamy wstydzić swojego pochodzenia, a najlepiej to jakbyśmy się wyrzekli wszystkiego i oficjalnie uznali się za gorszych i niegodnych robienia czegokolwiek samodzielnie. Co zachód na nasz marsz?- faszyści, naziści. Bo to Polacy są źli, przez nas te wojny, przez nas kryzys migracyjny, a tak w ogóle to my mordowaliśmy żydów. Co zakłada biała księga Unii Europejskiej? Ano komunista spinelli wymyślił, że nie będzie państw narodowych, w końcu wymieszanym "nie wiadomo czym" łatwiej sterować niż jednolitym narodem, bo jeszcze (o zgrozo!) chcieliby się buntować i bronić swoich wartości. I to się dzieje na naszych oczach. Doprawdy haniebne, że świętujemy odzyskanie niepodległości (choć w praktyce daleko od bycia państwem niepodległym). A dla wstydzących się poradnik: nauczyć się języka gdziekolwiek tam chcecie sobie emigrowac, zrzec się obywatelstwa i spierdalać w podskokach. Nawet zwierzęta nie srają we własne gniazdo.
Przemysław   dodane przez Facebooka Niedziela 18:33
Jak najbardziej można. Pod warunkiem że najpierw jesteśmy ludźmi potem narodami.
Pelargonia (?) Niedziela 16:34
Do malkotentów, którzy narzekają na swoją ojczyznę.... Nie byłoby Polski, gdy nasi przodkowie nie walczyli o nią w wojnach i zaborach... Ci ludzie tracili życie., a wy i sobie siedzicie bezpiecznie w domach i piszecie bzdury przez internet.
Trochę więcej szacunku gdy mówicie o Polsce.
Romek   dodane przez Facebooka Niedziela 10:04
Mieszkam od niedawna za granicą i zaobserwowałam że Polacy tutaj to wielcy patryjoci kochają Polskę kochają Pis ale jak to tylko możliwe unikają mówienia po polsku i przyznawania się do bycia polakiem. Często słyszę że ktoś jest z polski a robi wszystko by wyszło że jest częstym, rosjaninem czy anglikiem byle by nie wyszło że jest polakiem. Często słyszę tez rady ze lepi j nie przyznawać się do bycia polakiem bo z jednej strony to wstyd a jak drugi polak będzie wiedział że jesteś polakiem to zrobi ci jakieś świństwo albo i tu wymienia listę złych zachowań. Tak to właśnie jest ale jak już wspomniałem na początku na ci Polacy tacy wspaniali patryjoci ale niestety tylko w domu i na Facebooku. Cały czas opowiadają jak pod robi dobra zmianę i że w końcu w Polsce zrobili godne warunki do życia ale na pytanie to czemu nie wracasz do polski odpowiadają milczeniem.
Marek   dodane przez Facebooka Niedziela 2:10
Polska będzie jak Irlandia Hiszpania itd - trzeba walczyć Zniszczymy dobrem i tolerancja faszystowskie demony
Marek   dodane przez Facebooka Niedziela 2:06
eql (?) Niedziela 1:27
To z czego mogę być dumny w kwestiach LGBT to to , że Polska chyba jako jedyna w Europie w swojej historii nigdy nie karała czynów homoseksualnych. To część ludzi i polityków jest nietolerancyjna bazująca na uprzedzeniach a nie na naukowych faktach. Jest też część tolerancyjna. Obecnie już 38 % polaków jest za równością małżeńską. Poparcie rośnie i całkiem prawdopodobne za kilkanaście lat przekroczy grubo 50%)

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Jak być tęczowym patriotą? Biało-czerwono-tęczowe Nasze Wielkie Krakowskie Wesele, fot. za: facebook.com/slubMarkaiJedrzeja
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku