logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
18.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
15
0
12

ONZ, PiS i ochrona LGBT przed przestępstwami z nienawiści

MNW tłumaczy o co chodzi

Dodano: 27.09.2017, Aktualizacja: 27.09.2017

22 września media obiegła informacja, że Polska przyjęła rekomendacje Rady Praw Człowieka ONZ co do poszerzenia Kodeksu karnego o przesłanki związane z orientacją seksualną i tożsamością płciową. Czy okaże się, że rząd PiS zrobi to, czego przez lata nie mogła zrobić Platforma Obywatelska? Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza studzi jednak zapał: na razie to tylko deklaracja.

MNW przypomina, że od 2006 roku Rada Praw Człowieka stosuje procedurę Powszechnego Przeglądu Okresowego (UPR) - czyli ocenę przestrzegania praw człowieka we wszystkich członkowskich krajach.  Co najważniejsze: swoje stanowiska prezentują, obok rządu, także organizacje pozarządowe i instytucje. Na podstawie zebranych informacji - dany kraj otrzymuje (od innych krajów) - rekomendacje.
ZOBACZ TEŻ ONZ: krytyka Polski za brak związków i ochrony przed dyskryminacją PiS i prawa człowieka

W maju relacjonowaliśmy "przesłuchanie" polskiego rządu ws. przestrzegania praw człowieka. Aż 13 krajów rekomendowało Polsce wprowadzenie związków partnerskich, nowelizację kodeksu karnego o przesłanki związane z orientacją seksualną i tożsamością płciową, czy uwzględnienie edukacji seksualnej. Jak odpowiadała Polska? W kontekście związków partnerskich Ministerstwo Spraw Wewnętrznych odpowiedziało, że polski porządek prawny nie pozwala na regulacje w tym zakresie, nie zabrakło nawiązania do Konstytucji. Co więcej - przedstawiciel MSW odniósł się także do ślubów zawartych za granicą, które jego zdaniem - nie mogą być w Polsce uznane. Przedstawiciele rządu poinformowali też ONZ, że zbierane są dane dotyczące przestępstw z nienawiści, których ofiarami są ludzie LGBT.

W zeszłym tygodniu Polska odpowiedziała na rekomendacje: jak dowiadujemy się z mediów - przyjęto 144 rekomendacje ze 185. W tym te dotyczące poszerzenia Kodeksu karnego o takie przesłanki jak orientacja seksualna i tożsamość płciowa i zapowiedź zwiększenia ochrony ludzi LGBT przed dyskryminacją. Polska odrzuciła jednak m.in. rekomendacje dotyczące związków partnerskich.
ZOBACZ TEŻ Sejm odrzucił nowelizację Kodeksu karnego Ziobro: Kodeks nie powinien stać się narzędziem walki ideologicznej

Co oznacza przyjęcie rekomendacji? "Nie wiemy obecnie, jakie dokładnie kroki zamierza podjąć rząd, by wdrożyć owe rekomendacje. Niestety warto zachować sceptycyzm pamiętając choćby, że niespełna rok temu Sejm, głosami Prawa i Sprawiedliwości oraz klubu Kukiz 15 odrzucił wniosek Nowoczesnej o to, by karać mowę nienawiści ze względu na płeć, tożsamość płciową, i orientację seksualną" - czytamy w tekście Jana Dzierzgowskiego z MNW, który zaznacza jednak, że to nie oznacza też, że zmiany nie zostaną jednak wprowadzone. 

Cały tekst do przeczytania na stronie MNW.

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (12)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
upstairs_at_you (49) miasteczko raczej 28.09.2017 21:03
Mateusz:
Trzeba by skazać co trzeciego Polaka.

A Krycha Pawłowicz nie wyszłaby z pierdla do końca życia. O Terliku nie wspomnę...
Smoczuś07 (18) Łódź 27.09.2017 21:15
Przecie Szydłowa sama mówiła że ni ma związków partnerskich i już, o czym dyskusja
Mateusz   dodane przez Facebooka 27.09.2017 15:30
Trzeba by skazać co trzeciego Polaka. Choć może wystarczy zamknąć granice i ustanowić z kraju okrutne więzienie. W sumie do tego władze zmierzają.

Zmiany prawne potrzebne, oczywiście, ale społeczne piętnowanie negatywnych zjawisk i rzetelna edukacja są dużo ważniejsze...
bartekkamil (27) Warszawa 27.09.2017 12:27
pewnie którejś pięknej rozgwieżdżonej nocy podczas obrad wszystkie rekomendacje zostaną odrzucone większością głosów. Jak może przejść projekt karania za mowę nienawiści dotyczącą orientacji i tożsamości płciowej skoro rząd sam taką mowę nienawiści wzbudza i propaguje.
Piotr   dodane przez Facebooka 27.09.2017 12:22
Martwy byłby przepis. Ale to byłoby zabawne. PiS wprowadza coś co nie wprowadziło PO :P
Magdalena   dodane przez Facebooka 27.09.2017 12:17
Taaaaa jasne , a jutro będzie koniec świata
Robert   dodane przez Facebooka 27.09.2017 11:53
prawa czlowieka wg POPISU to prawa katolickiej wiekszosci do szydzenia i opluwania mniejszosci
Przemek   dodane przez Facebooka 27.09.2017 11:37
pis i prawa człowieka, dobre xd Wy na prawdę wierzycie, że ta homofobiczna partia może zdziałać cokolwiek dobrego dla społeczności LGBT w Polsce, która jest uciskana przez lata hetero-normatywnym prawodawstwem dziedziczonym przez kolejne partie rządzące?
Natan   dodane przez Facebooka 27.09.2017 11:36
Naiwni w to wierzą.
Mateusz   dodane przez Facebooka 27.09.2017 11:31
Tak samo jak przyjęła rekomendacje Komisji Weneckiej w sprawie TK, albo tak samo jak zastosowała się do orzeczenia TSUE o zaprzestaniu wycinki w Puszczy Białowieskiej xD Serio wierzycie w deklaracje rządu PiS?

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
ONZ, PiS i ochrona LGBT przed przestępstwami z nienawiści   credits CC0 1.0 Fot. edgarwinkler, za: pixabay
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku