logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
18.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
16
0
1

Ana Brnabić: chcę chronić wszystkich swoich obywateli

Premierka na Paradzie

Dodano: 18.09.2017, Aktualizacja: 18.09.2017

Ana Brnabić, pemierka Serbii i ujawniona lesbijka, wzięła udział w ubiegły weekend w 5. Paradzie w Belgradzie. I chociaż przez pewien czas unikała jednoznacznej odpowiedzi na pytania dziennikarzy, czy pojawi się na wydarzeniu - udało się. Dla wielu to odważny krok i ważny sygnał dla tamtejszej społeczności LGBT.

"Jako reprezentantka rządu jestem tu dla obywateli Serbii i chcę chronić wszystkich swoich obywateli. Chcemy dać sygnał, że różnorodność naszego społeczeństwa dodaje nam siły, a razem możemy zrobić więcej" - powiedziała Ana Brnabić, premierka Serbii, która wśród aktywistów i innych przedstawicieli rządu, przemaszerowała ulicami Belgradu.

Serbia to kraj bardzo konserwatywny, mocno tradycyjny, dlatego jej obecność jest tak istotna dla osób nieheteronormatywnych. O homofobii i uprzedzeniach przekonała się sama Brnabić - podczas debaty przed głosowaniem nad wotum zaufania względem jej rządu.Uczestnicy marszu przeszli z ogromną tęczową flagą od placu Kwiatów do oddalonego o 1,5 km placu Republiki, a ten odbył się pod hasłem "For Change!" ("Dla zmiany!"). Aktywista Goran Miletić powiedział: "Dziś maszerujemy razem i razem dajemy znak, co jest nie tak, i że razem możemy to naprawić i rozwiązać". Były tęczowe banery, w tym ten z napisem - "Ana is Here" czy "Make Love, Not War". 

Zoran Pašalić, Rzecznik Praw Obywatelskich, mówi natomiast dla tamtejszych mediów, że tegoroczna parada to krok w dobrą stronę, w stronę tolerancji. Jest coraz większa szansa na respektowanie prawa do prywatności i ochrony ze względu na orientację seksualną. Pokłada nadzieję w Anie. W Pardzie wzięła również udział ministra ds. równouprawnienia, Gordane Stevanović. 


Na pytania o związki partnerskie czy małżeństwa jednopłciowe, premierka powiedziała, że wszystko w swoim czasie - małymi krokami w stronę pełnej równości, inkluzji i pełnej tolerancji i akceptacji. 

Nie obyło się bez kontrmanifestacji środowisk związanych z kościołem prawosławnym, konserwatystów i neonazistów. Policja zabezpieczyła trasę parady i odgrodziła ją metalowym płotem, by nie doszło do incydentów. Przypomnijmy, że pod koniec czerwca serbski parlament zatwierdził Anę Brnabić na stanowisku premierki kraju - głosami 157 do 55. Oficjalną nominację ogłosił prezydent Aleksandar Vučić w połowie czerwca. Do końca nie było jednak pewne, czy faktycznie parlament da jej rządowi votum zaufania. Brnabić jest nie tylko pierwszą lesbijką na czele serbskiego rządu, ale też pierwszą kobietą. Obecnie ujawnionych premierów mają także Irlandia i Luksemburg.

Brnabić krytykowana była z każdej strony: zarówno za swoją homoseksualność, jak i za polityczne sojusze z nacjonalistami i zbliżanie Serbii do Rosji. Działacze LGBT w kraju przypominają, że Brnabić odmówiła udzielenia poparcia ustawie, dotyczącej prawnej regulacji związków par tej samej płci. Jedna z działaczek powiedziała wtedy, że jedyne co ją łączy z polityczką to to, ze są lesbijkami. Zachodnie media komentowały, że wybór Brnabić na premierkę miało być "ocieplaniem" wizerunku kraju przed Unią Europejską.

Społeczność LGBT w Serbii spotyka się z ogromną homofobią, stereotypami, uprzedzeniami i wrogością. Pierwsza parada odbyła się w 2001 roku. W 2010 roku ok. 100 osób zostało poszkodowanych w starciu z ekstremistami i kibicami. 

(ar)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (1)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Linbix (21) Poznań 18.09.2017 18:11
Trzymam za nową premierkę kciuki :)

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Ana Brnabić: chcę chronić wszystkich swoich obywateli Fot. Instagram, za: https://www.instagram.com/belgrade_pride/
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku