logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
34
4
2

"Znak" o "wierze bez uprzedzeń"

Homoseksualność a Kościół

Dodano: 15.09.2017, Aktualizacja: 15.09.2017

Wrześniowy numer miesięcznika "Znak" w dużej mierze poświęcony jest homoseksualności w kontekście wiary i Kościoła. Znajdziemy w nim przemyślenia na ten temat duchownych, ale też wywiady i teksty dotyczące społeczności LGBT w mniejszych miastach. 21 września zapraszamy też na krakowskie spotkanie wokół numer.

"Znak" jest miesięcznikiem wydawanym w Krakowie, w którym poruszana jest tematyka religijna, społeczna, czy kulturalna. Od 2010 roku redaktorką naczelną "Znaku" jest Dominika Kozłowska, która - już pięć lat temu wzięła udział w naszej debacie o dialogu między Kościołem a LGBT.
ZOBACZ TEŻ Kościół i LGBT: dialog jest możliwy? Klub Queer.pl z Wiarą i Tęczą

To nie pierwszy raz więc, gdy na łamach "Znaku" (lub wokół niego) dyskutuje się o tej tematyce. Rok po premierze ważnej kampanii "Przekażmy sobie znak pokoju", redaktorzy i redaktorki miesięcznika postanowili jednak poświęcić tej kwestii sporą część magazynu - i zrobili z niego temat numeru. Co ważne - do dyskusji udało zaprosić się spore grono duchownych.
ZOBACZ TEŻ Przekażmy sobie znak pokoju Środowiska katolickie apelują o szacunek wobec LGBT

Co znajdziemy w najnowszym numerze?

"Znak" zaprosił kilku duchownych do ankiety dotyczącej stosunku Kościoła instytucjonalnego do osób homoseksualnych oraz wyzwań stojących przed duszpasterstwem. I tak do tematów tych odnoszą się ks. Michał Czajkowski, o. Marek Blaza, jezuita, o. Andrzej Kuśmierski, dominikanin, o. Bogusław Szpakowski, pallotyn, czy ks. Alfred Marek Wierzbicki. Nie ze wszystkimi tezami i przemyśleniami nam po drodze, ale nie da się ukryć, że pada wiele ważnych i - chyba też przełomowych słów.

Miesięcznik porusza też bardzo ważną kwestię: życia osób LGBT w mniejszych miastach i na wsiach, gdzie często rola Kościoła jest bardzo duża. Jak wyglądało to w przypadku kobiet nieheteroseksualnych - dowiadujemy się z tekstu Justyny Struzik, Ewy Furgał i Natalii Saraty, które przyglądają się relacji do wiary i Kościoła u ich rozmówczyń (z wspominanego także i u nas wielokrotnie m.in. raportu "Niewidoczne (dla) społeczności").

W numerze znajdziemy też rozmowę z Marzeną Frąckowiak i Dorotą Walicką z Grzebieniska, czy rozmowę z poruszającym często tematy zarówno wiary, jak i wsi, Danielem Rycharskim.

A już w najbliższy czwartek spotkanie wokół wrześniowego numeru, zatytułowane "Wiara bez uprzedzeń. Homoseksualność a Kościół".
Gdzie? Spółdzielnia Ogniwo, ul. Paulińska 28, Kraków
Kiedy? 21.09.2017, o godz. 19.00

Więcej o nowym numerze na stronie miesięcznika.

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (2)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Jędzowata Jędza (?) 18.09.2017 8:59
Ja wprawdzie jestem luteranką (ewangeliczką), ale w Polsce widzę jednak wzrastającą homofobię w mojej wspólnocie. Między innymi dlatego nie uczestniczę w jej życiu, oglądam transmisje online z nabożeństw, poza tym wystarczy mi na co dzień jak się modlę, czytam Pismo Święte i staram się żyć dobrym, porządnym życiem. A na nabożeństwa w realu chodzę tylko wtedy, gdy wyjeżdżam za granicę. W dodatku 90% polskich kościołów jest mocno seksistowskich. A u ewangelikalnych? Baptyści wam powiedzą, że gej/lesbijka nie jest zbawiony/a i kropka. Tym samym oni tak naprawdę pokazują, że nie wierzą w to, że Jezus może zbawić wszystkich i że zbawieni jesteśmy z łaski Boga: wbrew swojemu oficjalnemu nauczaniu.
Oriol (?) 16.09.2017 16:49
Nie rozumiem dlaczego homoseksualiści tak uparcie trzymają się Kr-k. Przecież ten kościół był, jest i wygląda na to, że jeszcze długo będzie homofobiczny. Pamiętacie nienawistne wypowiedzi ks. Oko, Godek i Terleckiego?
Wierzysz, potrzebujesz Boga? Znajdziesz go także w odłamach protestanckich, które homoseksualistów nie potępiają, a jest ich kilka. Możesz wybrać. Tylko odchodzenie homoseksualistów z Kr-k zaowocowałoby zmianami.
Miejcie swoją godność, nie dajcie sobą pomiatać, a zaczną Was szanować.
Linbix (21) Poznań 15.09.2017 22:42
Ciekawe artykuły :) Czytałem.Natomiast ten numer pojawił się już w salonach prasowych,kioskach itd kilkanaście dni temu,więc news nieco po czasie.
KittyTheKiller (?) 15.09.2017 22:01
ciekawe, ale tyle się mówi o homofobii Kościoła Rzymsko-Katolickiego... ale kto chce nawiązać dialog z tym kościołem?? Ewangelicy/Ewangelicy Chrześcijanie/Babtyści/Protestanci z tradycyjnych Kościołów??? Kościół Katolicki może rozmawiać z kimś, kto ma jakieś struktury albo próbuje stworzyć wspólnotę wiernych... tylko jak to ma wyglądać?młody szczeniak myślący tylko jak tu obejść celibat i lubiący rozrywki życia doczesnego zakłada zgrupowanie ludzi otwartych i wszystko git?? W Gazecie Wyborczej był taki reportaż-"otwórzcie się na gwałt" (Tantra Serca)... ciekawi mnie, czy jak ktoś nazwie tego typu grupy sektą-to zostanie uznany za idiotę i/lub homofoba??

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku