logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
17.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
24
0
1

Droga od konstytucji do równości

Nowy film Rajko Grlića, "Konstytucja"

Dodano: 08.09.2017, Aktualizacja: 08.09.2017

„Republika Chorwacji jest jednolitym i niepodzielnym, demokratycznym państwem socjalnym. W Republice Chorwacji władza pochodzi od narodu i należy do narodu jako wspólnoty wolnych i równych obywateli” – tak brzmią pierwsze zdania konstytucji chorwackiej. Na ile znajdują one odzwierciedlenie w rzeczywistości? Dowiecie się z „Konstytucji”, zeszłorocznego obrazu Rajko Grlića. Uniwersalny, celny, niebojący się tematów tabu obraz, który zachwyca i prowokuje dyskusje o otwartości, również wśród społeczności LGBTQ.

- Bibi Żbikowska -Vjekoslav Kralj (Nebojša Glogovac) jest nauczycielem historii i języka chorwackiego. Mieszka w jednej z kamienic w Zagrzebiu z chorym ojcem, Hrvojem Kraljem (Božidar Smiljani), byłym oficerem chorwackiego ruchu faszystowskiego Ustasze. Wieczorami prowadzi drugie życie, jako Katarina. Umalowany, ubrany jak dama, siada w domu z kieliszkiem koniaku i przegląda stare zdjęcia lub udaje się do ulubionej knajpki, gdzie wypija dwa kieliszki wina: jeden za siebie, drugi za zmarłego ukochanego. Któregoś wieczora Vjeko zostaje zwyzywany i dotkliwie pobity przez grupkę młodych chuliganów. Trafia do szpitala. Jako mężczyzna „przebrany za kobietę” trafia na szpitalnym łóżku na korytarz i pewnie długo czekałby tam na opiekę, ale szczęście się do niego uśmiecha. Rozpoznaje go pielęgniarka Maja Samardžić (Ksenija Marinković), jego sąsiadka. Opatruje mu rany i zawozi go do dom...   ( Pozostało znaków: 3707 )
Bibi Żbikowska Autor: Bibi Żbikowska Redaktorka portalu Queer.pl, tłumaczka W przeszłości redaktorka portalu Pridemag.pl, publikuje w Codzienniku Feministycznym, wolontariuszka Fundacji Feminoteka. Hobbistycznie gra w projektach muzycznych (np.Evvolves i Bibi and the Wave). Lubi wszystko, co jest L, G, B, T, Q, albo I.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 200043   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku