logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
19.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
38
1
3

Wiem, że trzeba wybierać

Łukasz Maciejewski o "Jonathanie"

Dodano: 23.06.2017, Aktualizacja: 23.06.2017

"Na tym polega tęsknota, że drobiazgowo i daremnie, usiłuję odtworzyć w pamięci wymarzone rysy, a na tym polega wartość ich piękna, że nie są skłonne objawić się w jakiejkolwiek konwencji poza sprawdzalnym wymiarem rzeczywistości" - pisał w "Disneylandzie" Stanisław Dygat. "Jonathan", debiutancki film Piotra J. Lewandowskiego jest tytułem o tak właśnie rozumianej tęsknocie. Tęsknocie za wymarzonym rysunkiem rzeczywistości, której siłę stanowią jednak rysy i zgrubienia. To one budują tożsamość i charakter, dają siłę.

- Łukasz Maciejewski - W recenzjach ciepło przyjętego (i pokazywanego m.in. w "Panoramie" na Berlinale) filmu, często pojawia się zdanie: "takie mało niemieckie kino". Nie wiem co tak naprawdę oznacza używany jako epitet termin "kino niemieckie", podobnie jak nie wiem, co oznacza termin "kino polskie", nie ma przecież wspólnej ramy dla kilku pokoleń filmowców o odmiennych gustach, charakterach i temperamentach. Jest chyba jednak coś takiego, jak pewien wspólny styl, z którym mimowolnie utożsamiamy narodowe kinematografie. Kino czeskie, wiadomo, śmiech przez łzy, Włosi - rozpasanie, Iran - asceza, Rosja - gwałt i tęsknota za Bogiem, o kinie niemieckim w tego rodzaju upraszczającym kontekście również można napisać niejedno. Że to filmy perwersyjne, ale nie namiętne, zimne, wykalkulowane, mocne, ostre, dające do myślenia, ale realizowane bez poczucia humoru itd. W każdej z tych wymuszonych, na pewno nie do końca niesprawiedliwych tez, kryje się jednak słuszność recenzenckiego sloganu towarzyszącego recepcji "Jonathana". To bowiem film, w którym nie znajdziemy w zasadzi...   ( Pozostało znaków: 4491 )
Łukasz Maciejewski Autor: Łukasz Maciejewski Filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych ("AICT") oraz Federacji Krytyków Filmowych ("Fipresci").

Dyrektor programowy festiwalu "Kino na Granicy" w Cieszynie. Wykładowca na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi oraz na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu SWPS.

Autor wielu książek, ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, telewizji HBO, stały komentator „Tygodnika Kulturalnego” w TVP Kultura.


Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 199655   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku