logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
39
2
8

Ludzie LGBT też są rodzicami

Dziś premiera przewodnika dla tęczowych rodzin!

Dodano: 20.06.2017, Aktualizacja: 20.06.2017

Gosia i Sylwia to kochająca się para, której świat oszalał ze szczęścia dwa lata temu. Wówczas urodził się Victor – ich ukochany syn. Mimo miłości jaką mamy darzą Victora, polskie sądy rzucają im kłody pod nogi. Podobnie jest w przypadku 50 tysięcy innych tęczowych rodzin żyjących w Polsce. O tym z jakimi problemami prawnymi borykają się rodziny, które tworzą pary osób tej samej płci i ich dzieci, opowiada najnowsza publikacja Kampanii Przeciw Homofobii "Rodzicielstwo osób LGBT". Publikacja dostępna jest od dziś na stronie KPH!

Gosia i Sylwia są obywatelkami Polski, ale od kilku lat mieszkają w Wielkiej Brytanii. Tam też urodził się ich syn, Victor. Kiedy chłopiec podrósł, jego mamy postanowiły wyrobić mu polski paszport. I wtedy zaczęły się kłopoty. Pomimo tego, że Victor ma polskie obywatelstwo, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmówił mu wydania paszportu. Dlaczego? Ponieważ dziecko ma dwie mamy, a „przepisy polskiego prawa nie dopuszczają wpisania osoby tej samej płci, jako rodziców dziecka”, jak można było przeczytać w uzasadnieniu odmownej decyzji USC. Mamy skierowały sprawę do sądu. Wspierane przez prawników Kampanii Przeciw Homofobii oczekują obecnie na rozpoznanie ich skargi kasacyjnej przez Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa Gosi, Sylwii i ich synka Victora, to, jak podkreśla KPH, przykład jednego z wielu problemów prawnych, jakie na swojej drodze napotykają tęczowe rodziny. 

Tęczowe rodziny to coraz liczniejsza grupa zgłaszająca się po bezpłatną pomoc prawną do Kampanii Przeciw Homofobii. Stąd pomysł na przygotowanie przewodnika, w którym Grupa Prawna KPH zebrała informacje na temat problemów prawnych, z jakimi borykają się rodziny tworzone przez rodziców tej samej płci i ich dzieci.

ZOBACZ TEŻ Tęczowe rodziny nie potrzebują zezwolenia na istnienie Rozmowa z Joanną Mizielińską, Justyną Struzik i Agnieszką Król - autorkami książki "Różnym głosem. Rodziny z wyboru w Polsce"


Publikacja "Rodzicielstwo osób LGBT" ma formę poradnika, w którym opisane zostały najczęstsze problemy prawne tęczowych rodzin. Każdy problem jest opatrzony komentarzem prawnym oraz informacją, co należy zrobić w danej sytuacji. Niektóre rozdziały, np. ten dotyczący szkoły, poza opisem sytuacji prawnej zawiera informacje nt. dokumentów i upoważnień, których sporządzenie może ułatwić codzienne funkcjonowanie. I tak wśród tematów składających się na treść rozdziałów publikacji "Rodzicielstwo osób LGBT" można znaleźć te dotyczące adopcji, invitro, surogacji, szkoły, wspólnych wakacyjnych wyjazdów, zdrowia, uzgodniania płci, rozwodu czy śmierci jednego z rodziców.

KPH podkreśla, że fakt, iż taka publikacja powstała - to dowód na to, że do polskiego prawa powinny zostać wprowadzone zmiany regulujące kwestie tęczowych rodzin. 

Przypomnijmy, że ostatnio o tęczowych rodzinach wypowiedziało się Polskie Towarzystwo Seksuologiczne. ""Związki osób biseksualnych i homoseksualnych podobnie jak zakładane przez nie rodziny, są w Polsce faktem. Uważamy, że konieczne jest umożliwienie formalizacji związków osób tej samej płci, zapewniając im tym samym ochronę prawną. Bez względu na rozstrzygnięcia legislacyjne apelujemy, aby były one rozpoznawane i traktowane z uwzględnieniem ich specyfiki, zwłaszcza przez osoby, które z tego typu relacjami mogą się spotykać w swojej pracy" - czytamy na stronie PTS.
ZOBACZ TEŻ Polskie Towarzystwo Seksuologiczne: tak dla związków i tęczowych rodzin Ważne oświadczenie!

Publikację "Rodzicielstwo osób LGBT" znajdziecie na stronie kph.org.pl/publikacje_kph

Publikacja pod patronatem QUEER.PL

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (8)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Jacek   dodane przez Facebooka 21.06.2017 20:35
Paulina   dodane przez Facebooka 21.06.2017 20:32
Kupa gówna w takich parach !
Reproductive (?) 20.06.2017 23:51
Dodam że Europejski Trybunał Sprawiedliwości nakazał uznawać obywatelstwo dzieci gejów urodzonych za granica przez surogatki przede wszystkim dla dobra tych dzieci!
reproductive (?) 20.06.2017 23:46
W ameryce surogatka zawsze może wpisać, że zrzeka się praw rodzicielskich i w polskim akcie urodzenia gej może figurować jako prawomocny ojciec. Umowa z surogatką jest spisywana jeszcze przed poczęciem. Takie umowy chronią 3 strony , mianowicie ojca , surogatkę i samo dziecko. Poradnik KPH jest dobrym krokiem i ma wiele zalet , jednak obawiam się że dane w nim są niewystarczające dla przyszłych homorodziców.
reproductive (?) 20.06.2017 23:36
z moich danych Polskie prawo obecnie zabrania inseminacji i IVF singielkom i lesbijkom. Tylko bezpłodne kobiety(w tym bezpłodne lesbijki) mogą otrzymać oocyt od dawczyni .Zatem mogą urodzić, ale nie własne biologiczne dziecko.Dodatkowo muszą być w związku małżeńskim. Jeśli się mylę proszę o sprostownie
reproductive (?) 20.06.2017 23:33
W poradniku brakuje mi danych w których dokładnie rejonach na ziemi pary lesbijek lub singielki legalnie mogą dokonać inseminacji nasieniem lub przy większych problemach zapłodnienia IVF . Dodatkowo gdzie dawca może być jawny, a gdzie anonimowy do czasu uzyskania pełnoletności dziecka lub anonimowy bezterminowo. Brak informacji które Państwa to refundują, a które nie.Przykładowo Lesbijki i singielki z Danii mogą nawet zamówić przesyłkę spermy do inseminacji domowej. Może to być też dawca jawny wskazany.

Gejom lub singlom chcącym mieć biologiczne potomstwo radziłbym skorzystać z agencji surogatek w Ameryce np. Kalifornii ,New Hampshire, Waszyngton(D.C.),Oregon +British Columbia i Alberta w Kanadzie. Jeśli nie macie chętnych koleżanek do oddania oocytów to można legalnie też skorzystać z banku oocytów.

W Polsce rodzi się stanowczo za mało dzieci.Jak tak dalej pójdzie to o dziwo naród Polski nie zniknie z powodu wojen,głodu, epidemii i innych kataklizmów a z własnej głupoty.Nawet posiadanie dwójki dzieci nie zapewni zastępowania pokoleń .Byłoby tak gdyby każdy noworodek dożył wieku reprodukcyjnego, nie chorował, nie ulegał wypadkom ,był płodny i każdy też miał 2 dzieci. Jednak część dzieci nie dożyje wieku reprodukcyjnego z powodu chorób i wypadków, część będzie bezpłodna , część ludzi poprostu nie chce mieć dzieci( jakieś kilkanaście procent) . Obecną politykę prorodzinną uważam za dalece niewystarczającą. To skandaliczne że polskie prawo reprodukcyjne nie daje dostępu gejom i lesbijkom do rodzicielstwa.Dodam, że prawdopodobieństwo wystąpienia orientacji homo jest takie samo bez względu na to czy kogoś wychowała para jednopłciowa czy też para heteroseksualna.Potwierdzono to w praktyce w rejonach gdzie jest to legalne od ponad 20lat i te dzieci są już dorosłe i w takim samym odsetu hetero bi homoseksualne.Orientacja rozgrywa się jeszcze w życiu płodowym ,a wychowanie nie ma znaczenia. Napawa mnie zdumieniem, że istnieją geje i lesbijki przeciwne adopcji i homorodzicielstwu
reproductive (?) 20.06.2017 22:58
Za matkę w rozumieniu prawa polskiego zostaje uznana kobieta która dziecko urodziła a nie genetyczna matka. Z kolei sąd odmówił nadania obywatelstwa biologicznemu dziecku geja obywatela Polski.Wniosek taki, że nabywanie obywatelstwa polskiego zgodnia z zasadą prawa krwi działa wielce wadliwie.Surogatka polka która urodzi dziecko nie własne genetyczne, a przykładowo imigrantów z afryki (po wcześniejszej implantacji do jej macicy zarodka afrykańskich rodziców za granicą) zostanie automatycznie uznana za matkę i ciemnoskóry noworodek antropometrycznie niemający nic wspólnego z Polakiem dostanie z automatu obywatelstwo polskie.Natomiast dziecku biologicznemu polskiego geja sąd odmówił uznania obywatelstwa . Jestem pełen pogardy dla takiego wymiaru sprawiedliwości.Nieogarniam jak sąd mógł niczego winnemu dziecku odmówić obywatelstwa.Dla mnie to są źli ludzie.. Matka zawsze może sobie wpisać" ojciec nieznany" i jakoś jest wtedy w porządku.
zmiananicka (?) 20.06.2017 17:02
"Ludzie LGBT też są rodzicami" z tym że obecnie L i G to tylko przybranymi, jak drugi partner/partnerka jest B/T i ma dzieci z poprzedniego związku z osobą płci przeciwnej. Nie istnieje w Polsce bank nasienia/komórek jajowych dla gejów/lesbijek, ani tym bardziej komercyjna surogacja. Więc jako para dwóch gejów lub lesbijek jesteście z góry skazani na bezdzietność i stare lata w samotności.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku