logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
31
0
9

Rok po Orlando

Nie pozwolimy, by nienawiść zwyciężyła

Dodano: 12.06.2017, Aktualizacja: 12.06.2017

Dokładnie rok temu 49 osób zginęło w strzelaninie w gejowskim klubie Pulse w Orlando. Ta wielka tragedia, będąca najbardziej krwawą strzelaniną w historii USA, na zawsze zmieniła społeczność LGBT. Dziś w m.in. we Wrocławiu i w Toruniu odbędą się czuwania i palenie zniczy w intencji ofiar.

Dokładnie rok temu, w nocy z 11 na 12 czerwca, uzbrojony napastnik otworzył ogień do ludzi bawiących się w gejowskim klubie Pulse w Orlando na Florydzie. 49 osób zginęło. "Szczególnie rozdzierającym serce dniem dla gejów, lesbijek, ludzi biseksualnych i transpłciowych" nazwał strzelaninę w specjalnym oświadczeniu ówczesny prezydent USA, Barack Obama. Polityk powiedział też, że "atak na jakiegokolwiek Amerykanina jest atakiem na wszystkich obywateli, niezależnie od rasy, religii, pochodzenia etnicznego czy orientacji seksualnej".
ZOBACZ TEŻ Obama: to był atak na społeczność LGBT Prezydent USA spotkał się z rodzinami ofiar

Ta wielka tragedia na zawsze zmieniła społeczność LGBT. Z drugiej strony sprawiła, że prawie cały świat pokazał swoje wsparcie dla LGBT i nawet w Polsce dochodziło do niespotykanych wcześniej gestów solidarności.
ZOBACZ TEŻ Kammel: dziś też jestem gejem, pedałem, homoseksualistą Prezenter o zamachu w Orlando

Dziś ludzie LGBT w Orlando podkreślają, że jeszcze nigdy nie czuli takiego wsparcia, jak w ciągu ostatniego roku. W Orlando na każdym kroku znajdziemy tęczę i okazujące solidarność symbole. Około 1000 osób czuwało dziś przy klubie Pulse, by okazać pamięć ofiarom ataku. Ok. 2.02, czyli w momencie, gdy napastnik oddał pierwsze strzały, odczytano nazwiska 49 ofiar.

 W samym Orlando w weekend miało miejsce też wiele wydarzeń upamiętniających tragedię. W sobotę odbył się bieg, na trasie którego Barbara Poma, właścicielka Pulse, trzymała napis: Nie pozwolimy, by nienawiść zwyciężyła.

Dziś w Toruniu i Wrocławiu odbędą się czuwania w intencji ofiar i palenie zniczy. Stowarzyszenie Pracownia Różnorodności zaprasza do Torunia na Skwer Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej - w godzinach 20.00-21.00.

We Wrocławiu natomiast Kultura Równości zaprasza na godz. 17.00 na plac Solny.



(red)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (9)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
VanZeeland (23) Szczecin 12.06.2017 22:04
Izrail:
VanZeeland:

W artykule masz podane, że terrorysta zabił 49 osób i dalej prosisz o argumentację stwierdzenia "na zawsze zmieniła społeczność LGBT"?


No zabił. To tragedia. Ale co się zmieniło w społeczności LGBT ? Przestali chodzić do klubów ? noszą do klubów broń ? Zamiast parad równości urządzają marsze żałobne ? To, że zabił 49 homoseksualistów nie wpłynęło w ogóle na inne "grupy społeczne" ? Jak to wpłynęło na Polskiego geja i lesbijkę ? Nic się nie zmieniło. Jak mówię to tylko sformułowanie mające nadać inny ton temu "artykułowi". Nie wnosi niczego a jest wręcz kłamliwe.


Poważnie nie wierzę, że można posługiwać się takim tokiem myślenia. Poważnie mam wrażenie, że uczepiłeś się tutaj jednego słowa i bezskutecznie
próbujesz dążyć - no właściwie do czego? Do tego, że nie ma wyjaśnienia użycia tego słowa? - a no jest - cały artykuł jest wyjaśnieniem. Jak tu napisał @crashoverride: "Nieważne są słowa, ważne są emocje" - "na zawsze zmieniła społeczność LGBT" jest właśnie wyrazem emocji.
upstairs_at_you (49) miasteczko raczej 12.06.2017 21:50
Izrail:
Dlaczego ta tragedia była taka wstrząsająca dlaczego ktoś myśli, że zmieniła ta tragedia środowisko LGBT na zawsze, i w jaki sposób niby zmieniła.

Dlaczego zadajesz te pytania?
To przecież nie twoje środowisko. Co cię to w ogóle obchodzi?
crashoverride (100) Trójmiasto 12.06.2017 20:33
Społeczność LGBT jest jak każda inna społeczność. Są w niej ludzie mądrzy, ale i głupi. Głupi piszą głupoty na temat masakry w Orlando, mądrzy czczą pamięć ofiar. Nieważne są słowa, ważne są emocje i uczucia. dobrych ludzi. Źli ludzie byli, są i będą. Istotnym jest żeby zło dobra nie zdominowało.
Izrail (25) Łódź 12.06.2017 17:17
VanZeeland:

W artykule masz podane, że terrorysta zabił 49 osób i dalej prosisz o argumentację stwierdzenia "na zawsze zmieniła społeczność LGBT"?


No zabił. To tragedia. Ale co się zmieniło w społeczności LGBT ? Przestali chodzić do klubów ? noszą do klubów broń ? Zamiast parad równości urządzają marsze żałobne ? To, że zabił 49 homoseksualistów nie wpłynęło w ogóle na inne "grupy społeczne" ? Jak to wpłynęło na Polskiego geja i lesbijkę ? Nic się nie zmieniło. Jak mówię to tylko sformułowanie mające nadać inny ton temu "artykułowi". Nie wnosi niczego a jest wręcz kłamliwe.
VanZeeland (23) Szczecin 12.06.2017 15:12
Izrail:
Ja podważam sens/logikę tego sformułowania a nie podważam że to była tragedia. Już w gimnazjum na lekcjach języka polskiego nie mogę pisać czegoś dlatego, że każdy tak mówi albo, że przecież powszechnie znana informacja. Jeśli tworzy się takie sformułowania trzeba je zargumentować. Dlaczego ta tragedia była taka wstrząsająca dlaczego ktoś myśli, że zmieniła ta tragedia środowisko LGBT na zawsze, i w jaki sposób niby zmieniła. Takoe sformułowanie to znaczeniowa wydmuszka mająca nadać tylko patetyzmu całemu artykułowi i jakoś wątpie by miała coś wspólnego z rzeczywistością. Raczej ją kreuje niż opisuję.


W artykule masz podane, że terrorysta zabił 49 osób i dalej prosisz o argumentację stwierdzenia "na zawsze zmieniła społeczność LGBT"?
Izrail (25) Łódź 12.06.2017 14:44
Ja podważam sens/logikę tego sformułowania a nie podważam że to była tragedia. Już w gimnazjum na lekcjach języka polskiego nie mogę pisać czegoś dlatego, że każdy tak mówi albo, że przecież powszechnie znana informacja. Jeśli tworzy się takie sformułowania trzeba je zargumentować. Dlaczego ta tragedia była taka wstrząsająca dlaczego ktoś myśli, że zmieniła ta tragedia środowisko LGBT na zawsze, i w jaki sposób niby zmieniła. Takoe sformułowanie to znaczeniowa wydmuszka mająca nadać tylko patetyzmu całemu artykułowi i jakoś wątpie by miała coś wspólnego z rzeczywistością. Raczej ją kreuje niż opisuję.
VanZeeland (23) Szczecin 12.06.2017 13:55
Izrail:
"na zawsze zmieniła społeczność LGBT" - minął rok... dlaczego na zawsze ?


Dlatego, że jakiś wariat wpadł do klubu i strzelał do normalnych ludzi jak do kaczek? Dlatego, że jakiś wariat zabił tych ludzi tylko dlatego, że byli homoseksualistami? Dlatego, że była to największa masowa strzelanina w historii USA? Dlatego, że jeśli jeden wariat wpadł na taki pomysł to kolejni mogą "pójść w jego ślady"? Dlatego, że jeśli jeden wariat wpadł na pomysł wejścia do klubu dla osób LGBT z bronią to następny może wpaść na pomysł, żeby zrobić coś takiego na np. Paradzie Równości? Dlatego, że wiele rodzin straciło swoich bliskich? Dlatego, że wiele osób ze społeczności LGBT straciło w tym ataku terrorystycznym wielu przyjaciół?

PS. A tak na poważnie - to nie rozumiem jak można było zadać takie pytanie.
Izrail (25) Łódź 12.06.2017 10:13
"na zawsze zmieniła społeczność LGBT" - minął rok... dlaczego na zawsze ?
VanZeeland (23) Szczecin 12.06.2017 9:40
Pamiętam jak na meczu NWSL (zaraz po tej tragedii), mecz pomiędzy Washington Spirit a Orlando Pride, w 49 minucie wszyscy wstali (kibice, piłkarki na boisku stanęły, rezerwowe wstały, sztaby drużyn również) i zaczęli bić brawo - przez minutę. Coś wzruszającego i w pewnym sensie pięknego...

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Rok po Orlando Barbara Poma, właścicielka Pulse, z napisem 'Nie pozwolimy, by nienawiść zwyciężyła', fot. za: Twitter