logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
60
0
2

Syn imigranta i gej: Leo Varadkar nowym premierem Irlandii

Nowy szef rządzącej partii

Dodano: 05.06.2017, Aktualizacja: 05.06.2017

Syn hinduskiego imigranta, gej i do tego najmłodszy premier w historii: 38-letni Leo Varadkar został nowym liderem rządzącej partii Fine Gael i tym samym zastąpi na stanowisku premiera odchodzącego Enda Kenny.

Kenny był liderem centroprawicowej Fine Gael przez 15 lat. Urząd premiera sprawował od 2011 roku. 17 maja tego roku zrezygnował z bycia przywódcą partii, ta więc musiała rozpisać nowe wybory wewnętrzne. I tym samym wybrać nowego premiera, który zastąpi Kenny'ego w ciągu następnych tygodni.

W weekendowych wyborach 60 proc. zdobył Leo Varadkar, 40 proc. - Simon Coveney. 

Kim jest nowy premier Irlandii? Urodził się w 1979 roku w Dublinie. Jest synem hinduskiego imigranta i irlandzkiej pielęgniarki. Z wykształcenia jest lekarzem, choć studia zaczynał od prawa. Od czasów liceum związany z lewicowymi i ludowymi młodzieżówkami politycznymi.  Od 2001 roku angażuje się politycznie na różnych szczeblach. Od 2011 roku był ministrem: początkowo transportu, turystyki i sportu, a od 2014 – zdrowia. Od zeszłego roku pełni funkcję ministra opieki socjalnej. Jako minister zdrowia zmienił prawo dotyczące oddawania krwi przez mężczyzn uprawiających seks z innymi mężczyznami.
ZOBACZ TEŻ Leo Varadkar: gej premierem Irlandii? Wszystko na to wskazuje

Ujawnił się w 2015 roku podczas wywiadu dla RTÉ Radio i debaty dotyczącej małżeństw jednopłciowych. Mówił: "To nie prawo do małżeństw jednopłciowych, ale do równości małżeńskiej. I nie jest to osłabianie instytucji małżeństwa, najpotężniejszej instytucji, ale wzmocnienie jej pozycji poprzez inkluzywność".

Enda Kenny z pewnością przejdzie do historii ruchu LGBT, jako premier kraju, w którym to obywatele zdecydowali w drodze referendum o równości małżeńskiej. Stało się to w 2015 roku. Sam Kenny wspierał małżeństwa jednopłciowe i namawiał swoich rodaków do tego samego.

"Mój wybór jest dowodem na to, że w Irlandii nie ma miejsca na uprzedzenia, ze względu na pochodzenie czy poglądy" - mówił Varadkar po wyborach.

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (2)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
VeganBLN (?) 05.06.2017 23:00
"Jest synem hinduskiego imigranta i irlandzkiej pielęgniarki. " a to ojciec byl zawodowo imigrantem? nic pozatym nie robil?
Odyseusz92 (25) Jastrzębie - Zdrój 05.06.2017 21:13
PRIDE ♥

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Syn imigranta i gej: Leo Varadkar nowym premierem Irlandii Fot. za: twitter.com/campaignforleo
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku