logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
89
0
9

Sąd Konstytucyjny daje zielone światło równości małżeńskiej

Tajwan pierwszy w Azji!

Dodano: 24.05.2017, Aktualizacja: 24.05.2017

To już (prawie) oficjalne: Tajwan z równością małżeńską! W środę rano Sąd Konstytucyjny orzekł, że obecny kodeks cywilny, który definiuje małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny jest niezgodny z konstytucyjną zasadą wolności do małżeństwa i równości. Sędziowie podkreślili także, że równość małżeńska będzie prowadzić do społecznej stabilności i ludzkiej godności. Tajwański rząd ma dwa lata na zaimplementowanie zmian. Jeżeli tego nie zrobi - pary jednopłciowe i tak będą mogły zawierać małżeństwa.

Historyczna chwila w Tajwanie: dziś rano Sąd Konstytucyjny orzekł, że instytucja małżeństwa powinna być dostępna także dla par jednopłciowych. Tym samym Tajwan ma szansę stać się pierwszym azjatyckim krajem z równością małżeńską. Sąd dał politykom dwa lata na wprowadzenie zmian. Jeżeli tego nie zrobią - pary jednopłciowe i tak będą mogły rejestrować swoje związki.

Dodajmy, że orzekało 14 sędziów - chociaż wystarczyłoby 10. Tylko 2 było przeciwko, jeden wstrzymał się od opinii.

Na orzeczenie sądu oczekiwało przed jego budynkiem tysiące ludzi: zarówno zwolenników, jak i przeciwników równości małżeńskiej.

Co zrobi rząd? Działacze LGBT w Tajwanie podkreślają, że najlepszym wyjściem byłaby zmiana obecnego prawa pod kątem otworzenia instytucji małżeństwa także i dla par jednopłciowych. Obawiają się jednak, że politycy mogą wprowadzić nowe prawo, które zalegalizuje małżeństwa, ale w okrojonej wersji.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku prezydentką Tajwanu została Tsai Ing-wen, która szła po fotel prezydentki z hasłem pełnej równości małżeńskiej. Popierająca ją Demokratyczna Partia Postępowa wygrała też wybory parlamentarne - z 44 proc. głosów.
ZOBACZ TEŻ Śmierć znanego profesora "pomoże" małżeństwom w Tajwanie? Pierwszy kraj w Azji z równością małżeńską

Jak doszło do dzisiejszego orzeczenia? To m.in. 30-letnia walka Chi Chia-wei, obecnie 59-letniego działacza LGBT. Chia-wei próbował zarejestrować swój związek z partnerem już w 1986 roku, co skończyło się 5 miesiącami w więzieniu. Teraz do sprawy działacza dołączył się wydział spraw cywilnych miasta Tajpej, który zaznaczył, że niezależnie od działań polityków - i tak uzna orzeczenie sądu i małżeństwa osób tej samej płci - dowiadujemy się z azjatyckich mediów. 

Hasło równości małżeńskiej po raz pierwszy pojawiło się w Tajwanie w 2003 roku, ale spotkało się z dużym oporem ze strony polityków. Podobnie było w 2012 roku.

Tajwan, który Chiny uważają za zbuntowaną prowincję, mocno podkreśla swoje otwarcie na Zachód i niezależność od konserwatywnych Chin.

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (9)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
queerpeel (?) 25.05.2017 21:36
Czemu nie napiszecie że w Indonezji właśnie ostatnio miała miejsce publiczna chłosta i napiętnowanie za kontakty homoseksualne dwóch mężczyzn? Onet już napisał, a Wy?! "Setki osób zebrały się na dziedzińcu meczetu w indonezyjskim Aceh, by obserwować wykonanie kary publicznej chłosty. Dwóch mężczyzn w wieku 20 i 23 lat zostało skazanych za kontakty homoseksualne." Czy to chodzi o "poprawność polityczną" w związku z napływem imigrantów z bliskiego wschodu wyznających ww religię do Europy?

Jak czytam ze niektórzy geje na tym portalu bronią napływu wyznawców religii muzułmańskiej, przybyszów ze Wschodu do cywilizowanej EU, to mam radę, poleć do Indonezji i zobacz na własne oczy co chcesz mieć u siebie, na podwórku Europy mądralo.
Weidau (30) Wrocław 25.05.2017 9:05
"Jeżeli tego nie zrobi - pary jednopłciowe i tak będą mogły zawierać małżeństwa."

Ale jak? Pójdą do urzędu i powiedzą: chrzanić prawo, sąd nam pozwolił.
Przecież, muszą zrobić najpierw jakieś regulacje prawne, na spontanie nikt ślubu nie udzieli bo nawet nie będzie odpowiednich papierów i formalności do tego.
Linbix (21) Poznań 24.05.2017 22:55
Brawo :)
karolek1994 (23) Białystok 24.05.2017 22:01
"Historyczna chwila w Tajwanie: dziś rano Sąd Konstytucyjny orzekł, że instytucja małżeństwa powinna być dostępna także dla par jednopłciowych. "

W Polsce nigdy nie dojdzie do takich zmian..
queerpeel (?) 24.05.2017 20:58
W Polsce oczywiście ze związków czy małżeństw korzystałyby dziesiątki tysięcy par homo rocznie. A ja chcę, naprawdę chcę to zobaczyć jak "normalni" geje stanowiący chyba większość populacji gejów w Polsce (sądząc po ich ilości na głównych kanałach ich "zrzeszeń") idą dumnie do USC podpisać papiery związku z jednym, jedynym :-D Ludzie, my nawet tolerancji, akceptacji podstawowej w tym kraju nie mamy! 80% homo siedzi w szafie i ani myśli z niej wyjść!
Tanete (26) Warszawa 24.05.2017 19:52
Tymczasem, jakie zmiany zaszły w Polsce od powiedzmy ostatniej dekady-dwóch...?
:/
Daję minimum 20-30 lat na jakieś zauważalne.
Maciek   dodane przez Facebooka 24.05.2017 19:43
tamtejszy?
Biuro   dodane przez Facebooka 24.05.2017 15:56

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Sąd Konstytucyjny daje zielone światło równości małżeńskiej Fot. za: twitter.com/niccijsmith
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku