logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
8
2
1

Bycie gejem to przywilej i prestiż

Tak twierdzi młody naukowiec z Wielkiej Brytanii

Dodano: 22.05.2017, Aktualizacja: 26.05.2017

Max Morris, młody naukowiec z Durham University, twierdzi, że bycie gejem to społeczny przywilej. Swoją teorię opiera o teorię Pierre'a Bourdieu i wprowadza termin kapitału gejowskiego. Bycie gejem, koniecznie ujawnionym, jest prestiżowe. I jak sam zauważa, jego teoria obnaża teorię tradycyjnego obrazu młodego geja, który jest trawiony wewnętrzną homofobią, niezadowoleniem i jest ofiarą z mniejszości seksualnej. Nowy punkt widzenia, w którym może być dużo racji, co myślicie?

Max Morris w artykule w „Journal of Social and Personal Relationships” pisze, że bycie gejem jest przywilejem i prestiżem. A termin „kapitału gejowskiego” wywodzi z konceptualizacji ekonomii społecznej Pierre’a Boudieu’a.

Psycholog opiera swoje „odkrycie” na wywiadach z 40 studentami o orientacji homoseksualnej z czterech różnych uniwersytetów w Anglii. "Geje mogą przekuć swoją orientację seksualną w nową formę „społecznego przywileju”, kiedy znajdują się w otwartym środowisku" - pisze. 

Jako społeczność LGBT doświadczamy coraz mniejszej homofobii, a społeczeństwo staje się coraz bardziej akceptujące i tolerancyjne. Odchodząc od etosu geja poddanego ostracyzmowi i wiktymizacji, młodzi geje, akceptując swoją seksualność, traktują ją jako formę prestiżu.

Bycie gejem przestaje być nośnikiem treści pejoratywnych i staje się wyróżniające, a czasem nobilitujące. Morris nie chce generalizować, ma świadomość, że badania prowadzone w środowiskach przyjaznych LGBT nie mogą być reprezentatywne dla każdego miejsca na ziemi.

Jak sam zauważa, jego badania mogą pomóc. „Moje badania wskazują, że bycie gejem nie musi oznaczać zagrożenia (…) Mam nadzieję, że pomogą one mniejszości seksualnej poczuć się bardziej pewnymi siebie i afirmującymi swoją pozycję w społeczeństwie w XXI wieku”.

(ar)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (1)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Wojszu (?) 06.06.2017 18:35
Wszystkich przystojnych panów chętnych do wymieniania niegrzecznymi snapami zapraszam do dodania
Snapchat: davidektoja
AdiNowwk (20) Poznań 26.05.2017 14:49
Jak mtoś sie drze jakiej jest orientacji to mnie szlag trafia

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Bycie gejem to przywilej i prestiż Fot. Twitter za: https://twitter.com/Max_Morris/
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku